Як на Харківщині зекономили мільйони завдяки одному розпорядженню

Фото з відкритих джерел

Понад 8 мільйонів гривень зекономили бюджетні установи Харківської області завдяки пониженню порогів для проведення відкритих торгів. Це  результат взаємодії між активістами та представниками влади.

25 січня 2019 року Харківський антикорупційний центр (ХАЦ) та Харківська обласна державна адміністрація (ХОДА) підписали новий Меморандум на 2019 рік про співпрацю з метою підтримки реалізації проекту Європейської комісії «Боротьба з корупцією та запровадження реформ на регіональному рівні». Саме цей проект дозволив змінити підхід до закупівель та зекономити кошти.

Серед параметрів цього Меморандуму – збільшення конкурентних закупівель в області (серед структурних підрозділів ОДА та РДА) з 44,7% до 60 %, а кількість допорогових закупівель має збільшитися за рік з 1295 до 1600.

Це вже другий Меморандум у сфері публічних закупівель між ХАЦ та ХОДА. Перший був підписаний 9 лютого 2018 року. І саме він покращив ситуацію з закупівлями в області.«Меморандум із громадською організацією «Харківський антикорупційний центр» надасть нам змогу спільно використати всі можливості громадського сектору та органів влади для того, щоб дійти якісних показників економії бюджетних фінансових ресурсів», – казала під час підписання голова Харківської ОДА Юлія Світлична.

Заступник голови правління ГО «Харківський антикорупційний центр» Ігор Черняк відзначив, що підписання меморандуму «є свідченням того, що ті цілі, які декларує наша громадська організація, і цілі, які ставить перед собою Харківська облдержадміністрація щодо боротьби з корупцією та публічності закупівель, – ці цілі збігаються».

Головне ж в меморандумах, звісно – не слова, а конкретні суми грошей, які були в результаті зекономлені.

25 квітня минулого року з’явилося розпорядження губернаторки, яким до кінця 2018-го рекомендувалося використовувати систему «Прозорро» для закупівль робіт, товарів та послуг під час проведення закупівель на суму від 50 тис. грн.

Пізніше подібні розпорядження видали і більшість голів РДА в області.

Активісти тим часом провели низку тренінгів для РДА, стимулюючи чиновників виконувати розпорядження, застосовуючи правила Закону України про публічні закупівлі.

Як результат – в рази збільшилась кількість допорогових закупівель. Більше того, були випадки, коли в результаті допорогових торгів вартість товарів зменшувалася вдвічі або й більше. Так, вартість послуг з обстеження і визначення технічного стану під’їзду та балконів гуртожитку Первомайського профліцею після торгів знизилася майже в 4 рази – з 78 тис. грн. до 19.99 тис. грн.

Відділ освіти, молоді та спорту Куп’янської РДА в результаті торгів закупили комп’ютери вдвічі дешевше очікуваної вартості.

Якщо за весь 2017 рік економія на допорогових торгах (серед структурних підрозділів ОДА та РДА)  склала 3,43 млн. грн, то за травень-грудень 2018 року ця сума сягнула 11,76 млн. грн.

У грудні 2018 року Світлична підписала ще одне розпорядження, яким продовжила рекомендацію проводити торги від 50 тис. грн. на 2019 рік.

Хоча не все проходить гладко.

«Не всі розпорядники охоче виконують розпорядження, прикриваючись законом України про публічні закупівлі і тим, що фактично досі нема покарання для порушників. Є ті, хто систематично порушують розпорядження. Особливо гостро проблема стала під кінець року, коли чиновники квапились освоїти кошти», – відмітив Ігор Черняк.

Під час підписання нового Меморандуму, директор Департаменту економіки та міжнародних відносин ОДА Андрій Колос пообіцяв, що ефективність закупівель в області не зменшиться. А у розмові з представником ХАЦ зазначив, що фактично сума, яку дозволила зекономити дія розпорядження, дорівнює сумі субвенцій районам для покривання дефіциту зарплат вчителів.

Павло Новик

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний Фонд «Відродження».

 

 

-->