Рішення КСУ: Обов’язкове е-декларування активістів – неконституційне

Фото Рейтерс

Конституційний суд визнав неконституційним норми закону про обов’язкове електронне декларування доходів активістами, які ведуть антикорупційну діяльність.

Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомляє  написала Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

“Вітаю сьогоднішнє рішення Конституційного Суду України щодо неконституційності е-декларування для активістів”, – написала вона.

“Вважаю, що необхідність подання електронних декларації про майновий стан робить громадянське суспільство, яке має відігравати роль органу контролю влади, залежним від неї. Антикорупційні обмеження мають бути передбачені лише для чиновників. Поширення цих зобов’язань на фізичних осіб суперечать конституційним правам та принципу верховенства права в частині порушення правової визначеності”, – зазначила Денісова і додала, що ще в червні 2018 року на заклик коаліції громадських організацій направила до КСУ конституційне подання щодо неконституційності окремих положень законів “Про запобігання корупції” та “Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб”.

На сайті КСУ відповідне рішення поки не опубліковане.

Нагадаємо, 13 червня 2018 року прес-служба Уповноваженого Верховної Ради з прав людини повідомила, що Омбудсмен Людмила Денісова направила до Конституційного суду подання щодо визнання неконституційним електронного декларування для громадських активістів. Пізніше у липні минулого року таке ж подання до КСУ передали 65 народних депутатів.

Наявність норми про електронне декларування для громадських активістів неодноразово критикували в Європейському союзі і закликали владу України дотриматися обіцянки і скасувати зобов’язання для антикорупційних активістів подавати е-декларації. А США назвали цей закон «каральним».

-->