Шість кримінальних справ за тиждень

Фото з відкритих джерел

За результатами розслідування “Країна мішленівських шкіл” щодо закупівель харчів за завищеними цінами для дитячих освітніх закладів правоохоронні органи лише за тиждень було відкрито шість кримінальних справ за фактом можливої розтрати службовими особами грошей. А загалом, громадськими детективами було направлено майже 100 заяв про вчинення корупційного злочину за ознаками ст. 191 ККУ.

БЛОГЕРИ” розкажуть історію успіху про те, як батьки та громадські активісти можуть контролювати шкільні закупівлі, на що звертати увагу та куди звертатися, щоб покарати замовників, які свідомо завищують ціни на закупівлі продуктів для шкіл і дитячих садочків.

Отже, лише за тиждень до Єдиного реєстру досудових розслідувань правоохоронними органами були внесені відомості стосовно посадовців Департаменту освіти на науки Одеської міської ради через можливий збиток у понад 6 мільйонів гривень, а також службових осіб відділу з питань освіти, молоді і спорту Заліщицької РДА на Тернопільщині та службових осіб Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської облради. Вони можливо розтратили понад 10 тисяч і понад 25 тисяч гривень відповідно. Крім того правоохоронці розслідуватимуть зловживання посадовців Комунального закладу “Балаклійська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІ ступенів Харківської обласної ради”, Воскресенської сільради Пологівського району Запорізької області та харківського КП “Комбінат дитячого харчування”.

Як проводилося розслідування

Громадські детективи з усіх регіонів України провели перше в Україні масштабне крауд-розслідування із застосуванням платформи WikiInvestigation – “Країна мішленівських шкіл”.

Результат розслідування – посадові особи замовників від закладів освіти могли розтратити близько 12 мільйонів гривень. Загалом, було перевірено близько тисячі закупівель на загальну суму майже 70 мільйонів гривень. Порушення було знайдено фактично у кожній п’ятій.

“Найголовніший момент цього розслідування – масштабне залучення крауду по всій країні. Вперше по всій країні батьки дітей з різних шкіл і садочків об’єдналися на платформі громадських розслідувань, щоб перевірити закупівлі харчів у школах, де навчаються їхні діти”, – наголосив директор проекту Роман Яковлєв і додав, що саме крауд зміг зробити розслідування дійсно масштабним і грунтовним.

Батьки аналізували закупівлі, що розміщені у системі електронних закупівель Прозорро, знаходили специфікацію до договорів і співставляли ціни закупівель із тими, що зазначені на аналогічний період в Держстаті. Увага зверталися лише на ті закупівлі, де ціни різнилися як мінімум на 20 відсотків. При цьому у переважній більшості закупівель, які фігурують у розслідуванні, ціни двічі більші, або й взагалі у кілька разів перевищують середньоринкові ціни.

Наприклад, як йдеться у розслідуванні, Управління освіти, молоді та спорту Баришівської РДА Київської області купило у ФОПа Попович В. М. свинину по ціні майже 480 грн за 1кг при ціні Держстату 115 грн.

А Обласний Будинок дитини у м. Сваляві, що на Закарпатті, купив у ФОП Кошеля М.І. картоплю за майже 77 грн за 1 кг при її ціні на той момент у 10 грн за 1 кг, тобто усемеро дорожче!

Своєю чергою Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації придбало у ТОВ “Фірма “Фавор” кефір за майже 64 грн за 1 літр, що майже втричі перевищує середньоринкові ціни.  

Саме батьки після співставлення цін закупівель із  офіційними статистичними цінами встановили, що найбільше ціни завищують на м’ясі, яйцях, цукрі та овочах. Свинину інколи купують за цінами мармурової вирізки, яйця за цінами золота, а овочі, а саме картоплю, дорожчими у кілька разів від ціни на ринку.

Як повідомити про злочин

За результатами розслідування “Країна мішленівських шкіл” щодо закупівель харчів за завищеними цінами громадськими детективами було направлено  майже 100 заяв про вчинення корупційного злочину за ознаками ст. 191 Кримінального кодексу України.

Заяви про злочин, в яких було описано кожен кейс із зафіксованим завищенням цін, направлялися через офіційні електронні адреси до обласних прокуратур по всій країні.

На даний момент деякі прокуратури ще продовжують розгляд заяв, хоча норма КПК вказує на те, що уповноважена особа, якій стало відомо про злочин, не пізніше як впродовж 24 годин повинна відомості до ЄРДР. Деякі прокуратури зробили перенаправлення за підслідністю до органів поліції. Але те, що упродовж лише одного тижня відкрито три кримінальні справи – гарний результат.

Чи можна далі викривати корупцію на закупівлях за завищеними цінами?

Важливо відмітити, що одна із закупівель, одеська зі збитком на понад 6 мільйонів гривень, по якій вже відкрито кримінальне провадження, була виявлена вже після завершення основного розслідування. І заява про злочин – з можливим збитком – була написана вже після направлення основного масиву заяв.

“Таким чином, враховуючи суспільний інтерес до даного питання, ми вирішили продовжувати розслідування по даній темі. Тобто, якщо будуть виявлені закупівлі, де буде доведено, що чиновники справді переплачували, то такі кейси можна продовжувати вносити в анкету у тексті на платформі. І ми будемо періодично оновлювати результати розслідування і звертатися з відповідними заявами до правоохоронних органів”, – сказав Роман Яковлєв.

Таким чином, дане розслідування сповідує один із принципів доброго врядування, а саме – контроль за публічними фінансами. І ще раз доводить, що якщо закупівлі для дитячих закладів освіти – це справа кожного свідомого дорослого, чия дитина навчається в школі чи садочку. І якщо контроль буде тотальним і постійним, замовники не матимуть шансів провернути свої оборудки із завищенням ціни. І в цьому приходить на допомогу платформа громадських розслідувань WikiInvestigation, яка дає можливість кожному провести власне розслідування, виявити корупцію на повідомити про неї правоохоронні органи.

Людмила Євсєєнко, спеціально для “БЛОГЕРІВ

-->