На платформі WikiInvestigation проведено перше в Україні антикорупційне крауд-розслідування: детективи знайшли збиток на 12 мільйонів

Фото з відкритих джерел

Громадські детективи з усіх регіонів України об’єдналися і провели перше в Україні масштабне крауд-розслідування із застосуванням платформи WikiInvestigation.

Про це “БЛОГЕРАМ” повідомили у проекті WikiInvestigation.

Результат розслідування “Країна мішленівських шкіл” щодо закупівель харчів за завищеними цінами для шкіл, дитячих садочків, дитячих санаторіїв та інтернатів – посадові особи замовників від закладів освіти могли розтратити близько 12 мільйонів гривень.

“Найголовніший момент цього розслідування – масштабне залучення крауду по всій країні. Вперше по всій країні батьки дітей з різних шкіл і садочків об’єдналися на платформі громадських розслідувань, щоб перевірити закупівлі харчів у школах, де навчаються їхні діти. Саме тому ми хочемо подякувати усім, хто брав у ньому участь і хто довів власним прикладом, що розслідувати можна можна спільно і це набагато ефективніше у порівнянні з поодинокими намаганнями”, – заявив директор проекту WikiInvestigation Роман Яковлєв.  

Загалом було перевірено близько тисячі закупівель на загальну суму майже 70 мільйонів гривень, порушення було знайдено фактично у кожній п’ятій.

“Як проводилось розслідування? Батьки аналізували закупівлі, що розміщені у системі електронних закупівель Прозорро, знаходили специфікацію до договорів і співставляли ціни закупівель із тими, що зазначені на аналогічний період в Держстаті. Увага зверталися лише на ті закупівлі, де ціни різнилися як мінімум на 20 відсотків. При цьому у переважній більшість закупівель, які фігурують у розслідуванні, ціни двічі більші, або й взагалі у кілька разів перевищують середньоринкові ціни”, – розповіла центральний координатор проекту, що курувала це розслідування, Людмила Євсєєнко.

На чому завищують ціни найбільше? На м’ясі, яйцях, цукрі та овочах. Свинину інколи купують за цінами мармурової вирізки, яйця за цінами золота, а овочі, а саме картоплю, дорожчими у кілька разів від ціни на ринку.

За результатами перевірки кожної із закупівель харчів для дитячих закладів освіти до правоохоронних органів будуть направлені заяви про можливе вчинення корупційних злочинів, передбачених ст. 191 ККУ.

-->