Інколи вони програють

Дитячий протитуберкульозний санаторій в Бердянську (фото з відкритих джерел)

Історія про те, як оточення нардепа Пономарьова розіграло аукціон з продажу дитячого санаторію. Але облрада через суд повернула його громаді.

Уже кілька десятиліть у Бердянську існує дитячий протитуберкульозний санаторій, який розташований при в’їзді на косу на самому березі моря. Він займає площу 2,2 гектара і включає в себе комплекс будівель, споруд та комунікацій.

У різні часи заклад перебував на балансі декількох підприємств, а наразі є структурним підрозділом комунальної установи «Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій» Запорізької обласної ради. Але пару років тому він був майже змінив власника.

Як усе починалось 

Наприкінці серпня 2015 року Запорізька обласна рада на підставі листа  «Запорізького обласного дитячого протитуберкульозного санаторію» рішенням №46 надала дозвіл на продаж бердянського оздоровчого закладу на конкурентних засадах через біржу або аукціон. Приводом зазначали його десятилітнє нефункціонування, щорічні двохсоттисячні витрати на утримання та брак десятків мільйонів коштів на відновлювальні роботи.

Визначення вартості майнового комплексу установи її головним лікар довірив місцевій товарній біржі «Гілея», а та оцінила в 600 996 гривень (без ПДВ).

На цю цінову оцінку з’явилися дві рецензії з протилежними висновками. Першу – в підтримку – надала ФОП Алла Інгуран (яка є керівником Запорізького відділення Всеукраїнської асоціації спеціалістів оцінки), і її було погоджено обласною радою. Підпис поставив на той момент вже засуджений за розгін Євромайдану (з відтермінуванням вироку)  голова облради Віктор Межейко

До складання повноважень паном Межейко залишалось два тижні, і тоді він не здогадувався, що ініціатором другої рецензії у лютому 2016 року виступить прокуратура Запорізької області. Проведе її регіональне відділення ФДМУ, яке вкаже на «недоліки, що вплинули на недостовірність оцінки».

Аукціон: всі свої 

Аукціон відбувся у грудні 2015 року і його переможцем стало бердянське приватне підприємство «Курорти Приазов’я». Дитячий протитуберкульозний санаторій фірма отримала за 661 095 гривень (без ПДВ), тобто лише на 10% вище від стартової ціни. Єдиним конкурентом стало ТОВ «Азов Вояж», яке не зробило жодного кроку підвищення ціни.

Фірма «Азов Вояж», яка була створена лише за шістнадцять днів до проведення аукціону, належить Світлані Векленко і приватному акціонерному товариству «Компанія з управління активами «Славутич-Інвест». Зареєстрований «Азов Вояж» у м. Бердянську на вулиці Макарова, 20/2. За цією ж адресою розташовується санаторій «Арктика», який належить однойменному товариству з обмеженою відповідальністю та входить до структури ПП «Курорти Приазов’я». Співзасновницею ТОВ «Санаторій Арктика» є і сама Світлана Векленко.

«Блогери» звернули увагу на той факт, що на час проведення аукціону, ТОВ «Санаторій Арктика» було зареєстроване в будинку №84/1 по Мелітопольському шосе, тобто за однією адресою з його переможцем – ПП «Курорти Приазов’я». Проте, вже через кілька днів після проведення аукціону місце реєстрації товариства змінили.

Бенефіціарами «Курорти Приазов’я» вказаний Дмитро Вакал та Олена і Ігор Добича. Усі троє є родичами депутата Верховної Ради Олександра Пономарьова. Крім того, Ігор Добича до недавнього часу працював його помічником. Сам народний обранець був першим директором підприємства, а з 2007 року це місце займає Максим Кривунь – діючий помічник Пономарьова.

Згідно до даних аналітичної системи «YouControl», Світлана Векленко та Ігор Добича спільно володіють товариствами з обмеженою відповідальністю «Комплексні системи охорони», «Долинський гранітний кар’єр» та «Бердянськелектросервіс».

Крім цього ми виявили ознаки пов’язаності і в осіб, які представляли учасників аукціону. Підприємство «Курорти Приазов’я» представляв Андрій Кіосов – діючий депутат Бердянської міської ради, який на час отримання мандату займав посаду заступника голови правління ПАТ “Бердянські жниварки”, яке очолює ще один помічник Олександра Пономарьова та депутат Запорізької обласної ради Олег Будянський. Фірма «Азов Вояж» представляти свої інтереси довірила Плющій Олені Миколаївні. За збігом обставин через місяць після проведення аукціону її сестру Ірину Миколаївну Плющій бердянський міський голова Володимир Чепурний прийняв на стажування в якості своєї заступниці (згодом Ірина зайняла посаду і протрималась на ній до березня 2018 року). В цьому контексті варто згадати, що Володимир Чепурний відомий як помічник бердянського народного депутата Сергія Валентирова, який до свого обрання допомагав в депутатській діяльності вже згадуваному нам Олександру Пономарьову.

