Ціна порятунку

Директор “Укрсівербуду” Віктор Вереша. Фото: ukrsiverbud.com.ua

Компанія, яка врятувала екс-мера Чернігова від в’язниці,  різко збільшила свої прибутки на тендерах місцевих комунальників

 Чернігівське дочірнє підприємство “УкрСіверБуд” ЗАТ “ДСК” – далеко не пересічна компанія. Саме вона зіграла ключову роль у тому, що колишній очільник Чернігова Олександр Соколов, перебуваючи на лаві підсудних, уникнув тюремного сроку за розтрату майже 5 мільйонів бюджетних гривень. Повернення цих коштів до бюджету взяв на себе саме “Укрсівербуд”.

Грошей у фірми не бракує. Вона і до того часу вигравала комунальні підряди, але згодом стала таким собі тендерним “монополістом” у великому будівництві та реконструкції. Чимало мільйонних підрядів компанія отримує напряму. Коли ж процедура вимагає двох і більше учасників, часто-густо на допомогу приходить підконтрольна фірма.

Яка ж вона – ціна порятунку? З’ясовували “БЛОГЕРИ”.

2012 рік. Чернігівська міська рада за головування тодішнього мера Олександра Соколова перераховує відомому у місті забудовнику ПАТ “Домобудівник” 4,7 мільйони гривень. Ці гроші виділяються на закупівлю квартир для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС в рамках Державної програми Забезпечення житлом громадян. Підписує угоду сам мер Соколов.

Був хіба що один нюанс. У постанові Кабінету Міністрів, яка регламентувала цю програму, було чітко вказано: гроші можуть бути виділені на об’єкт незавершеного будівництва, ступінь готовності якого складає не менше 75%. Натомість станом на дату підписання договору, будівництво чернігівського будинку було виконане на 22%, а на момент перерахування коштів ступінь готовності склав 33%.

Мало того. На момент підписання договору з міськрадою ПАТ “Домобудівник” уже мав заборгованість за кредитами. А вже у 2013 році було порушено справу про його банкрутство.

Така необачність мера міста, який “інвестував” у недобуд своїм підписом усупереч нормам, які прописав Кабмін, стала предметом кримінального провадження прокуратури Чернігівської області. Тоді прокурори звинуватили Соколова у службовій недбалості, яка спричинила тяжкі наслідки. У квітні 2015 року до суду було передано обвинувальний акт, але вже у вересні міського голову виправдали. Як так сталося?

Виявилося, що виплатити борг “Домобудівника” перед Чернігівською міською радою зголосилося інше чернігівське підприємство ДП “УкрСіверБуд” ЗАТ “ДСК”. За два дні до складення обвинувального акту проти Соколова, “Укрсівербуд” перерахував на рахунки Чернігівської міської ради 4,7 мільйона гривень. Беручи до уваги цей факт та суміжні, суд вирішив, що шкоди державі не завдали – мера визнали невинуватим.

Чому “Укрсівербуд” вирішив заступитися за мера міста?

“УкрСіверБуд” народився ще у 1998 році. Згідно із даними Youcontrol, підряди у Чернігові ця компанія почала отримувати ще 11 років тому. За період з 2008 по 2013 рік компанія виграла на тендерах 57,3 мільйони гривень. Однак найбільше “Укрсівербуд” від комунальників отримав саме у 2015 році –  аж 2,72 млрд гривень і згодом продовжував вигравати на тендерах.

Співвласник “Укрсівербуду” – Віктор Вереша. В Чернігові його знають як великого забудовника. Цікаво, що його син Роман Вереша був членом конкурсної комісії при відборі кадрів до Національного агентства з запобігання корупції.

В чому секрет успіху “Укрсівербуду”, який досі отримує великі комунальні підряди?

“БЛОГЕРИ” виявили, що часто ця компанія приходить на тендери з іншою маловідомою компанією – ТОВ “Чернігівське РСУ”.

Наприклад.У листопаді 2018 року Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради (Чернігівська обл.) оголосило тендер на реконструкцію пішохідної частини на 7,5 млн грн.

У тендері взяли участь дві компанії – “УкрСіверБуд” та ТОВ “Чергнігівське РСУ”. Вигіднішим виявилася пропозицію “Укрсівербуду”, із яким підрядник підписав контракт.

Це далеко не єдиний тендер у Чернігові та області, де брали участь саме ці дві компанії. Усього, починаючи з жовтня 2017 року, фірми змагалися між собою 5 разів. В усіх випадках переможцем ставав “Укрсівербуд”. Результатом змагань з цією фірмою стала загальна сума угод на 60,6 млн гривень.

Чому “Чернігівське РСУ” жодного разу не змогло перемогти? Проливає світло на це певний зв’язок цих двох компаній.

Згідно із даними Youcontrol, засновником “Укрсівербуду” є ТОВ “ДСК-1”. Воно, в свою чергу, користується телефонами +38 (046) 266-70-75 та +38 (046) 266-22-51. Цими ж телефонами, згідно з реєстром, користується і ТОВ “Чернігівське РСУ”. І це не єдиний зв’язок.

Власником “Чернігівського РСУ”,згідно із даними Youcontrol, значаться мешканці Чернігова Сергій Замокін та Віталій Собиченко. Але до 2015 року цією фірмою співволоділо… ДП “Укрсівербуд” ЗАТ “ДСК”, а також нинішній співвласник ТОВ “ДСК-1” Віктор Вереша.

Таким чином, дві компанії мають ознаки пов’язаності – як через контактні дані, так і через історичні зв’язки. Чи мав можливість тендерний комітет відхилити їхні заявки?

“Якщо в учасників спільні контактні дані, однаково оформлені довідки, які вимагались у довільній формі (в т.ч. з однаковими помилками) , чи інші ознаки змови на торгах (за відсутності ознак прямої пов’язаності), закон не вимагає від замовника відхиляти пропозиції цих учасників чи навіть звернутись в АМКУ. Відтак як правило замовники не надають змові великого значення, маючи лише за мету провести закупівлю”, – розповідає юрист Центру протидії корупції Денис Свириденко.

Ми вирішили зателефонувати до “Укрсівербуду” із запитанням – як компанії вдається систематично вигравати тендери і як вона може пояснити наявність спільного телефону із своїм постійним конкурентом? Там пообіцяли перетелефонувати пізніше, але згодом перестали брати слухавку.

Відтак можемо поки що лише повторити зібрані факти. Компанія, яка з вирішила врятувати своїми грішми колишнього мера Чернігова від в’язниці, стала вельми успішною на міських тендерах. І часто їй у цьому допомагає близька компанія за мовчазної згоди тендерного комітету. Коротше,- задоволені всі.

Георгій Шабаєв, спеціально для «БЛОГЕРІВ»

Розслідування проведене в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів.

 

-->