Житлова піраміда

Ремонт в багатоповерхівці (Фото з відкритих джерел)

У Харкові сотні мільйонів гривень з міського бюджету на ремонти багатоповерхівок розподіляються вручну чиновниками між близькими та лояльними до них фірмами та підприємствами. При цьому низка комунальних підприємств виконують в цій схемі тільки роль посередників між бюджетом і бізнесом.

Ситуацію досліджували «БЛОГЕРИ».

В 2019 році Департамент житлового господарства Харківської міськради під керівництвом Романа Нехорошкова роздав підрядів на суму 298,5 млн. грн. Чому роздав? Бо фактично всі угоди були підписані за прямою процедурою, а модуль аналітики в системі «Прозорро» показує, що економія склала близько 0,1%.

Більше половини коштів отримали комунальні підприємства: КП «Харківське ремонтно-будівельне підприємство» – 79,5 млн грн., КП «Харківспецбуд» – 36,5 млн грн., КП «Харківжилбуд» – 30 млн грн., КСП «Харківгорліфт» – 19 млн грн., ТОВ «БМП «Східбуд» – 13,5 млн грн.

Але кошти комунальні підприємства отримали, більшою мірою, на папері.

Спочатку представимо головних дійових осіб від комунальників.

Директором КП «Харківське ремонтно-будівельне підприємство» є депутат Харківської міськради Семен Сирота, якого правоохоронці звинувачують у зловживанні службовим становищем та заволодінні коштами підприємства. Ця справа знаходиться у суді, але її розвиток постійно затримується.

Щодо «Харківспецбуду» та «Харківжилбуду», то ці офіційно комунальні підприємства більше схожі на фірми-«прокладки», які левову частку отриманих підрядів на ремонт багатоповерхівок одразу віддають приватникам. Без проведення торгів. Тим, кому самі захочуть.

Так, КП «Харківспецбуд» – з 36,5 млн грн. отриманих коштів роздав підрядів на 31 млн грн. Директором цього КП є ще один депутат Харківської міськради Богдан Долина. А лідером щодо отриманих комунальників підрядів є ТОВ «Буд-Девелопмент Україна».

Засновником вказаної фірми  зараз є Олег Лановенко, директором – Сергій Колотюк.

За даними аналітичної системи YouControl, раніше засновником підприємства був Сергій Пашков. Він є керівником ТОВ «Сучасний дизайн», яке належало директору КП «Харківспецбуд» Богдану Долині.

Крім того, «Харківський антикорупційний центр» встановив, що дружина Олега Лановенка – Юлія, працювала саме у КП «Харківспецбуд».

Коло замкнулося.

Щоб зрозуміти тенденцію – за даними сайту clarity-project.info, з вересня 2016 року комунальники Долини уклали угод з ТОВ «Буд-Девелопмент Україна» на 45 млн грн. І комунальники – їх єдиний контрагент в системі «Прозорро».

Також активно замовляють роботи комунальники ТОВ «БМП «Східбуд» Сергія Костюкова, сума таких угод перевалила за 4,6 млн грн. До речі, ця фірма, як зазначалося вище, один із улюбленців Департаменту Романа Нехорошкова.

Судовий реєстр також багато цікавого може розповісти про комунальне «Харківспецбуду». З ухвали Комінтернівського райсуду Харкова відомо, що поліція розслідує ймовірне виведення службовцями підприємства грошей через ФОП. А самі роботи були виконані неякісно.

Подібна ситуація і в іншого комунального підприємства – «Харківжилбуд». Лише цього року вони уклали 29 угод без аукціону з ТОВ «БК Інженер-21» на суму 6,4 млн. грн. Це більше десятої частини від всіх цьогорічних угод комунальників на загальну суму 35,9 млн грн.

Наприклад, 27 березня «Харківжилбуд» отримав підряд від Департаменту Романа Нехорошкова на ремонт будинку по вул. Шарикова, 5А на суму 733,22 тис грн. А вже 12 квітня вони його за ту саму суму передали ТОВ «БК Інженер-21».

Власниками ТОВ «Будівельна компанія Інженер-21» є Лариса Волкова (50% внесок в статутний фонд) та Сергій Кісленко, а керівником – Володимир Шпилька. Фірму заснували в серпні 2016 року і з того часу Лариса Волкова є серед власників фірми.

«Харківський антикорупційний центр» встановив, що Лариса Волкова також вже довгий час є начальником виробничо-технічного відділу КП «Харківське ремонтно-будівельне підприємство». Це те підприємство з директором-депутатом, якого звинувачують у заволодінні коштами.

Про ще один аспект діяльності «Харківжилбуд» говориться у судовій ухвалі. Так, правоохоронці підозрюють, що гроші, які отримує приватний підрядник від «Інженеру», були перераховані на фірми з ознаками фіктивності. А самі роботи виконували співробітники місцевих КП «Харківжилбуд».

Представники «ХАЦ» пов’язують цю приватну фірму  з впливом віце-мера Харкова відповідального за ЖКГ – Андрія Руденка. Саме під його контролем проходять комунальні ремонти.

Ось така житлова піраміда з ремонту домів для збагачення чиновників та їх оточення у Харкові за гроші платників податків.

Павло Новик

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний Фонд «Відродження».

-->