Підозріла переплата

Зображення з відкритих джерел

Поліція розслідує розкрадання коштів в особливо великих розмірах на закупівлі медичного обладнання «Обласною клінічною лікарнею ім. О.Ф. Гербачевського» Житомирської обласної ради.

Попри те, що фігурант цієї справи є підозрюваним в низці інших кримінальних проваджень, фірма продовжує отримувати замовлення від медзакладів та комунальних установ по всій країні.

«БЛОГЕРИ» прослідкували, на чому побудовані підозри правоохоронців.

Рубіж в 10%

З судової ухвали Корольовського районного суду м. Житомира від 10 квітня 2019 року стало відомо, що поліція отримала доступ до банківських рахунків ТОВ «Астріум». Цей доступ поліцейським в рамках розслідування, де медики  Житомирської області підозрюються у змові з приватною фірмою для закупівлі по завищеній ціні медичного обладнання.

Справа стосується закупівлі  минулого серпня Комунальною установою «База спеціального медичного постачання» («БСМП») Житомирської обласної ради стаціонарної ангіографічної системи для використання в інтервенційній кардіології та загальній ангіографії.

На тендері змагалося два учасники – ТОВ «Астріум» і ТОВ «ДІАТЕХ-Україна». Перемогу здобула перша фірма через дешевшу пропозицію.

В результаті, «БСМП» уклало угоду з ТОВ «Астріум» вартістю 25,36 млн грн. З цієї суми 11,8 млн. грн. – кошти державного бюджету, 6,5 млн. грн. – обласного бюджету та 5,9 млн. грн. – кошти місцевих бюджетів. І, згідно з даними порталу  «Є-Дата», всі гроші у повному обсязі були перераховані постачальнику за товар.

Слідчі встановили, що вже після укладання згаданої угоди – у грудні 2018 року угорською фірмою «MQS Hungary LTD» через митний пост «Дякове» Закарпатської митниці було ввезено товар «Апаратура рентгенівська для використання у медицині, хірургії». Апаратура була придбана та відвантажена в офіційного дилера «Toshiba Medical Systems Corporation» – словацької фірми «InMed s.r.o.». В подальшому ця нова японська інтервенційна ангіографiчна система «Infinix-i Sky (модель INFX-8000C/G1 (Infinix VC-i)/G3), в розібраному стані була поставлена до ТОВ «Астріум».

В ході розслідування слідчі встановили, що ціна японського обладнання, яке було поставлене житомирським медичним працівникам, була значно завищеною. І це при тому, що п.п. 2 п.1 Постанови КМУ № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби», визначає межу граничної надбавки для медичних виробів за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, в розмірі 10% оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів. В цьому випадку, підозрюють поліцейські, через використання словацької «прокладки», ціна на товар Toshiba була завищена на 20%. Відповідно, надбавка склала до 5 млн грн.

«Таким чином, в ході  дослідження встановлено ознаки завищення вартості медичного обладнання, а саме, стаціонарної інтервенційної ангіографічної системи для використання в інтервенційній кардіології та загальній ангіографії «Infinix-I Core+ INFX-8000V (Infinix VС-i)/G3» у комплекті, яку поставило ТОВ «Астріум» для комунальної установи «База спеціального медичного постачання» Житомирської обласної ради на суму від 2 до 5 млн. грн», – йдеться в судовій ухвалі.

Словацький слід

Також в судовій ухвалі по “Астріуму” слідчі вивели цілий ланцюжок, який їм став відомий з відкритих джерел, за яким раніше постачалося медобладнання за завищеними цінами в Україну від дилерів медтехніки Toshiba. Було встановлено особу, яка контролює низку словацьких компаній-дилерів японської компанії. Мова йде про фірми  «In Med s.r.o.», «In-Xmedical s.r.o.», «SVS T002 S.R.O», «Panax F.C.S. s.r.o.», «Integral Col Servis s.r.o.». Ця ж людина одночасно є засновником підконтрольних компаній на території України: ТОВ «УМТ+», ТОВ «УМТ», ТОВ «Медторг», ТОВ «Диксон Україна». Відносно цих фірм в Україні відкрито низку кримінальних проваджень. І ця особа, за даними слідства, вирішила поставити в Україні нового куратора підконтрольних йому підприємств, а саме Гранатіра Желька, який  в свою чергу є засновником ТОВ «Астріум».

