SaveEcoBot: Інформація про стан повітря стала доступною онлайн

Тестування станції громадського моніторингу якості повітря, місто Дніпро, грудень 2018 року.
Екологічний чат-бот SaveEcoBot народився в місті Дніпро у 2018 році. Ідея його створення прийшла до ІТ-фахівця Павла Ткаченка після року активної участі в ініціативній групі SaveDnipro та її адвокаційній кампанії, що була спрямована на захист довкілля, яке забруднювала ДТЕК Придніпровська ТЕС.

 

 

 

 

У 2017 році ІТ-фахівець Павло Ткаченко не хотів дихати різнокольоровим димом, який ДТЕК Придніпровська ТЕС викидала в атмосферу. Він з групою однодумців розпочав акції протесту, а згодом адвокаційну кампанію #Придніпровка_фільтруй, що змусила підприємство-забруднювача взяти на себе зобов’язання провести екологічну модернізацію ТЕС і протягом трьох років вкласти майже 1 млрд гривень власних коштів.

Новий електрофільтр, сучасна станція моніторингу повітря, консервація двох енергоблоків «Придніпровки», озеленення території золошлаконакопичувача, контроль якості вугілля та інші екологічні вдосконалення  – це досягнення громади Дніпра.

Екологічний чат-бот SaveEcoBot народився у 2018 році.

«Наш бот спочатку був цікавий дуже вузькому колу еко-фахівців та активістів, що працюють із дозвільними документами, ліцензіями, відслідковують екологічні онлайн реєстри. Не треба чекати на оновлення в реєстрах, про все нове бот повідомить сам, – розповідає Павло Ткаченко, – набираєте назву підприємства чи ЄДРПОУ і бачите всі дозволи, що підприємство отримало. Підписуєтесь на підприємство в один клік і чатбот автоматично сповістить вас про зміни. Але протягом адвокаційної кампанії ми помітили, що в Україні відсутні онлайн дані про стан атмосферного повітря».

Цю ситуацію вони вирішили змінити вже як команда громадської організації «SaveDnipro».

Першим етапом у реалізації цієї місії було придбання професійної сертифікованої станції моніторингу якості повітря за більше ніж 200 тисяч гривень та придбання портативного приладу вимірювання якості повітря Aeroqual S500. Краудфандинг тривав декілька місяців, впродовж якого було зібрано приблизно 100 гривень на портативний прилад. Після чого команда вирішила шукати простіше і головне – швидше рішення. У цьому допомогли друзі Sensor.Community з Німеччини з їх opensource&openhardware рішенням для громадського моніторингу якості повітря.

Перші три тестові станції Павло зібрав сам і повісив за вікном свого будинку. Впродовж наступного місяця закупили ще компоненти для станцій. Встановили у Дніпрі ще 10 станцій по різних районах і вирішили провести воркшоп зі збирання станцій для мешканців міста, щоб розповісти про небезпеку забруднення повітря дрібнодисперсним пилом та навчити збирати станції моніторингу якості повітря.

Зараз SaveEcoBot є найбільшим в Україні агрегатором даних про стан атмосферного повітря.

Дані збираються із 399 станцій моніторингу якості атмосферного повітря власного виробництва, а також станцій, які встановили громадські організації, органи місцевого самоврядування, наприклад, Львівська міська рада, бізнес, університети, приватні особи.

Окрім чат-бота команда підтримує і його сайт, де можна побачити мапу встановлення станцій моніторингу, індекс якості повітря по населених пунктах, інтерактивні графіки історичних даних та завантажити усі дані у відкритому форматі.

Станції моніторингу якості атмосферного повітря «SaveEcoSensor» роблять заміри твердих частинок дрібнодисперсного пилу відомих як PM2.5 і PM10 та  метеорологічних показників. Ця інформація важлива для всіх, особливо під час пандемії COVID-19, оскільки життя у місцях із постійним високим забрудненням атмосферного повітря твердими частинками пилу, іншими словами  – продуктами горіння, – призводить до захворювань дихальних шляхів та інших систем організму людини.

Українці все більше починають цікавитись індексом якості повітря (AQI PM2,5), тому на сайт SaveEcoBot було до 60 тисяч заходів щодня, коли горіли так звані Чорнобильські ліси у квітні 2020 року.

Особливо відповідальні користувачі чат-бота також активно надсилають скарги до відповідних інституцій. Із 3 218 скарг за останні 9 місяців, які були сформовані у SaveEcoBot, 79,33% скарг стосувалися забруднення повітря.

Екологічні громадські організації, такі як «SaveDnipro», активно формують суспільний запит на доступ до показників екологічної ситуації в громадах. Громадянам варто пам’ятати, що ст.13 ч.3 Закон України «Про інформацію» гарантує: «Інформація про стан довкілля, крім інформації про місце розташування військових об’єктів, не може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом», тому жодні інстанції не можуть її приховувати від запитувачів.

Ольга Шалайська

#SaveDnipro #SaveEcoBot #COVID-19

 

-->