Судова баталія 

Після проведення аукціону, везіння зрадило «Курортам Приазов’я»: обласна рада відмовилась підписувати договір купівлі-продажу, і підприємство звернулось до Господарського суду Запорізької області. Через кілька днів зустрічний позов про визнання недійсним проведеного аукціону подала і Запорізька облрада.

Важко сказати, що вплинуло на таку різку зміну настроїв: призначення нового обласного керівництва, принциповість прокуратури, чи обидва фактори вкупі. Але в результаті Феміда зайняла сторону облради на підставі того, що звіт про оцінку нерухомого майна та рецензія на нього не були погоджені головою ради, добір оцінювача не було здійснено на конкурсних засадах, а сам договір на проведення оцінки був укладений не органом місцевого самоврядування.

Проте, ні бердянських бізнесменів, ні представників біржі «Гілея» це не зупинило, і вони звернулися зі скаргами до Донецького апеляційного господарського суду, які в передостанній день лютого 2017 року були задоволені. У своїй постанові колегія зазначила, що укладення окремого договору про оцінку майна саме із Запорізькою обласною радою або отримання відповідного погодження не вимагається, надання судом першої інстанції переваги звіту Регіонального відділення ФДМУ є безпідставним, а потреба проведення обов’язкового конкурсного відбору суб’єкта оціночної діяльності при продажі комунального майна відсутня.

Тепер рішення апеляції не задовольнило прокуратуру Харківської області – того регіону, де тимчасово працює Донецький апеляційний господарський суд. В результаті справа перемістилась до Вищого господарського суду України, де в червні того ж року постанова попередньої інстанції була скасована. ВГСУ погодився, що оцінювача потрібно було обирати на конкурсі, і комунальний заклад не мав права самостійно змінювати порядок визначення початкової вартості об’єкта комунальної власності.

Але і на цей раз крапка в тяганині між «Курортами Приазов’я» та Запорізькою обласною радою поставлена не була. Приватне підприємство ініціювало касаційний розгляд в стінах Верховного суду України, де намагалось довести, що допущені органами влади порушення при визначенні умов і порядку приватизації не можуть бути підставою для визнання приватизаційних договорів недійсними, якщо вони не допущені внаслідок протиправної поведінки самого покупця.

Однак, на підставі того, що у справі мало місце не помилка державного органу, а підготовка і проведення аукціону з порушенням вимог закону, у вересні 2018 року скарга фірми з оточення Олександра Пономарьова  була відхилена, чим остаточно відмовлено в придбанні дитячого протитуберкульозного санаторію.

Тим часом знайшлася робота і бердянським правоохоронцям. В рамках кримінального провадження, відкритого поліцією за частиною першою статті 367 Кримінального кодексу України, 11 березня 2016 року місцева прокуратура звернулась до суду з проханням надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів ТОВ «Азов Вояж» і ПП «Курорти Приазов’я», пов’язаних з працевлаштуванням їхніх директорів, які знаходяться у володінні Пенсійного фонду. Документи повинні були допомогти можливий взаємозв’язок між підприємствами та визначити посадових осіб, які допустили службову недбалість при відчуженні майна санаторію.

Дозвіл на виїмку судом було надано, проте жодних наслідків проведені заходи не мали. Принаймні, після цього в судовому реєстрі в рамках зазначеного провадження з’явилось лише одне рішення, датоване 11 жовтня 2018 року. А саме ухвала Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя про дозвіл на тимчасовий доступ та вилучення копій рецензії відділення Фонду держмайна на звіт про оцінку біржі «Гілея».

Сплинуло більш, ніж півроку, але віз і нині там – правоохоронцям досі не вдалося довести пов’язаність учасників аукціону. Також факт можливого порушення економічної конкуренції під час проведення аукціону залишився поза увагою і Антимонопольного комітету.

Нагадаємо, що це не перший випадок, коли підприємства з орбіти бердянського народного депутата вели сумнівну гру під час приватизації і були помічені «Блогерами».

Олександр Пилипенко для “БЛОГЕРІВ”

Матеріал створений в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції, висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів. 

-->