Харчовий ланцюжок

Фото з відкритих джерел

Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області приготувало майже 10 мільйонів гривень, щоб купити м’яса для освітніх закладів у  фірм, що фігурують у кримінальних провадженнях щодо розкрадання бюджетних коштів на аналогічних закупівлях харчів. Очікувані ціни вище ринкових. 

Наприкінці лютого Управління освіти і науки Броварської міської ради оголосило тендер на постачання м’яса на суму 9,51 млн грн. Закупівля містить дво лоти: хочуть придбати 41 тону яловичини за 6,66 млн грн і 21,4 тони свинини за 2,85 млн грн. Зараз тендер знаходиться на стадії прекваліфікації, тобто оскарження пропозицій.

Елементарна математика свідчить, що якщо все складеться і пониження ціни не буде, то броварські освітяни куплять для шкіл і садочків яловичину по 162,5 грн. за кілограм, а свинину по 133 грн./кг.

Для порівняння, Держстат показує середню ціну по країні станом на лютий за кілограм яловичини 128,36 грн/кг, а свинини – майже 113 грн.

Тобто, якщо порівнювати з цінами Держстату, то загальна переплата на двох лотах може скласти понад 1,8 млн грн.

А тепер проаналізуємо, хто подався на такий ласий тендер, який оголосили броварські освітяни. Документи подали і були  допущені до аукціону ТОВ «Стартрейдінг» та ТОВ «Гранат». Обидва підприємства не перший раз спарингують у закупівлях, і в обох за плечима – кримінальні справи, пов’язані із продажем продуктів до освітніх закладів Києва та області.

Скажімо, з однієї із судових ухвал відомо, що поліція підозрювала посадовців «Стартрейдінг» у внесенні неправдивих відомостей до офіційних документів, які були подані для участі закупівлях. Поліцейські встановили, що фірма постачає продукти харчування в заклади освіти Києва та області, виробником продукції не є, а закуповує у фірм-посередників.

«При проведенні досудового розслідування було встановлено, що ТОВ «Стартрейдінг» не має виробничих потужностей та складських приміщень для зберігання харчових продуктів до шкільних закладів Деснянського району, у зв’язку з чим виникла необхідність у перевірці достовірності документів, що надаються постачальником на товар та його походження, та встановити контрагентів ТОВ «Стартрейдінг» – клопотали в суді правоохоронці.

З судового реєстру відомо, що в іншій кримінальній справі «Стартрейдінг» було запідозрене  у поставці неякісних харчів до садочків та шкіл. Також керівництво фірми підозрювали у внесенні недостовірних даних до тендерної документації щодо виробників продукції, виробничих потужностей, наявності належної матеріально-технічної бази. Все це, на думку податківців, призвело до розтрати державних коштів, які в подальшому фірмою незаконно були легалізовані шляхом проведення фіктивних операцій.

Тендерний спаринг-патнер «Стартрейдінг» – ТОВ «Гарант» також не уникло кримінальних справ. В судовому реєстрі можна знайти ухвали, де слідство встановило, що посадовці цієї фірми зловживали службовим становищем та спільно з ТОВ «Бізнес Плюс ЛТД» штучно завищували ціни на продукти харчування, які постачалися до навчальних закладів Дарницького району Києва.

«Всупереч вимогам чинного законодавства, продукти харчування ТОВ «Гранат» придбаються як у безпосередніх виробників готової продукції, так і в роздрібній мережі, потім із відповідною націнкою реалізуються на ТОВ «Бізнес Плюс ЛТД», після чого із ще одним етапом націнки реалізуються до навчальних закладів Дарницького району м. Києва”, – йшлося в згаданій ухвалі.

До слова, ТОВ «Бізнес Плюс ЛТД» зареєстрована за тією ж адресою, що і ТОВ «Гранат». У засновниках фірми значиться Білокриницька Катерина Михайлівна, яка є водночас і кінцевим контролером «Гранат».

А в іншій судовій ухвалі за підозрою в розкраданні коштів фігурують вже двоє: і «Стартрейдінг»,  і «Гранат». В ухвалі столична міська прокуратура розписує як Управління освіти молоді та спорту Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації закуповувало у вказаних фірм продукти харчування за цінами, які перевищують середньоринкові.

Засновниками ТОВ «Гранат» є вже згадана вище Катерина Білокриницька, а також Юлія Володимирівна Циганок, Циганок Катерина Володимирівна та Циганок Володимир Миколайович та.Циганок Андрій Володимирович. Кінцевим бенефіціарним вказана саме Білокриницька, хоча у всіх партнерів в статутному фонді рівні частки.

Юридична адреса ТОВ «Гранат» – Київ, вул. Краківська, 18-а.

З 2016 року фірма взяла участь майже у шестистах закупівлях, з яких здобула перемогу у 224. За цей час ТОВ «Гранат» підписало договорів на понад 185 мільйонів гривень. Найбільше грошей фірмі віддало Управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації.

А ТОВ «Стартрейдінг» вказує засновником та власником Шаріпова Руслана Рафітовича. З минулого липня фірмою керує Олександр Волков. Компанія має юридичну прописку у Києві по вулиці Лаврській будинок 9, корпус 19. Вона брала участь з 2016 року у понад тисячі закупівель, перемогу здобула у майже трьохстах на загальну суму понад 140 мільйонів гривень.

Тепер обидві фірми з кримінальним шлейфом претендують на 10 мільйонів гривень, щоб поставити м’ясо для броварських дітей.

Валентина Новицька, «БЛОГЕРИ»

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний фонд «Відродження».

-->