З широко закритими очима

Фото – tim_taller15.livejournal.com

Сільрада за підписом свого голови погодила акти з подвійною переплатою фірмі, де серед засновників рідний брат сільського голови. Поліція побачила в цьому просту людську недбалість.

16 квітня в Фрунзенському райсуді Харкова почався розгляд справи про крадіжку грошей в Есхарівській селищній раді, що в Харківській області. Серед обвинувачених – колишній голова сільради Анатолій Легкошерст. На відміну від інших фігурантів в цій справі, його звинувачують лише в службовій недбалості.

«Рідна» фірмі сільського голови

Історія почалася в 2017 році, Есхарівська селищна рада уклала три угоди з ТОВ «Ава-Сервіс 2017» про роботи на очисних спорудах. Загальна сума договорів склала майже 500 тис грн. Допорогові суми дозволили укласти всі ці угоди без проведення тендерів.

В кінці року Легкошерст підписав акти виконаних робіт і, за даними порталу «Є-Дата», сільрада розрахувалася за всіма контрактами.

Але, на думку поліції, прийняті акти виконаних робіт не відповідали справжнім обсягам робіт та їх вартості. Переплата по ним склала майже половину від суми – 239 тисяч бюджетних гривень

Кому належить ТОВ «Ава-Сервіс-2017», що мала такі довірливі стосунки з сільською владою?

Засновниками фірми були Максим Бабієв, Анжела Бондарчук, Віталій Крамчанінов, Сергій Легкошерст. Останній – брат згаданого екс-селищного голови Есхару Анатолія Легкошерста, який на той момент і підписував угоди з «Ава-Сервіс-2017». За даними аналітичної системи «YouControl», керівником фірми був Григорій Костяний.

Згадані три угоди «Ава-Сервіс-2017» року, які Есхарівська сільрада опублікувала в «Прозорро» – не єдині контракти з цією фірмою. Бо в «Є-Дата» є дані про перерахування фірмі в першій половині 2018 року сільрадою 350 тис грн. Звітів про угоди по цим грошам в «Прозорро» не знайти. Крім того, з судового реєстру відомо, що фірма співпрацювала з місцевими комунальними підприємствами, від яких отримувала гроші за ліквідацію стихійних звалищ, вивіз сміття, тощо.

Після того, як Легкошерст перестав бути селищним головою – в червні 2018 року, ця фірма й перестала отримувати підряди. На даний час її взагалі переписали на мешканців окупованої території

Не розкрадання, а службова недбалість

Хоча історія співпраці Есхарської сільради з «Ава-Сервіс-2017» викликає підозру, що їх посадовці зловживали при цьому службовим становищем для заволодіння бюджетними коштами, але у правоохоронців інша версія. І ось чому.

На думку слідчих, директор фірми Григорій Костяний на власний розсуд навмисно завищував реальну вартість робіт.  А ще ТОВ «АВА Сервіс 2017» уклала договір субпідряду з приватним підприємцем Володимиром Харченко, за допомогою якого й виводили кошти.

При цьому, на думку слідчих, голова селищної ради Анатолій Легкошерст нібито не знав щодо планів керівника приватної фірми заволодіти коштами, а акти виконаних робіт підписав тому, що неналежно виконував свої службові обов’язки. Про родинні зв’язки слідчі взагалі не згадали.

Тож Костяному оголосили про підозру по ч.4 ст.191, ч.1 ст.366 КК (зловживання службовим становищем, заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах), а Легкошерст отримав підозру за службову недбалість, де не передбачена кримінальна відповідальність.

Екс-директор, якому загрожує 12 років, вирішив врятуватися за рахунок фрази з фільму «Джентельмены удачи» – «Тут помню, тут не помню».

Він пояснив, «що в період з 1985 по 1987 роки він проходив військову службу в рядах обмеженого контингенту військових сил СРСР в Афганістані. В період проходження військової служби у нього з’явилася контузія, яка відбилася на здоров’ї, а саме у нього періодично виникають провали в пам’яті. У зв’язку з контузією він проходив медичне лікування в військовому госпіталі на території Афганістану. Після цього неодноразово звертався за медичною допомогою в військовий шпиталь м.Харкова».

Йому була призначена судово-психологічна експертиза, результати якої на момент написання цієї статті не були відомі.

Також, до 12 років загрожує і ФОП Харченко, який і мав виконати всі роботи. Тут є цікавим той факт, що з ним ТОВ «АВА Сервіс 2017» не розрахувалися. І він намагається отримати гроші у судовому порядку.

Трагічна екологія

Махінації селищної ради і приватників в Есхарі стали відомі після смерті на початку червня 2018 року активіста Миколи Бичка. За даними ЗМІ, Бичко багато часу приділяв питанням екології. Зокрема, неодноразово піднімав питання забруднення місцевих водойм промисловими підприємствами, серед яких – «Ава Сервіс 2017». В кінці 2018 року, вже після ремонтних робіт, факти забруднення водойми в рамках кримінального провадження будуть підтверджені результатами експертизи.

Через резонанс, який виник після смерті активіста, селищний голова написав заяву про свою відставку. А «Харківський антикорупційний центр», дослідивши ситуацію з бюджетним коштами, направив до НАЗК та поліції  заяви щодо можливого конфлікту інтересів з боку Легкошерста. В підсумку, на нього склали десятки протоколів про корупцію, які були затверджені у суді.

Цікаво, що у вересні Легкошерст намагався поновитися на посаді через суд, але коли з’явилися протоколи про корупційне правопорушення – забрав позов. Того ж місяця поліція і відкрила кримінальне провадження, фігурантом якого став Легкошерст (а пізніше поліція встановить, що смерть активіста Бичка – самогубство).

Тепер суд має підтвердити обвинувачення правоохоронців, що подвійна переплата «Рідній» фірмі сільського голови Есхар – проста людська недбалість, яка не тягне на тюремний строк.

Павло Новик для “БЛОГЕРІВ”

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний Фонд «Відродження».

-->