Безальтернативна альтернативка

Фото: Твердопаливна котельня ТОВ «Бердянськтеплосервіс» (фото автора)

Бердянська міськрада допомогла оточенню нардепа Олександар Пономарьова зайти в бізнес альтернативної енергетики. Поки що пелетні котельні приватної фірми опалюють школи міста, але бізнесу підготували розширення.

Нинішній опалювальний сезон для товариства з обмеженою відповідальністю «Бердянськтеплосервіс» став продуктивним. Залагодивши усі формальності, підприємство встановило відразу в трьох комунальних школах свої котельні на твердому паливі і почало заробляти на продажу теплокалорій.

До цього часу монополістом  в опаленні бюджетних установ було ПрАТ «Бердянське підприємство теплових мереж». Спробуємо розібратися, як фірмі, створеній лише на початку 2017 року, вдалося розірвати це замкнуте коло і стати учасником місцевого енергоринку.

Одноосібним засновником «Бердянськтеплосервіс» є Сергій Колесник – людина, наближена до депутата Верховної Ради Олександра Пономарьова. Разом з родичами-однофамільцями цього народного обранця Юрієм і Русланом, а також його екс-помічниками Ігорем Добичею та Олегом Будянським, Колесник  спільно володіє низкою інших фірм, серед яких «Бердянські жниварки», «Емікс-Плюс», «Спільний розвиток» та «Долинський гранітний кар’єр». Керівником останнього значиться діючий помічник Олександра Пономарьова – Володимир Безверхий, який одночасно є головою постійної депутатської комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин та екології Бердянської міської ради. Саме він став рушійною силою, яка проклала дорогу для втілення пілотного або, якщо хочете, пелетного бізнес-проекту оточення Олександра Пономарьова. Але про все по порядку.

Ні регламенту, ні інвестицій

10 липня 2017 року Володимир Безверхий зібрав засідання земельної комісії для розгляду лише одного проекту рішення міськради – про надання дозволу відділу освіти на розроблення технічних документацій із землеустрою для шкіл №4, №5 та №7. Так співпало, що саме в цих школах «Бердянськтеплосервіс» на той час і  планував встановлення твердопаливних котелень. Не зважаючи на те, що присутній представник юридичного управління виконкому зробив комісії зауваження з приводу невідповідності 9-й статті чинного Регламенту Бердянської міськради, у якій йдеться про те, що на позачергових сесіях розглядаються виключно питання бюджету, ліквідації надзвичайних ситуацій, стихійних лих та життєдіяльності міста, головуючий наполіг на винесенні проекту на сесію. Через три дні зібрали сесію, під час голосування депутат Безверхий ці суперечності щодо дотримання регламенту перед колегами замовчав, у результаті потрібне «Бердянськтеплосервіс» рішення було ухвалене.

Заслуговує на увагу і пояснення депутата Безверхого щодо авральності зібрання комісії. «Для того, щоб ці школи увійшли в список претендентів на матеріальну допомогу від іноземних інвесторів, який формується у відділі освіти обласної ради, необхідна документація на землю. Час іде, і ми можемо в нього не потрапити»,– прокоментував він терміновість засідання.

Але «БЛОГЕРИ», перевіряючи цю аргументацію, з’ясували, що у 2017 році ані Запорізька обласна державна адміністрація, ані Запорізька обласна рада жодних переліків закладів освіти, які претендували на отримання іноземної інвестиційної допомоги, не укладали. Відповідно, і до Бердянської міськради з цього приводу не звертались. І не дивно, адже органи місцевого самоврядування мають змогу отримувати донорську допомогу напряму, без участі органів більш високого рівня.

Під розширення бізнесу

Напередодні сесії – 11 липня, виконавчий комітет вніс зміни до раніше прийнятої «Програми з енергозбереження та підвищення енергоефективності на території м. Бердянська на 2013-2017 роки». А якщо точніше, додав до переліку її проектів роботи з установки енергоефективних систем опалення у вже згаданих вище школах №№4, 5, 7, чим остаточно легалізував бізнес-плани ТОВ «Бердянськтеплосервіс».

