У Здолбунові інформація про діяльність КП відкрита для громади

Микола Орлов, ГО "ЗЕОН"
На фото – Микола Орлов, ГО “ЗЕОН”

Співпраця громадських активістів на місцевих депутатів на корить прозорості і підзвітності повільно, але дає результати. Прикладом цього є місто Здолбунів на Рівненщині, де активісти та частина депутатів Здолбунівської міської ради примусили раду відкрити інформацію про діяльність комунальних підприємств.

Здолбунівська міська рада є засновником п’яти комунальних підприємств, чотири із яких заробляють кошти, надаючи послуги споживачам і утримуючись за рахунок цього. П’яте КП, здійснює роботи із благоустрою, які фінансуються більшою мірою з бюджету міста. І донедавна мешканці міста не знали з ким комунальні підприємства укладають угоди, на яких умовах використовують муніципальні кошти, хто і з якими контрактними умовами керує ними, які показники діяльності цих підприємств.

Місцевим громадським активістам набридло дізнаватися постфактум про діяльність комунальних підприємств, тому вони вирішили ініціювати системну зміну: створити умови для аналізу наявної публічної інформації щодо діяльності КП.

Публічна інформація про КП

Тим більше, що законодавство вже було на боці активістів. Господарський кодекс України, ст. 78, ч.8. говорить, що «Комунальне унітарне підприємство оприлюднює інформацію про свою діяльність, крім випадків, установлених законом, шляхом розміщення її на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб’єкта управління об’єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством, у строки та в порядку, визначені рішенням відповідної місцевої ради» і що «Відповідальність за оприлюднення та достовірність такої інформації несе керівник комунального підприємства відповідно до законів України та умов укладеного з ним контракту».

Дві спроби, щоб запровадити зміни

У жовтні 2016 року громадська активіста Аналітичного центру розвитку міста «ЗЕОН» Ольга Ферар (нині редактор порталу «ВСЕ»),  підготувала та подала до Здолбунівської міської ради у встановленому порядку проект рішення. Цей проект повністю відповідав нормам діючого законодавства. Вже на цій стадії відповідальні особи міськради спробували подати свій варіант, в якому відповідальність за підготовку і розміщення покладалася на керівників комунальних підприємств. Самі ж підприємства не всі мають власні веб-ресурси, а ті хто мають, то не дуже переймаються їх зручністю, доступністю і рейтингами. Проте більшість у раді підтримала проект рішення активістки, і таким чином запровадили нові правила прозорості комунальних підприємств. І все би добре, та міська рада і комунальні підприємства взялися активно саботувати виконання цього рішення.

Додаток 2 до Рішення №215
Додаток 2 до Рішення №215

Переглянути повністю текст: Додаток 2 до Рішення №215

Міський голова робив вигляд, що не бачить проблеми, бо то «справа керівників КП», а депутати і активісти вважали, що то спланований саботаж, адже керівників КП одноособово призначає саме міський голова.

Друга спроба запровадити зміни відбулася у червня 2017 р.

Частина депутатів міської ради заблокувала всі бюджетні рішення, в яких йшлося про виділення коштів для КП і вимагала забезпечити прозорість та виконання депутатських рішень. Протистояння було нечуване для міського масштабу.

Відео із сесії червня 2017 року можна переглянути тут:

Буквально на наступний день після пленарного засідання сесії виконання жовтневого рішення, як виявилося, цілком під силу. Громада зробила свій висновок: як тільки на кону опинилася загроза іміджу міського голови та про-мерськи налаштованої частини депутатського корпусу, яка в цій ситуації не змогла йому допомогти потрібними голосами, то одразу знайшлися і потрібні слова міського голови і публічні обіцянки керівників КП виправити ситуацію.

Публічна інформація про КП – доступна громаді Здолбунова

З того часу і до сьогоднішнього дня зі змінним успіхом виконується рішення №215 про прозорість керівництва і діяльності КП.

Це рішення, у сукупності із сучасними інструментами моніторингу витрат в т.ч загальнодоступних реєстрів, дозволило бачити основні домовленості, витрати, звіти у режимі «вже є», а не «за запитом». І активістам є за чим слідкувати – найбільше КП за обсягами споживання міських бюджетних коштів КП «Здолбунівське» лише на оплату праці отримає у 2019 році більше 5 млн.грн. А діяльність КП мала би бути ще й прибутковою, чим похвалитися можуть далеко не всі.

На офіційному сайті міської ради у розділі «Комунальне господарство» тепер можна побачити яке КП яку інформацію і наскільки регулярно висвітлює: фінансові звіти КП, укладені угоди з контрагентами, контракти з керівниками КП.

Офіційний сайт Здолбунівської міської ради
Офіційний сайт Здолбунівської міської ради

І як наслідок такої прозорості дещо збільшилися виконавча дисципліна та увага до документації, сум витрат, що у свою чергу призвело до можливості реагувати на ті речі, які до цього не мали практики застосування у місті.

Наприклад, один із великих підрядів від КП виграла фірма для облаштування пішохідної доріжки. Сума підряду 1,38 млн.грн. Роботи були виконані влітку 2017 року. Громадськість прочитала про це у місцевому Інтернет-виданні. Проте, коли протягом гарантійного періоду бордюри вийшли із ладу, то всі на тому ж ресурсі змогли дізнатися і про суму угоди і про виконавця і зміст угоди і гарантійний термін. Відповідно хвиля невдоволення, коментарі, спонукали  депутатів місцевої ради вимагати пояснень від директора КП і міського голови. Претензії підрядникам були виставлені, бордюри навесні 2018-го – безкоштовно замінені!

Чи відбулось би це без такої уваги і можливості бачити ці документи?

Ця та інша практики, наприклад, регулярний друк інформації про цікаві закупівлі влади і КП, дозволяє бачити не лише умови порогових тендерних закупівель, а й всіх закупівель та умови виконання робіт, що знову таки ж має сприяти підвищенню якості фінансово-господарської діяльності КП під пильним оком депутатів та громадськості.

Проте активісти переконані, що є потреба у збільшенні оперативності оприлюднення цієї інформації та її повноти. Мешканці міста хочуть, щоб із ними радилися, що купувати, де виконувати роботи, попереджали про початок таких робіт. Тому є ще над чим спільно працювати.

 

Порада pro bono

7 порад активним громадянам як спонукати відкрити інформацію про діяльність КП

  1. Самому запропонувати те, що ти хочеш, щоб існувало в твоєму місті (проект рішення активістки)
  2. Заручись підтримкою депутатів органу місцевої влади
  3. Не заспокоюйся від прийняття відповідного рішення, треба спонукати орган влади його виконувати
  4. Моніторити стан виконання рішення і нагадувати про його невиконання
  5. У разі наявності бажання у керівників КП правильно виконати рішення – допомогти їм, проконсультувати, якщо компетентні в цьому питанні
  6. Проявити принциповість, коли це потрібно (не виділяємо більше коштів жодному КП, яке не хоче інформувати громаду про свою фінансово-господарську діяльність), щоб стимулювати виконання рішення
  7. Ще кращим варіантом може стати створення Наглядових рад КП, адже у цьому випадку вплив на призначення і вибір керівника КП, а отже і його певну залежність лише від керівника міста значно зменшиться, і він стане відповідальним перед колективом свого підприємства, Наглядовою радою і врешті-решт громадою міста.

Микола Орлов, засновник Аналітичного центру розвитку міста «ЗЕОН», експерт Партнерства «За прозорі місцеві бюджети», спеціально для «БЛОГЕРІВ»

 

Матеріал підготовано в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний Фонд «Відродження».

-->