Найдорожче – дітям

Школа №1 м.Трускавець (автор Вадим Малишев)

Як похід журналіста до шкільної бібліотеки зекономив бюджетні кошти.

Минулого року у трускавецькій СЗШ №1реконструювали бібліотеку. За 44 квадратних метри з міського бюджету заплатили майже 180 тис грн.

Замовник робіт – відділ освіти міськради – на видатки не поскупився: у бібліотеці постелили ламінат по 700 грн/кв м, змонтували світильники за 800 грн/шт, стіни прикрасила декоративна шпаклівка.

Інформацію про це ми побачили в акті приймання робіт з капітального ремонту бібліотеки у СЗШ №1 (Акт виконаних робіт).

Документ ми отримали від начальника відділу освіти Трускавецької міської ради Ореста Лобика у відповідь на інформаційний запит (відповідь трускавець відповідь2).

Якщо поділити вказану суму на площу й перевести у валютний еквівалент – отримаємо $150 на ремонт квадратного метру приміщення. Євроремонт!.

Приміщення – нове, меблі- старі

Ідемо до школи на відвідини, щоб полюбуватися оновленою бібліотекою. Завідувачка бібліотеки Людмила Онисько розповідає, що приміщення давно потребувало ремонту, адже ситуація була ледь не аварійна: холод, старий паркет, цвіль на стінах, а одного разу на учня навіть впала зі стелі штукатурка.

За словами Людмили Онисько, ініціював проведення ремонтних робіт міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, який є випускником  школи. Роботи виконували під час літніх канікул, усі меблі й стелажі для книг з приміщення винесли, тому майстри працювали швидко й вклалися до початку навчального року.

Пані Людмила ремонтом задоволена, каже, що стало затишно й комфортно. Ми звертаємо увагу на те, що частина книг досі лежить у ящиках.

-Бракує стелажів, чекаємо на нові меблі й комп’ютери, їх пообіцяли у відділі освіти, – пояснює завідувачка бібліотеки. – А поки я позбирала старі столи з інших кабінетів, один – принесла з дому, аби хоч щось було.

Роздутий кошторис

Отже, ремонт зроблений! Й так хочеться повірити у батьківську турботу трускавецьких чиновників про школярів і написати про зразкове виконання посадових обов’язків.

Але наші благі наміри вщент розбиває Олександр Яремчук, керівник приватного підприємства «Олвік», яке спеціалізується на виготовленні проектів й кошторисів, виконує будівельно-ремонтні роботи  «під ключ». Ми попросили Олександра Васильовича проаналізувати дефектний та акти виконаних робіт ремонту шкільної бібліотеки.

– Ціни на матеріали у цих документах суттєво перевищують ринкові, – говорить Олександр Яремчук, – наприклад, OSB -плита. В акті вказано 543 грн за кв м, а днями ми у «Будмайстері»  брали плиту – 3 кв м за ціною 345 грн. Ще приклад – вартість погонного метра плінтусу в середньому 15-16 грн, тут вони  вказали 35 грн. По електриці – завищена ціна на дроти, вимикачі – 156 грн, світильники ледовські в середньому коштують 300-400 грн, у них – по 800 грн. Щодо опалення – радіатор  приблизно по 3 тис грн, а тут по 5 тис. Ламінат використали дуже дорогий, начебто по 700 грн (ціна хорошої якості ламінату коливається у 340-420 грн). Чи є потреба у бібліотеці ставити такий, якщо більша половина приміщення заставлена стелажами для книг? – риторично запитує Олександр Яремчук.

Директор «Олвіку» вказує й на інші суттєві порушення, до яких вдалися замовник і підрядник – у кошторисі до виконаних робіт застосовано коефіцієнт 1.2. Але він є  доречним тоді, коли ремонти ведуться у діючих приміщеннях. Як вище зазначалося, реконструкція бібліотеки відбувалася влітку (акти виконаних робіт складені у серпні), коли у школа пустує. Відповідно ніхто не перешкоджав проведенню ремонту.

Окрім того, виконавцем був ФОП на 5-відсотковому оподаткуванні, який мав би застосувати понижувальні коефіцієнти до загальновиробничих витрат, але не зробив цього.

В підсумку вартість робіт  «підросла».

Аби підсумувати сказане, Олександр Яремчук розробив кошторис капітального ремонту шкільної бібліотеки, залишивши усі зазначені роботи, однак з актуальними цінами на матеріали. Результат  перевищили усі очікування. Альтернативний кошторис становить 103-105 тис грн на відміну від кошторису відділу освіти на 179 тис грн!

