
Велика Палата Верховного Суду України роз’яснила депутатам місцевих рад, що їхнє голосування в умовах конфлікту інтересів може призвести до визнання рішення нікчемним.
Таким чином, ВСУ підтримав позицію WikiInvestigation щодо голосування депутатів в умовах конфлікту інтересів.
Законодавча колізія
Шостий принцип доброго врядування щодо етичної поведінки говорить, що публічні цінності завжди повинні переважати над індивідуальними інтересами. Також про конфлікт інтересів потрібно оголошувати вчасно, а особи, що перебуваюь у стані конфлікту інтересів, повинні утримуватися від участі у прийнятті відповідних рішень. Це все і є добре врядування.
Що ж ми мали до сьогодні?
Депутати місцевих рад – це ті люди, за яких ми віддаємо свої голоси на виборах в обмін на обіцянки і запевнення, що вони відстоюватимуть наші інтереси і будуть саме нашим голосом при ухваленні тих чи інших рішень місцевої ради. Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” чітко встановлює, що депутат місцевої ради – це представник місцевої громади, який не повинен використовувати свій мандат в особистих інтересах чи корисливих цілях.
Водночас, як свідчить практика, народні обранці, потрапляючи в омріяне крісло, часто-густо забувають про свої передвиборчі обіцянки та непомітно для інших представницькі повноваження місцевої громади підмінюють лобіюванням власних інтересів. Зокрема, починають віддавати свої голоси в інтересах того чи іншого підприємства, де вони є працівниками і отримують там зарплату, або на користь того чи іншого олігарха чи лендлорда.
На жаль, нашим законодавством не передбачено, що депутати так само як державні службовці мають відсторонитися від ухвалення рішення, в якому є конфлікт інтересів (ст. 59-1 Закону України “Про місцеве самоврядування”). Вони дійсно можуть за нього голосувати. Єдина вимога – публічно оголосити про конфлікт інтересів і це має бути зафіксовано в протоколі засідання ради.
При цьому, якщо інформації про конфлікт інтересів у протоколі не зафіксовано, значить, відповідної заяви з боку депутата не було. А якщо не було – це правопорушення, пов’язане з корупцією.
Розслідування громадських детективів
Громадськими детективами WikiInvestigation було проведено всеукраїнське розслідування, під час якого встановлено майже три десятки випадків голосування груп депутатів місцевих рад за рішення на користь підприємств, де у них є конфлікт інтересів.
У результаті розслідування Національне агенство з питань запобігання корупції отримало 28 повідомлень про правопорушення, пов’язані з корупцією. Нині за ними проводиться перевірка.
Як зазначають детективи, практично по всій країні існує ганебна практика, коли незважаючи на таку, здавалося б, мізерну вимогу, як встати і публічно заявити про конфлікт інтересів у разі його наявності при голосуванні, депутати нею грубо нехтують.
“І такий стан речей влаштовує усіх – і депутатів, які отримують зарплату на підприємствах і які голосують за рішення в інтересах цих підприємств, і олігархів або лендлордів, які контролюють підприємства, а через групи своїх працівників-депутатів – і місцеві ради”, – йдеться у розслідуванні.
Законодавчі пропозиції
За результатами проведеного розслідування були розроблені законодавчі пропозиції “Конфлікт інтересів депутатів при прийнятті рішень місцевими радами: проблема та шляхи її усунення”, якими було запропоновано врегулювати питання голосування депутатів місцевих рад при наявності конфлікту інтересів.
Запропоновані пропозиції, зокрема, були направлені на усунення законодавчих прогалин в частині врегулювання конфлікту інтересів та створення автоматичної перевірки наявності конфлікту інтересів у депутатів місцевих рад при голосуванні за те чи інше питання.
І от, 4 квітня 2019 року, на сайті Судової влади України були оприлюднені висновки щодо конфлікту інтересів депутатів місцевої ради, у який Верховний суд України підтримав позицію WikiInvestigation щодо голосування депутатів в умовах конфлікту інтересів.
Так, ВСУ підтвердив, що депутат, який перебуває в стані конфлікту інтересів не може голосувати за рішення, навіть попри те, що він заявив про конфлікт інтересів і це занесено до протоколу.
“Для встановлення порушення процедури прийняття рішення, визначальним є сам факт участі депутата у голосуванні за наявності конфлікту інтересів (незалежно потенційного чи реального), а не вплив такого голосування на прийняте рішення з урахуванням наявності кваліфікованої більшості, необхідної для прийняття позитивного рішення колегіальним органом”, – йдеться у тексті повідомленні ВСУ.
Також повідомляється, що ухвалене в умовах реального конфлікту інтересів у одного з депутатів рішення органу місцевого самоврядування компрометує, спаклюжує таке рішення, та, як наслідок, нівелює довіру суспільства до органів місцевого самоврядування в цілому.
Важливо, що Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень.
Людмила Євсєєнко, спеціально для “БЛОГЕРІВ”