Корупція на закупівлі медобладнання: відкрито кримінальну справу

Фото з відкритих джерел

Після публікації на платформі WikiInvestigation розслідування “Ультразвукова діагностика” громадськими детективами з Буковини прокуратура внесла відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Навіть не довелося писати заяву про корупційний злочин: прокурорам вистачило матеріалів громадських детективів.

Отже, 6 лютого 2019 року громадські детективи опублікували на платформі  WikiInvestigation розслідування про можливі зловживання під час закупівлі обладнання в одній з районних лікарень Чернівецької області.

Йшлося про те, що 14 січня 2019 року КП “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Новоселицького району Чернівецької області оголосив тендер на закупівлю діагностичної ультразвукової системи з очікуваною вартістю 2 млн. 400 тис. грн.

Участь у закупівлі взяли дві організації – ТОВ “Здраво” та ТОВ “Ефект Центр”. Дешевшою виявилась пропозиція ТОВ “Здраво” – 2 млн. 386 тис. грн., з яким і уклали договір.

При цьому, у розслідуванні наголошувалося на тому, що “дешевшою ця пропозиція була на торгах, але не на ринку таких систем ультразвукової діагностики”.

“Обладнання з такими характеристиками можна знайти на одному із сайтів, де його ціна виглядає значно нижчою: 1 млн. 198 тис. 662 грн. Виходить, що місцевий бюджет на такій закупівлі втратив більше 1 млн. грн., а дії посадових осіб підпадають під ознаки статей 191 та ч.2 ст 364 Кримінального кодексу України”, – йдеться в тексті розслідування.

Також громадські детективи навели приклади попередньої закупівлі КП “Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоселицького району” у цієї ТОВки. 26 вересня 2018 року ця установа уклала прямий договір з ТОВ “Здраво” на закупівлю електрокардіографів ECG300G LCD. Ціна договору склала 80 тис. грн. за 4 одиниці. І це на 20% більше, ніж ціна, за яку такі самі прилади продають у різних інтернет-магазинах з медтехнікою.

При цьому детективи зазначили, що, скажімо, аналогічна закупівля електрокардіограф ECG300G LCD, яку проводив КНП “Бучанський центр первинної медико-санітарної допомоги Бучанської міської ради”, обішлася в 16 тис. 405 грн. у жовтні 2018 року.

У результаті громадського розслідування, 8 лютого 2019 року, тобто через два дні після публікації на платформі, до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості за фактом можливого зловживання посадових осіб КП Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоселицького району Чернівецької області. На даний час досудове розслідування у кримінальному провадженні №420192611500000018 триває.

КП “Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоселицького району” керує головний лікар Бежан В’ячеслав Васильович. За сумісництвом він також працює в КНП “Новоселицька районна лікарня”.

Як перевірили “БЛОГЕРИ”, згідно з декларацією Бежана на сайті НАЗК за 2018 рік, його родина складається з двох осіб. Удвох з дружиною – Дідіною Серафимівною – вони володіють двома квартирами, вісьмома земельними ділянками, трьома іншими нежитловими спорудами та одним житловим будинком. Крім цього подружжя будує ще два житлові будинки, один з яких на 1845 метрів квадратних, і підвал на понад 400 метрів квадратних.

Їздить подружжя на авто Мерседес Бенц Е 200 2012 року випуску та Ленд Ровері 2016 року випуску. Крім цього у них є ще два інші цінні об’єкти рухомого майна.

Своєю чергою, ТОВ “Здраво” – фігурує у кількох кримінальних провадженнях щодо зловживання службовим становищем, грошовими коштами місцевого бюджету у великому розмірі.

Так, в одній із судових ухвал від 20 березня 2019 року йдеться про те, що в ході досудового розслідування встановлено, що під час закупівлі медичного обладнання за кошти міського бюджету м.Сміла Черкаської області комітетом з конкурсних торгів відділу охорони здоров’я виконкому Смілянської міськради протягом лютого-квітня 2018 року було проведено відкриті торги по закупівлі рентгендіагностичного комплексу для потреб Смілянської міської лікарні і переможцем було визнано ТОВ «Здраво». З ним уклали договір про закупівлю стаціонарного цифрового рентгендіагностичного комплексу на 2 робочих місця WDM-1000M (системи рентгенівської діагностичної New Oriental 1000, укомплектованої аксесуарами) на суму 3 200 000 гривень при тому, що гранична вартість системи рентгенівської діагностичної укомплектованої аксесуарами, повинна складати 1433463 гривень. “Враховуючи викладене, міському бюджету м.Сміла завдано матеріальних збитків на суму 1766537 гривень, а в діях службових осіб ТОВ «Здраво» вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст.191 ККУкраїни”, – йдеться в судовій ухвалі.

У іншій судовій ухвалі з аналогічною юридичною кваліфікацією – ст. 191 КК України – також фігурує ТОВ “Здраво”, яке підозрюється в тому, що поставило томографічне обладнання для Департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міської ради за завищеною ціною.

Людмила Євсєєнко, спеціально для «БЛОГЕРІВ»

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний фонд «Відродження».

-->