Різниця у понад 70 тис грн.

І я – не я, і хата не моя

Відділ освіти Трускавецької міської рад, який замовив ремонт шкільної бібліотеки, очолює Орест Лобик. Виконавцем обрали без проведення торгів  підприємця зі Львова Сергія Танцюру. За даними держреєстру, ФОПом він був зареєстрований у травні минулого року, одразу ж почав отримувати бюджетні замовлення. Виключно від Трускавецької міської ради. Усі тендери – за неконкурентною процедурою, тобто через укладання договорів. Минулого року загальна сума  замовлень за кошти трускавецьких платників податків сягнула 941 тис грн. (цього року, за даними Прозорро, замовлень не отримував).

У телефонній розмові підприємець Сергій Танцюра повідомив, що до проведення ремонтних робіт у Трускавці особисто не дотичний, тому коментувати їх виконання не може. У нього є довірена особа, яка цим займається.

А завідувач міського відділу освіти Орест Лобик розпочав свій коментар з такої  фрази: «Казав я їм не робити декоративну шпаклівку, бо то дорого»! Коли ж очільник освіти дізнався про існування альтернативного кошторису ремонту бібліотеки, у якому сума бюджетного фінансування на 70 тис грн. менша, аніж у тому, який він погодив власним  підписом, то дещо поміняв риторику.  «Справа серйозна, – резюмував Орест Лобик, – скеруйте усі ваші запитання у письмовому вигляді, ми зв’яжемося з виконавцем робіт й підготуємо пояснення».

Прохання головного освітянина Трускавця ми виконали, скерувавши ще один інформаційний запит.

Переплата у 40%?

За два тижні отримали відповідь: ціни ринкові, підрядник готує пояснення. У відповіді, яку готував Орест Лобик, а завірив підписом міський голова Андрій Кульчинський сказано, що коефіцієнт 1.2 застосовувався під час виконання робіт тому, що в бібліотеці знаходились металеві стелажі й книги. Насправді їх винесли з приміщення, про це сказала завідувачка бібліотеки Людмила Онисько.

Отже підстав для цього коефіцієнту, а відповідно і подорожчання вартості робіт, не було!

На «ринкові ціни» жодних накладних не надано.

Дефектний акт і кошторис, за інформацією відділу освіти, укладала не спеціалізована структура, а інженер відділу Ігор Шатинський. Тобто цифри замовник «намалював» сам собі.

Очевидно, після того, як Орест Лобик взявся трясти підрядника, на завершальний етап розслідування (написання статті) через спільних знайомих на його хід намагався вплинути трускавчанин Володимир Крилевич через перемовини зі спільними знайомими. Ми ініціювали зустріч з цим паном і вона остаточно пролила світло на схему освоєння бюджетних коштів, призначених для ремонту шкільної бібліотеки.

Як з’ясувалося, Володимир Крилевич є давнім товаришем львівського підприємця Сергія Танцюри, який отримав замовлення трускавецького від відділу освіти. І саме Володимир Крилевич взявся за його втілення! Ні, власноручно він роботи у бібліотеці не виконував, а винайняв ремонтників.

Уявляєте, який ланцюжок протягнувся від замовника до реальних виконавців!

Що стосується завищених цін на матеріали, то підрядники напрацювали версію, мовляв, ми не додивилися, що вони зашкалюють! А побачили аж нині – коли відділ освіти взялася «бомбардувати» запитами журналістка!

  • Ви провели титанічну роботу, – сипав компліментами Володимир Крилевич. – Ми як переглянули кошторис, то за голову взялися. Зараз звіряємо розбіжності, накладні, порівнюємо ціни і формуємо відповідь на ваш запит! Готові повернути частину коштів до бюджету!

Нагадаємо, що різниця у кошторисах: відділу освіти і альтернативному, напрацьованому «Олвіком», становить понад 70 тис грн. Виходить, що на ремонті бібліотеки «відкатали» 40%?  Яка ж сума буде повернута у міський бюджет – довідаємося найближчим часом! І продовжимо моніторинг  тендерів трускавецького відділу освіти. Минулого року на виконання ремонтів  у дошкільних та навчальних закладах Трускавця було використано 5 млн грн. з міського бюджету.

Ольга КУЦ, редактор газети «Джерела Трускавця». 

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів.

-->