Столиця легалізує самобуди?

Проект ЖК “Науковий”. Фото: http://houzze.com.ua.

Як “самобуд Войцеховського” шукає можливості добудуватися попри кримінальну справу

Починаючи з 2012 року Головне слідче управління Нацполіції розслідує кримінальне провадження за фактами вчинення службовими особами групи компаній «Укогруп» ряду кримінальних правопорушень.

Слідство встановило, що фактичний керівник групи компаній «Укогруп» Анатолій Войцеховський у період 2011-2014 років організував групу, яка здійснила низку злочинів, а саме: самовільне захоплення ділянок і самовільні будівництва на них, заволодіння чужими коштами, складання і видачу неправдивих офіційних документів, умисне ухилення від сплати податків.

Упродовж 2012-2014 років службові особи групи компаній «Укогруп» самовільно зайняли у Києві земельні ділянки та незаконно розпочали на них самовільне будівництво 40 житлових та офісно-торгово-житлових комплексів.

Генеральна прокуратура України у липні 2016 року вручила повідомлення про підозру Анатолію Войцехівському за фактами умисного ухилення від сплати податків на суму 12,5 млн грн, створенні організованої злочинної групи для самовільного захоплення земельної ділянки територіальної громади Києва, а також заволодіння під час будівництва шляхом обману грошовими коштами громадян на суму 2,6 млн грн.

Вимагали 50 млн гривень застави. Натомість суд вирішив відпустити Войцеховського за 14 мільйонів. Вийшовши на свободу, Войцеховський втік у Росію.

Наразі усі об’єкти з групи Войцеховського визнані речовими доказами у кримінальному провадженні – на 11 із них у період з 2015 по 2018 рр. суди наклали арешт.

Та попри це “БЛОГЕРИ” виявили, що один із “самобудів Войцеховського”, а саме ЖК “НАУКОВИЙ” схоже продовжує шукати спроби завершити спорудження багатоповерхівки на Петропавлівській Борщагівці. І “допомагає” йому у цьому Київрада.

У грудні 2018 року Київрада ухвалила ключове рішення у цій історії. Депутати надали ЖК “Науковому” земельну ділянку в оренду на 5 років “для завершення будівництва багатоквартирного житлового будинку на вул. Петропавлівській, 40 у Подільському районі м. Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва”.

Таким чином, ЖК “Науковий” отримав можливість легалізуватися, офіційно отримавши в оренду земельну ділянку.

Однак 14 січня 2019 року Печерський суд задовольняє рішення слідчих Нацполіції і передає в управління Агентства з питань розшуку та управління активами (АРМА) 10 об’єктів нерухомості зі справи Войцеховського. Серед них – і ЖК “Науковий”, що розташований на Петропавлівській Борщагівці у Києві.

В ухвалі йдеться про те, що передача об’єктів здійснюється із забороною розпорядження, користування та проведення будь-яких будівельних робіт направлених на створення завершеного об’єкту будівництва.

Тобто, суд прямо забороняє будь-яким особам вчиняти дії щодо завершення будівництва, як це було і раніше.

В ухвалі суду не йдеться про арешт тієї земельної ділянки, яку виділила ЖК “Науковому” Київрада – через те, що вона перебуває у комунальній власності, пояснює юрист Центру протидії корупції Денис Свириденко.

“Будь-які дії «Укогруп» з продовження будівництва заборонені, оскільки ухвалою Печерського районного суду м. Києва накладено арешт на майно ЖК “Наукового” за цією адресою і встановлено заборону розпорядження та проведення будь-яких будівельних робіт, направлених на створення завершеного об’єкта будівництва”, – додає Свириденко.

Натомість юрист не виключає, що забудовник може порушити умови арешту. “Звісно забудовник може піти і на порушення закону та продовжувати будівництво з застосуванням силових методів, що, на жаль зараз є досить поширеним явищем”, – підкреслив Свириденко.

“БЛОГЕРИ” зателефонували і до голови кооперативу ЖК “Науковий” Тетяни Олійник. Вона запевнила, що кооператив наразі чекає дозвільних документів для завершення будівництва.

“Ми плануємо отримати дозвіл на будівництво, починаючи ще з того часу, як отримали цю земельну ділянку”, – заявила Олійник.

Вона також заперечила, що має будь-яке відношення до Войцеховського. “Цей будинок перестав бути Войцеховського тоді, коли він залишив нас без опалення у січні і втік. Потім коли ми зібрали людей і зібрали гроші і почали опалювати цей будинок, він вирішив повернутися. Розуміючи, що в нас уже все продано і залишилась лише одна його квартира, за якою він вирішив повернутися, ніхто його не пустив на об’єкт силовим методом”.

Також голова кооперативу наголошує, що найближчим часом будинок введуть в експлуатацію. “Це відбудеться дуже скоро, повірте”, – заявила Олійник. Вона додала, що будинок по суті вже побудований, а дозвіл на будівництво було отримано для того, аби зібрати весь необхідний пакет документів і ввести будинок в експлуатацію.

У той же час юрист Денис Свириденко наголошує:“Введення в експлуатацію неможливе до того,  поки майно перебуває в розпорядженні АРМА, оскільки  кооператив усунуто від розпорядження”.

Таким чином, один із так званих “самобудів Войцеховського” попри кримінальну справу і арешт нерухомості, отримав від Київради земельну ділянку і в подальшому планує зібрати усі необхідні документи, аби ввести будинок в експлуатацію. Та чи можливо це?

“БЛОГЕРИ” надіслали запит до АРМА з проханням повідомити – чи можуть будинок ввести його в експлуатацію, поки діє ухвала слідчого судді. В агентстві відповіли таке: “На зазначені об’єкти накладено арешт, встановлена заборона розпоряджання та проведення будь-яких будівельних робіт, направлених на створення завершеного об’єкту будівництва…Наразі АРМА здійснює заходи з організації управління Активами, зокрема ведеться робота щодо збору та аналізу великого обсягу документів, які дозволять зрозуміти специфіку Активів та їх індивідуальних властивостей”.

Таким чином, досі залишається незрозумілим – коли і як будинок планують ввести в експлуатацію, незважаючи на те, що встановлена заборона на розпорядження цим будинком через кримінальну справу, а в АРМА чітко відповіли, що наразі вирішують, як будуть управляти цими активами.

Георгій Шабаєв для “БЛОГЕРІВ

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів.

-->