«БЛОГЕРИ» перевірили власників словацьких підприємств і виявили, що у різних підприємств  вони – різні. Тобто якщо хтось один їх і контролює, то за бізнес-реєстром цього не видно, що, очевидно свідчить про те, що правоохоронці послуговуються і додатковими даними. Засновницею словацької фірми «In Med s.r.o.» є Інесса Гаєвська з київською пропискою. Керують фірмою словак Andrej Rehák та відомий український бізнесмен Костянтин Гаєвський. В “InMed Slovakia s.r.o.” засновником і керівником є Andrej Rehák. У компанії «Panax F.C.S. s.r.o.» керівник і засновник – Peter Zaiček, а у компанії «SVS T002  s.r.o.» засновником є “Fundamental Solutions Holding, s. r. o.”, а керівником – Vladimír Brodňan.

У фірмі “Integral col servis, s.r.o.” засновницею і керівницею є Ružena Szalayová, а керівником – Tibor Szalay.

Щодо українських фірм, то згідно з даними ЄДР, директором ТОВ “УМТ+” є Дмитро Ожігов, а бенефіціаром – Дмитро Лаврентій. Директором ПАТ “УМТ” Анатолій Пустовойт, а до нього керівниками були згадані Дмитро Лаврентій і  Костянтин Гаєвський. Засновник ПАТ “УМТ” – Рехак Андрій (Andrej Rehák) зі словацькою пропискою.

Своєю чергою у ПП «НВО “Діксіон Україна» керівник, засновник і бенефіціар – Василь Фенін і він же є керівником, засновником і бенефіціаром ТОВ ТОВ «НВП “Медторг”.

Своєю чергою ГПУ наприкінці березня цього року оголосила підозру директору ТОВ «Інмед Україна» за фактом привласнення бюджетних коштів у особливо великих розмірах. Згідно з даними ЄРДР директором “Інмед Україна” є Олег Милий, а бенефіціаром – Костянтин Гаєвський.

Ланцюжок накруток

Загалом протягом 2017-2018 років з ТОВ «Астріум» було укладено декілька схожих договорів. Зокрема, аналогічні ангіографи від «Астріума» отримали:

– Маріупольська міська лікарня швидкої медичної допомоги, ціна 17,99 млн грн.;

– Тернопільська університетська лікарня, ціна 22,45 млн грн;

– Могилів-Подільська окружна лікарня інтенсивного лікування, ціна – 22,95 млн грн.;

– Чернівецький обласний клінічний кардіологічний центр, ціна – 23,07 млн грн.;

– Рівненська обласна клінічна лікарня, ціна – 23 05 млн грн.

Наприклад, з судової ухвали стосовно закупівлі ангіографа Могилів-Подільською окружною лікарнею інтенсивного лікування відомо, що прокуратура також підозрює установу в попередній змові з ТОВ «Астріум» при закупівлі ангіографа у 2017 році. В цій справі відомо, що сторони підписали низку додаткових умов, які перенесли строки поставки обладнання майже на рік.

В іншій судовій ухвалі стосовно закупівлі ангіографа Тернопільською університетською лікарнею йдеться про те, що ангіограф був розмитнений за 14, 71 млн грн, а проданий замовнику вже за 22,45 млн грн. Переплата склала 53%.

Згідно з даними ЄДР, компанія ТОВ «Атріум» має понад 13 років трудового стажу і столичну прописку. Розмір статутного капіталу компанії, що отримує підряди на мільйони – 31 100 грн. Засновник – Гранатір Желько.

За даними Кларіті Проджект, з 2016 року компанія брала участь у понад 100 закупівлях, а перемогла у понад 70. Найласіші контракти фірма уклала з Департаментом охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Клінічною лікарнею «Феофанія» Державного управління справами та Луганською обласною дитячою клінічною лікарнею.

Свій останній контракт ТОВ «Атріум» уклало з комунальною установою «Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня». Наприкінці березня цього року та купила у підприємців ультразвукову діагностичну систему на суму 2,38 млн грн.

Тож, попри чисельні кримінальні справи, фірма продовжує збирати врожай бюджетних замовлень.

Валентина Новицька, «БЛОГЕРИ»

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний фонд «Відродження».

-->