Вейн Джордаш: У міжнародному праві слів жертви достатньо для доказу зґвалтування

Британський королівський адвокат Вейн Джордаш, який з 2015 року співпрацює в Україні з місцевими прокурорами у справах воєнних злочинів в Криму та на Донбасі, в інтерв’ю «Українській правді» сказав, що у міжнародному праві слів жертви достатньо для доказу зґвалтування.

На запитання журналістки Соні Лукашової «Якщо ми говоримо про такі воєнні злочини, як зґвалтування чи вбивство мирних жителів, яких доказів вимагає Міжнародний суд? Чи достатньо слів свідків?», адвокат відповів:

– Це залежить від обвинувачення. Я, наприклад, вважаю, що це – одне з непорозумінь, яке є в українському кримінальному процесі, але не в кримінальному кодексі – що слів свідка недостатньо.

У міжнародному праві слів жертви достатньо для доказу зґвалтування. Якщо жертва скаже: “Я стверджую, що цей чоловік зґвалтував мене”, то вам не знадобляться інші докази.

Звичайно, у кримінальному процесі ви матимете й інші питання, наприклад, ким був цей злочинець, до якого підрозділу він належав, які обставини привели його до жертви, що робила потерпіла відразу після зґвалтування, кому вона повідомила про злочин тощо.

Але доводити сам злочин зґвалтування не обов’язково. Необхідно довести, що було проникнення орально чи вагінально, і що це було зроблено без згоди жертви.

Ці докази можуть бути отримані від жертви або від свідків, або вони можуть бути медичними.

Адвокат Вейн Джордаш уже два десятиліття займається міжнародним гуманітарним правом, співпрацював із урядами та міжнародними організаціями, зокрема ООН і Радою Європи, Міжнародним кримінальним судом і окремими трибуналами щодо воєнних злочинів.

 

-->