Як викликати резонанс, щоб зекономити

(Фото видання “Most”)

Серіал «Харківського антикорупційного центру» про скандальні ціни на спортінвентар для школярів мав щасливе закінчення – м’ячів за ті ж гроші закупили вдвічі більше.

Не завжди успіх та резонанс публікації залежить від сум, які фігурують в журналістській роботі. Іноді достатньо простих прикладів: ціни на харчі, меблі або футбольні м’ячі для школи. Тим паче, коли вартість таких закупівель можуть з легкістю порівняти не тільки працівники сусідніх шкіл, а і батьки самих учнів.

На початку лютого 2019 року, відділ освіти Зміївської РДА уклав угоду з ФОП Валентьєв Максим Юрійович щодо придбання спортивного інвентаря вартістю 62820 грн.

На перший погляд – сума незначна. Але  «ХАЦ» звернув увагу на ціну: футбольні м’ячі планували купувати по 2500 грн . Для порівняння: у фірмовому магазині донецького «Шахтаря»  найдорожчий м’яч на той час коштував 999 грн., а середня вартість була 700-800 грн.

У фірмовому магазині Adidas м’яч-копія adidas UCL Finale Madrid Top Capitano коштував 890 грн.

Таким чином, для зміївських школярів вартість м’ячів була завищена в 2-3 рази.

Крім того, закупівлю провели без відкритих торгів, порушуючи розпорядження голови Харківської ОДА щодо проведення допорогових закупівель (про це вже був окремий текст у «Блогерах»).

Коли історію з м’ячами помітили активісти, ціну на них сторінках соціальних мереж  відстоював навіть голова Зміївської РДА Віталій Кошеленко, підлеглі якого й проводили закупівлю. Ось що він тоді писав: «качественный мяч не может быть резиновым и стоить 1000 грн».

Але більшість коментарів під його постом були явно не на користь чиновника.

За два дні угоду було розірвано з формулюванням: «у зв’язку з завищеними цінами».

6 лютого цей же відділ освіти оголосив нову закупівлю спортивного інвентарю, на цей раз вже за процедурою відкритих торгів. Але всі три  пропозиції були відхилені і торги були, відповідно, теж були відмінені.

І після двох невдалих спроб купити спортивний інвентар, у відділі освіти Зміївської райдержадміністрації, вирішили розбити закупівлю на чотири частини, щоб навіть не завантажувати закупівлю і, відповідно –  ціни. Адже договори вартістю менше 50 тис грн. можуть не оприлюднюватись в системі «Prozorro».

Але через інформаційний запит небайдужих людей представники «ХАЦ» отримали всі чотири договори на поставку спортивного інвентаря в спортшколу Зміївського району.

Усі ціни залишились з першої закупівлі такі ж самі, окрім футбольних м’ячів. Їх вирішили купувати не 10, як раніше, а вже 20 штук. І не по 2500 грн., а по – 1109 грн.

На думку співзасновника «ХАЦ» Євгена Лісічкіна, в районах області замовники більш чутливі до резонансну в ЗМІ та соціальних мережах.

«Сума була невелика, але предмет закупівлі зрозумілий всім. М’яч для дитячої спортивної школи не може коштувати 2500 грн. Тим більше, що сусідні райони купують такі м’ячі у рази дешевше. Те, що є корупційна складова, розуміли, навіть, ті, хто не цікавляться закупівлями. Тож у районній РДА вирішили переграти», – підкреслив Лісічкін.

Тож приклад «ХАЦ» наочно ще раз довів – інколи виявлення, на перший погляд, незначних сумнівних угод мають наслідки і додають натхнення активістам.

Павло Новик

Матеріал створений в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції, висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів.

-->