WikiInvestigation змусили НАБУ розслідувати можливе розкрадання 60 мільйонів гривень

Зображення з сайту WikiInvestigation

Громадські детективи платформи WikiInvestigation через суд змусили детективів Національного антикорупційного бюро розслідувати численні зловживання Державної служби зайнятості (Центрального апарату) під час здійснення закупівель у ТОВ “Айкюжн ІТ” та СП ТОВ “Інфоком” у 2016-2017 роках.

Лише на кількох закупівлях у цих двох підрядників можлива розтрата понад 60 мільйонів гривень  

29 березня 2019 року ухвалою суддя Солом’янського районного суду міста Києва М.В. Вишняк задовольнив позов громадських детективів WikiInvestigation на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро та зобов’язав службову особу НАБУ, до компетенції якої входить внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, не пізніше 24 годин після отримання судової ухвали, внести відомості до ЄРДР про можливі кримінальні порушення з боку посадових осіб Державної служби зайнятості (Центрального апарату), а також службових осіб ТОВ “Айкюжн ІТ” та СП ТОВ “Інфоком”, описані у відповідних заявах позивачів.

У WikiInvestigation це судове рішення вважають безапеляційною перемогою, оскільки раніше у НАБУ під різними приводами відмовляли вносити відомості до ЄРДР. Спочатку там говорили, що описаної в заявах інформації начебто недостатньо для внесення відомостей до ЄРДР, а потім відмовляли з посиланням на те, що це, мовляв, не їхня підслідність.

Раніше на платформі громадських розслідувань WikiInvestigation було опубліковано два матеріали “16 мільйонів на вітер” та  “Жонглювання мільйонами”, в яких на підставі Акту ревізії ДАСУ, свідчень очевидців – екс-працівників Державної служби зайнятості, та документів, отриманих від інсайдерів, йшлося про підозру у розтраті бюджетних коштів на закупівлі програмного забезпечення та телекомунікаційних послуг.  

“Над цими двома розслідуваннями наші громадські детективи працювали досить довго. Інформацію збирали буквально частинками, ретельно її співставляли та аналізували. Спочатку ми перші отримали Акт ревізії ДАСУ, а потім знайшли інсайдерів, які розповіли нам про те, як насправді відбувалися закупівлі в Державній службі зайнятості, за що голові тендерного комітету погрожували звільненням та хто був можливим посередником у переговорах про “відкати” між керівництвом Державної служби зайнятості та підрядниками, що отримували мільйонні замовлення”, – розповів спеціально для “БЛОГЕРІВ” директор проекту Роман Яковлєв.

Він також зазначив, що після першої публікації щодо закупівель програмного забезпечення у ТОВ “Айкюжн ІТ”, в офіс проекту приходив юрист ТОВ “Айкюжн ІТ” з вимогою зняти публікацію з сайту, мовляв він псує імідж компанії і не відповідає дійсності. Також юрист погрожував судовими позовами проекту щодо неправдивості опублікованих даних.  

“Одначе матеріал ми не зняли, а ТОВ “Айкюжн ІТ” так до суду і не позивалося, оскільки не мало аргументів на свою користь. У той час, як ми мали неспростовані аргументи у вигляді Акту ревізії ДАСУ та аудіо свідчень колишніх працівників Державної служби зайнятості, які ми записали як доказ та отримали згоду на публікацію цих свідчень”, – додав Яковлєв.

Нагадаємо, у розслідуванні “16 мільйонів на вітер” описані закупівлі ДСЗ у ТОВ “Айкюжн ІТ” програмного забезпечення на суму понад 36 мільйонів гривень, з яких на понад 16 мільйонів або не було документального підтвердження виконаних робіт, або виконавець замовлення не зміг довести понесені власні витрати в рамках виконаних для ДЗС угод. Нині ТОВ “Айкюжн ІТ” фігурує у кількох кримінальних провадженнях за ознаками кримінальних порушень щодо розтрати державних коштів та зловживанні службовим становищем осіб, з якими укладалися договори внаслідок проведених закупівель.

Своєю чергою, у розслідуванні “Жонглювання мільйонами” йшлося про те, що при перевірці закупівель із СП ТОВ “Інфоком” державні аудитори не знайшли документального підтвердження, як були витрачені 30 мільйонів гривень. При цьому, що інсайдери свідчили, що керівник ДСЗ Валерій Ярошенко начебто особисто змушував тодішнього голови тендерного комітету ДСЗ Віктора Горленка проводити тендери з “Інфокомом” виключно на переговорній основі, погрожуючи звільненням за невиконанням вказівок.

За результатами проведених розслідувань громадські детективи зробили висновок, що вказані вище злочинні дії вчинені за попередньою змовою групою осіб підпадають під ознаки складу кримінальних правопорушень передбачених ч.5 ст.191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах) та ч.2 ст.364 КК України (зловживання владою або службовим становищем, що спричинили тяжкі наслідки).

Після переможної судової ухвали детективи НАБУ врешті-решт розслідуватимуть ці справи. Своєю чергою громадські детективи пообіцяли і слідкувати за розслідуванням, і допомагати детективам НАБУ з пошуком додаткових відомостей у цих справах.

Людмила Євсєєнко, спеціально для “БЛОГЕРІВ

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний фонд «Відродження».

-->