Історія успіху викривача корупції з Харкова

Професор Елгуджа Діасамідзе, фото з відкритих джерел

Професора Харківської медичної академії післядипломної освіти (ХМАПО) незаконно звільненого через те, що викрив корупцію у закладі, суд ухвалив поновити його на посаді та виплатити компенсацію.

І це, зокрема, стало результатом проведеного ним самим розслідування через платформу громадських розслідувань WikiInvestigation. Крім того за час судової тяганини НАЗК ще й надала йому офіційний статус викривача корупції.

БЛОГЕРИ” дослідили, як починалась історія успіху.

Співробітник Харківської медичної академії післядипломної освіти професор Елгуджа Діасамідзе виявив корупцію у закладі і вирішив самотужки з нею боротися.

Як він написав у своєму розслідуванні “Как образованные медики бюджет пилят: Стабильность списания”, корупцію з боку керівництва ХМАПО можна підозрювати в тому, що в студентських гуртожитках ХМАПО замість студентів мешкають 554 людини, які не мають жодного стосунку до студентства. Причому живуть вони у цих гуртожитках не один рік, а вже поколіннями. І гроші за житло, принаймні за офіційними документами, вони не платять.

“Борг осіб, що мешкають в двох гуртожитках Харківської медичної академії післядипломної освіти, складає 3,9 млн. гривень”, – стверджує професор Діасамідзе.

Водночас попри те, що особи, які безпідставно проживають у гуртожитках, офіційно не сплачують за них, ХМАПО справно оплачує надання комунальних послуг для цих гуртожитків. І всі ці гроші йдуть з бюджету.

Таким чином, резюмує Діасамідзе, мільйони гривень використовуються не за призначенням і це, на його думку, не може робитися без відома ректора ХМАПО Хвисюка А.Н.

“Діяльність, а швидше за все, злочинна бездіяльність ректора Хвисюка А. Н. наносить збиток в особливо великих розмірах. На утримання цих двох гуртожитків та оплату комунальних послуг витрачаються гроші, передбачені на інші цілі, а саме: оновлення матеріальної бази, зарплати співробітникам, придбання устаткування для поліпшення якості освітніх послуг в ХМАПО, ремонт тощо.  І це у той час, коли у будівлях гуртожитків потрібно капітальний ремонт, який не проводився з моменту здачі в експлуатацію цих будівель”, – пише у своєму розслідуванні професор і додає:

“Комісія МОЗ України дала доручення ректорові ХМАПО Хвисюку А.Н. ліквідовувати заборгованість за проживання і оплату за навчання в академії. Однак Хвисюк наскільки увірував у свою безкарність, що замість зменшення боргу мешканців за проживання в двох гуртожитках ХМАПО, за дев’ять місяців 2018 р. борг навіть збільшився”.

Як тільки професор Елгуджа Діасамідзе заявив про це, то був одразу неправомірно переведений на інше місце роботи, а потім і взагалі звільнений.

Через суд професор Елгуджа Діасамідзе вимагав поновлення на посаді керівника Учбово-наукового інституту стоматології Харківської медичної академії післядипломної освіти та виплати 200 тисяч гривень компенсації. Керівництво ХМАПО категорично не погоджувалось як і з варіантом поновлення, скільки очолюваний професором заклад, поспіхом ліквідували, так і з корупційними претензіями на свою адресу.

Історія тяглася два роки. У результаті, наприкінці травня 2019 року, суд ухвалив, що звільнення Елгуджа Діасамідзе з ХМАПО незаконне, відтак його потрібно повернути на роботу і виплатити компенсацію.

Під час своєї боротьби Діасамідзе провів розслідування за допомогою платформи громадських розслідувань WikiInvestigation і зробив своє питання ще більш публічним. Крім того написав заяву про злочин і добився відкриття справи за статтею 191 ККУ.

Але найголовніше в цій історії те, що Національне агентство з питань запобігання корупції України надало Елгуджі Діасамідзе офіційний статус викривача корупції.

“З першого дня я, як директор, зіткнувся з таким явищем, як конфлікт інтересів. На усіх чотирьох стоматологічних кафедрах: завідувачка кафедри – мати, дочка – в резерві, завідувач кафедри – батько і двоє синів працюють на цій же кафедрі, один з них – в резерві. Третьою кафедрою завідує – тесть, зять – в резерві, і четверта кафедра: завідує – дружина, а чоловік в підпорядкуванні”, – пояснив ситуацію Елгуджа Діасамідзе і додав, що оскільки звернення до ректора не дало жодних результатів, він звернувся до НАЗК щодо попередження корупції.

“Я повідомив, що є така ситуація, яка, на мою думку, свідчить про матеріальну вигоду. Після чого провели збори не трудового колективу Інституту стоматології, а збори стоматологічних кафедр, куди мене, як директора, ніхто не запросив. У результаті було вирішено ліквідувати Інститут стоматології”, – пояснив ситуацію Діасамідзе.

Людмила Євсєєнко, координатор розслідувань проекту WikiInvestigation спеціально для “БЛОГЕРІВ

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний фонд «Відродження».

-->