Заради справедливості варто додати, що Володимир Безверхий був не самотній у своїх лобістських стараннях. До втілення цього масштабного проекту залучився і його колега по депутатському цеху Віктор Цуканов, який на березневій сесії в 2018 році надав меру протокольне доручення здійснити розробку проектної документації на установку твердо-паливних котлів в школах міста. Широкому загалу Цуканов відомий тим, що будучи помічником все того ж нардепа Пономарьова, затримувався під час одержання неправомірної вигоди і справа відносно нього розглядається у суді і до сьогодні. Сестра його дружини – Юлія Дойнова – знаходиться на посаді заступниці бердянського міського голови та курирує економічну й соціальну сфери, в тому числі і школи. Влітку того ж року цей родинний депутатсько-чиновницький дует розпорядженням міського голови був включений до робочої комісії з аналізу економічного обґрунтування тарифу на виробництво теплової енергії, що виробляється на установках ТОВ “Бердянськтеплосервіс”. Комісія визначила тариф на рівні 1702,97 гривні за гігакалорію, а потім Юлія Дойнова взяла участь ще й в його затверджені, але вже в якості посадовця виконавчого комітету.

Закупівля містом теплової енергії у “Бердянськтеплосервіса” пройшла за тендерною процедурою, двоє торгів – у жовтні та грудні – вже відбулись. В обидвох випадках єдиним конкурентом місцевого підприємства виступало ТОВ “Теплоінвест-Запоріжжя”, яке одноосібно належить депутату Мелітопольської районної ради Сергію Сметаніну. Загальна вартість контракту склала більше 2,3 мільйонів гривень і в обох випадках пропозиція мелітопольської фірми була дорожчою на 30 відсотків. Цікаво, як би у разі перемоги “Теплоінвест-Запоріжжя” надавав послуги, не маючи в школах власних котелень?

Зміну типу опалення з газового на пелетне влада може трактувати як перемогу. Вартість послуг попереднього постачальника – «Бердянського підприємства теплових мереж» – є вищою і складає 1950,90 гривень за гігакалорію. Газ – завжди дорожчий.

Є лише два важливих нюанси. По-перше, варто розуміти, що у наступні роки торгів на Прозорро вже не буде  –  школи вже матимуть свого опалювального мікромонополіста. Наприклад, те ж ТОВ “Теплоінвест-Запоріжжя” у 2015 році уклало угоду на постачання тепла з комунальною установою «Мелітопольський міський пологовий будинок». Тоді через відсутність конкуренції з технічних причин, тендер проводився за переговорною процедурою.

Другий нюанс – важливіший. Якось так склалось, що дуже в небагатьох регіонах України місцева влада проводить щось на зразок інвестиційних конкурсів, обираючи найкраще підприємство, яке й отримує право на альтернативне опалення. У більшості ж – переможець з’являється сам по собі, і як правило має прямі зв’язки з тими, хто його обрав.

Проблема тут не тільки в тому, що на прозорому конкурсі ціна могла би впасти ще нижче,  а й у тому, що мало хто захоче піднімати шум, якщо раптом послуги опалення виявляться неякісними.  Так, уже в середині січня активісти заявили про недостатній обігрів приміщень щонайменше у двох школах, які обслуговує «Бердянськтеплосервіс». Але лише активісти.

А тим часом, чиновники зупинятися у втіленні своїх бізнес-намірів не збираються. Наразі планується перевід на альтернативне опалення ще декількох закладів Бердянська. У грудні минулого року, під час громадських слухань Володимир Безверхий  назвав цей процес «боротьбою з монополістом» і проанонсував появу пелетних котелень не лише в школах, а й в лікарнях.

Переможець міськрадівських вподобань, схоже, буде той самий

Олександр Пилипенко для “БЛОГЕРІВ

Матеріал створений в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції, висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів.

-->