WikiInvestigation звернувся до Зеленського, щоб він виконав пункт виборчої кампанії щодо викривачів корупції

Зображення з відкритих джерел

WikiInvestigation звернулись до президента України Володимира Зеленського з проханням виконати пункт зі своєї виборчої програми, що стосується викривачів корупції.

Про це “БЛОГЕРАМ” стало відомо з тексту відповідної петиції, яка розміщена на сайті президента України.

Викривач корупції перебуватиме під захистом держави та отримуватиме матеріальне заохочення — таким був один із пунктів програми Зеленського.

За словами автора петиції, центрального координатора проекту WikiInvestigation Романа Жовніра, відсутність Інституту викривачів корупції в Україні та дієвого механізму їх захисту ставить під загрозу ефективність боротьби із корупцією.

“Забезпечення, з одного боку — захисту викривачів, а з іншого — створення реальних механізмів для викриття фактів корупції, дасть змогу істотно посилити антикорупційну спроможність кожного громадянина країни”, – заявляє Р. Жовнір, але додає, що законодавець не дає чіткого пояснення процедури захисту осіб, які повідомили про певний вид правопорушення (процес адвокації, співпраці з правоохоронними органами, систему мотивації).

“До того ж відсутнє пояснення щодо виду, типу інформації, яка може враховуватись компетентними органами у прийнятті рішення надати особі статус “викривача”, – говорить автор петиції.

Інша невирішена проблема — відсутність дієвого механізму мотивації на етапі бажання громадянина повідомити про правопорушення. Це, у свою чергу, створює пасивність громадян до викриття корупції, що з одного боку, напряму залежить від гарантій захисту, а з іншого — від наявності методів стимулювання викриття.

“Враховуючи вищевикладене, для розв’язання цієї проблеми необхідно розробити, за участю усіх зацікавлених сторін – WikiInvestigation, Коаліцією “Ініціатива 11” – Інститут Медіа Права, Центр протидії корупції, Всеукраїнська ліга правників проти корупції, Blueprint for Free Speech та Центр ЮЕЙ, Трансперенсі Інтернешнл Україна тощо з урахуванням міжнародної практики, законопроект щодо викривачів корупції та внести концептуальні зміни в низку законів України та забезпечити належне функціонування інституту викривачів в Україні”, – йдеться у тексті петиції.

Автор петиції звернувся до В. Зеленького з тим, щоб він скористався своїм правом законодавчої ініціативи та направив законопроект щодо викривачів корупції як невідкладний.

Нагадаємо, що на сьогодні в Україні є кілька редакцій законопроектів щодо викривачів корупції, однак всі вони мають вади й досить серйозні щодо механізмів захисту викривачів.

При цьому згідно з результатами Національного антикорупційного опитування, проведеного у липні-серпні 2018 року Програмою сприяння громадській активності «Долучайся!», 36,4% українців готові долучитися до різних форм організованої боротьби з корупцією.

Найбільш популярними формами протидії є повідомлення про випадки корупції у засобах масової інформації або соціальних мережах (12,6%).

-->