Примус до відкритості

Будівля Держпрому в Харкові. (фото “Інформатор”)

Як у Харкові знехотя відкривають фінанси комунальних підприємств

Українське законодавство дає масу можливостей для отримання інформації, щодо витрачання бюджетних коштів. Але можновладці не завжди охоче виконують норми закону. Тож їх доводиться стимулювати, і іноді за допомогою суду.

Однією з можливостей контролю є аналіз фінансових документів комунальних підприємств. Тим більше, ця інформація має бути відкритою для кожного бажаючого.

Так, Господарський кодекс України, ч.8 ст. 78, говорить, що «комунальне унітарне підприємство оприлюднює інформацію про свою діяльність… шляхом розміщення її на офіційному веб-сайті» і що «Відповідальність за оприлюднення та достовірність такої інформації несе керівник комунального підприємства».

Але у Харкові закони України виконують дещо своєрідно. Тобто представники влади виконують лише те, що вигідно їм. Це стосується і доступу на сесії міськради, і відкритості даних.

Наприклад, частина міських КП вирішила не виконувати норму закону. Серед порушників виявилися – КП «Комплекс з вивозу побутових відходів» (саме воно займається вивозом сміття від харківських багатоповерхівок), КП «Харківський метрополітен», КП «Жилкомсервіс».

Ці факти виявили активісти «Харківського антикорупційного центру» і восени 2017 року подали позови до адміністративного суду, щоб зробити інформацію про фінанси КП доступною для суспільства.

«Ця інформація потрібна у вільному доступі для мінімізації корупційних ризиків. Коли кожен бажаючий може витратити лише кілька хвилин, щоб отримати інформацію, про діяльність того чи іншого КП – це стимулює чиновників акуратніше поводитися з грошима платників податків», – вважає адвокат ХАЦ Володимир Рисенко.

За словами Рисенка, в першу чергу, вирішили «відкрити» скандальні КП. Так, «КВБО» намагалося запровадити норму, щоб з квартир, де незареєстрована жодна людина, за вивіз сміття сплачували вдвічі більше.

КП «Харківський метрополітен» та КП «Жилкомсервіс» неодноразово фігурували у публікаціях «Наших Грошей», щодо проведення сумнівних тендерів. Крім того, ці КП є збитковими та отримують фінансову допомогу з міського бюджету.

Відразу після отримання позову, КП «КВБО» запропонувало добровільно опублікувати необхідну інформацію. В результаті чого була укладена мирова угода.

Щодо метрополітену та «Жилкомсервісу», то активістам довелося пройти всі інстанції. Після чого, інформація теж почала відкриватися.

Ці успішні кейси надихнули представників ХАЦ на реалізацію повноцінного проекту.

В листопаді 2018 року їх ініциативу підтримав американський фонд NED. І відкривати фінансову звітність підприємств почали не тільки в місті, але й в області.

Так,була укладена мирова угода з КП «Знахідка» (підприємство управляє комунальною нерухомістю, серед якої є палац у Шаровці). Серед тієї інформації, яку зобов’язалось опублікувати обласне комунальне підприємство, є фінансова звітність підприємства за останні три роки,  джерела фінансування; аудиторські висновки тощо.

Цікавішою виявилася історія з обласним КП «Держпром». Це підприємство керує однойменною будівлею, яка є одним з головних пам’яток архітектури у Харкові. Крім того, вони завідують резиденцією в Лісопарку (тією самою, де Віктор Янукович записував своє легендарне послання перед втечею до Росії), а також будинком Рад – де проводяться пленарні засідання обласної ради, засідання комісій міської та обласної рад, а також знаходиться кабінет голови ОДА.

Через два тижні після отримання позову, КП «Держпром» створило сайт, на якому почало розміщувати інформацію згідно закону. До цього, отримати інформацію про діяльність цього підприємства було неможливо.

На даний час, харківські активісти продовжують «відкривати» фінанси КП. На черзі обласне КП «Фармація», у якого на балансі купа аптек та районне «Комуненерго». В планах – повернутися і до міських КП.

Адвокат ХАЦ відмічає, що ГО вже має добру практику, щодо задоволення позовів й «якщо у комунального підприємства адекватне керівництво, то вони йдуть на мирову та викладають інформацію, яка має бути доступною за законом».

На даний час, активісти збираються надіслати листи представникам комунальних підприємств, які ще не виконали вимогу закону та запропонувати виправитися, не доводячи справу до суду. Володимир Рисенко впевнений, що більшість зробить це добровільно.

Павло Новик

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний Фонд «Відродження».

-->