Шалене затримання

Фото з сайту ДБР

Правоохоронці на півмільйонному хабарі затримало фігуранта розслідувань WikiInvestigation – очільника Державної служби зайнятості (Цетрального апарату). Незадовго до затримання громадські детективи через суд змусили детективів НАБУ розслідувати корупційні оборудки в очолюваному ним відомстві.

17 травня у Києві гучно затримали в.о. голови Державної служби зайнятості (Центрального апарату) України Валерія Ярошенка. Його підозрюють в отриманні “відкатів” під час будівництва об’єктів соціального значення. Крім нього в участі у злочинній корупційній схемі правоохоронці підозрюють низку інших посадових осіб.

“Група на чолі з виконувачем обов’язків голови Держслужби зайнятості була викрита під час одержання коштів від директора приватного підприємства за виконання будівельних робіт в Житомирському центрі зайнятості. Всі фігуранти затримані за процесуального керівництва військової прокуратури Центрального регіону України та оперативного супроводу Департаменту захисту економіки Нацполіції слідчими Київського Територіального управління ДБР.

Встановлено, що протягом січня – травня 2019 року підозрювані під контролем правоохоронних органів одержали від підприємця 800 тис гривень за нібито подальше виконання договірних зобов’язань з оплати будівельних робіт.Подібні факти також задокументовано в інших регіонах України. На даний час у 28 місцях проводяться одночасні обшуки”, – йдеться у повідомленні прес-служби ГПУ.

Таким чином, Ярошенко долучився до своїх попередників-керівників ДСЗ, які виявились хабарниками.

Так, попередник Ярошенка Ярослав Кашуба погорів на хабарі начебто за відкат на закупівлях з компанією, з якою Ярошенко, очоливши відомство, продовжив укладати підряди. Своєю чергою, попередник Кашуби Володимир Галицький також був упійманий правоохоронцями на систематичний поборах. Він помер у київському СІЗО, коли суд почав розглядати справу про хабарництво. Галицький запам’тався величиною неправомірної вигоди, яку знайшли в його кабінеті – а саме три кілограми золота і сім мільйонів доларів.

Отже, хто такий Ярошенко і чому до нього прийшли правоохоронці?

Ярошенко займав посаду виконувача обов’язків голови Державної служби зайнятості з серпня 2016 року, а до цього він обіймав посаду заступника міністра соціальної політики України. Як зазначається на сайті ДСЗ, Ярошенко має почесне звання “Заслужений працівник соціальної сфери України”.

Раніше громадські детективи WikiInvestigation опублікувати кілька антикорупційних розслідувань, у яких фігурував Ярошенко. Зокрема, детективи встановили, що очільник ДСЗ має незадекларований маєток в Голосіївському районі столиці, а також висловили підозру, що його дружині хтось подарував 2-кімнатну квартиру в столиці.

Пізніше вже інші детективи встановили, що Ярошенко масштабно спродався – продав свої частки по 40 і 50 відсотків у столичних квартирах – і не зазначиви відповідні відомості у змінах до майнового стану.

У результаті, Валерій Ярошенко в останній декларації був змушений задекларувати і виявлену детективами подаровану квартиру, і садовий будинок. Щоправда, він вказав, що площа будинку становить до 15 метрів квадратних, хоча насправді там великий шикарний маєток, зафіксований і на фото, і на зйомках Гугл Мепс.

Крім того нещодавно, як повідомляли “БЛОГЕРИ”, громадські детективи платформи WikiInvestigation через суд змусили детективів Національного антикорупційного бюро розслідувати численні зловживання Державної служби зайнятості (Центрального апарату) під час здійснення закупівель у ТОВ “Айкюжн ІТ” та СП ТОВ “Інфоком” у 2016-2017 роках. Лише на кількох закупівлях у цих двох підрядників можлива розтрата понад 60 мільйонів гривень  

Раніше на платформі громадських розслідувань WikiInvestigation було опубліковано два матеріали “16 мільйонів на вітер” та  “Жонглювання мільйонами”, в яких на підставі Акту ревізії ДАСУ, свідчень очевидців – екс-працівників Державної служби зайнятості, та документів, отриманих від інсайдерів, йшлося про підозру у розтраті бюджетних коштів на закупівлі програмного забезпечення та телекомунікаційних послуг.  

“Над цими двома розслідуваннями наші громадські детективи працювали досить довго. Інформацію збирали буквально частинками, ретельно її співставляли та аналізували. Спочатку ми перші отримали Акт ревізії ДАСУ, а потім знайшли інсайдерів, які розповіли нам про те, як насправді відбувалися закупівлі в Державній службі зайнятості, за що голові тендерного комітету погрожували звільненням та хто був можливим посередником у переговорах про “відкати” між керівництвом Державної служби зайнятості та підрядниками, що отримували мільйонні замовлення”, – розповідав спеціально для “БЛОГЕРІВ” директор проекту Роман Яковлєв.

За результатами проведених розслідувань громадські детективи зробили висновок, що вказані вище злочинні дії вчинені за попередньою змовою групою осіб підпадають під ознаки складу кримінальних правопорушень передбачених ч.5 ст.191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах) та ч.2 ст.364 КК України (зловживання владою або службовим становищем, що спричинили тяжкі наслідки).

Після переможної судової ухвали детективи НАБУ врешті-решт розслідуватимуть ці справи. Своєю чергою громадські детективи пообіцяли і слідкувати за розслідуванням, і допомагати детективам НАБУ з пошуком додаткових відомостей у цих справах.

Людмила Євсєєнко, координатор розслідувань проекту WikiInvestigation спеціально для “БЛОГЕРІВ

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний фонд «Відродження».

-->