Озеленення по-бердянськи: дерева зникають безвісти

Вулиця Захисників України в центральній частині Бердянська

Бердянська міськрада в останні роки виділила в шість разів більше коштів на обрізку та знищення дерев, ніж на відновлення зелених насаджень. Хоча це проти  правил, затверджених самою міськрадою.

Політика озеленення Бердянська, яку проводить міська влада за бюджетні кошти не має відповідей на прості запитання: чому коштів на відновлення знищених дерев виділяється в рази менше, ніж на саме знищення, і куди зникають зрубані дерева.

Зайве нагадувати про важливість зелених насаджень для будь-якого населеного пункту. Тим паче для такого міста як Бердянськ, яке є курортним, і промисловим водночас.

Однак ставлення місцевої влади до збереження рослинного фонду викликає ряд питань, відповіді на які або сумнівні, або відсутні взагалі.

За 2016-2018 роки бердянські комунальники під приводом аварійності зрубали 3881 дерев, а висадили за цей же час лише 734. Тобто,  у п’ять разів менше.

У мерії виправдовуються, що відновлення проводиться в межах виділеного фінансування. Але ж згідно порядку, міська рада приймає подібні рішення виключно за проектами, які готуються і виносяться їй на розгляд посадовцями самої мерії.

Відповідь щодо кількості дерев

Можливо, з цим можна було б погодитися, якби не знати подробиць пріоритетів чиновників щодо освоєння бюджетних коштів. Бо якщо за останні три роки на відновлення зелених насаджень влада витратила півтора мільйона гривень, то на проведення робіт по їх знесенню та обрізці вона не поскупилася використати майже дев’ять мільйонів. Або в шість разів більше.

Відповідь щодо витрат

Такий підхід є не тільки нераціональним з господарської точки зору, але і суперечить діючим нормативним актам.

Компенсаційне озеленення є обов’язковим в усіх випадках знесення насаджень, і проводиться  не пізніше року з моменту надання дозволу виконкомом на видалення дерев та кущів. При цьому кількість насаджень  та зайнята ними  площа мають удвічі перевищувати кількість знесених. Це майже дослівні положення пункту 5.5 «Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку та додержання тиші в громадських місцях міста Бердянська».

Більше того, інший пункт (5.3.1) цих же Правил зобов’язує керівників всіх підприємств забезпечувати повне збереження насаджень та уживати заходів щодо розширення площі озеленення. Звісно, директора комунального підприємства «Зеленгосп» Бердянської міськради Володимира Шаповалова це стосується в першу чергу. Тим паче, що він одночасно є депутатом згаданої Бердянської міськради, яка власне і затверджувала цей регулятивний документ.

За порушення означених норм передбачена відповідальність за  152-ю статтею Адміністративного кодексу, але посадовці Бердянська цих покарань послідовно уникають. А відповідні заяви міського голови Володимира Чепурного про обов’язковість дотримання Правил благоустрою, схоже, мають виключно декларативний характер.

Куди ж діваються і на які потреби використовуються зрізані дерева? «БЛОГЕРИ» поцікавились з цього приводу у виконавчому комітеті і з’ясували, що порубкові залишки йдуть нібито на опалення блок-постів, комунальних установ, виправної колонії і житла родин пільгових категорій, які мають пічне опалення.

Відповідь щодо використання порубок

Чому нібито? Тому що на цьому інформаційна щедрість та прозорість розпорядників обмежилась. В оприлюдненні точних даних про обсяги деревини, вжитої для опалення комунальних установ, і навіть в наданні переліку цих об’єктів, було відмовлено. Аналогічні відомості щодо блок-постів, колонії і пільговиків також залишились в секреті. Отже, в чиїх інтересах використовується така велика кількість зрізаної комунальної деревини, а також, кому вигідна подібна неврахованість, залишається лише фантазувати.

Ще один факт.

Діючі «Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України» вимагають від органів місцевого самоуправління обов’язкового проведення інвентаризації. У Бердянську таку роботу виконали лише наприкінці минулого літа, за що приватній підрядній організації з бюджету виплатили 167 тисяч гривень. Однак, з невідомих причин до створеного переліку потрапило лише трохи більше чотирьох тисяч дерев паркових зон, а не усього міста в цілому. Це викликає підозру, що інвентаризацію провели формально, адже у Бердянську знесення дерев відбувається переважно на інших ділянках міста.

У підсумку, на одержання достовірних комплексних даних щодо зміни кількості і стану зелених насаджень створений реєстр не вплине.

І ще.

2019 рік нещодавно розпочався, а виконавчий комітет Бердянської міськради вже встиг надати дозвіл на видалення чергової порції дерев. Одностайно. Як наслідок, найближчим часом кількість дерев в у місті зменшиться ще на 270. Характерно, що питання відновлення рослинності жодним з членів виконкому на засіданні не піднімалося.

 Олександр Пилипенко для «БЛОГЕРІВ»

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів.

-->