Єврогрант для бердянської влади, або як заробити на переселенцях

Будинок Бердянської міськради (фото з відкритих джерел)

У Бердянську місцева влада віддала без тендеру багатомільйонний підряд, профінансований Євросоюзом, підприємству, пов’язаному з депутатом Верховної Ради Олександром Пономарьовим. А для його контролю призначила людей, які є вихідцями зі споріднених фірм цього ж народного обранця.

Вересень 2015 року. Бердянська міська рада уклала з Європейським Союзом грантову угоду на реалізацію проекту «Створення комплексної системи надання допомоги вимушеним переселенцям із зони АТО та громаді міста Бердянськ». Проект мав на меті реконструкцію двох комунальних будівель для Центру соціальних служб та дитячого садка. Бюджет – 1,3 мільйона євро (близько 32 млн грн. за курсом НБУ на початок вересня 2016 р.). З цієї суми 90% – гроші західних партнерів, решта – місцевої громади.

Від самого початку проект передбачав створення робочої групи, що мала контролювати хід його реалізації. Відбір менеджерів за фінансовим, технічним і загальним напрямами провели на конкурсних засадах. Його переможцями стали Андрій Андрієнко, Олександр Грачов та Євгенія Солонська-Ситник відповідно.

Троє з їхніх конкуренток були працівницями бердянського виконавчого комітету, четверта на конкурс не з’явилась взагалі. Але комісія, яка складалась з керівництва міськради та виконкому, відхилила кандидатури саме своїх підлеглих.

Хто ці люди?

Резюме переможців конкурсу, надані на інформаційний запит Бердянською міськрадою, м’яко кажучи, малоінформативні. Адже вони майже суцільно заретушовані. Особливо замальованими виявилися відомості щодо колишніх місць роботи.

Це при тому, що резюме усіх інших претенденток-невдах навпаки, містили повний набір даних (окрім, звичайно, особистих).

Подальший аналіз наявних документів показав, що така старанна засекреченість не була випадковою.

Так, Олександр Грачов в акурат до зайняття посади технічного інженера європроекту, працював директором ТОВ «Бердянськбудтрест».

Це фірма, яка й отримала найбільше коштів за роботу в рамках проекту – 18,6 мільйонів гривень. При цьому, гроші були отримані без проведення тендерів.

Згідно до даних аналітичної системи YouControl, Грачов був директором «Бердянськбудтрест» майже шість років, залишивши її саме у березні 2017-го. Тобто майже одразу після входження до робочої групи.

Отримувачі коштів в рамках євро проекту

Андрій Андрієнко, який отримав посаду фінансового фахівця проекту, у 2015 році балотувався на посаду міського голови Бердянська. Тоді в своїй автобіографії він вказав місцем роботи ТОВ «Російсько-українське науково-виробниче підприємство «Агрінол» (зараз назва фірми скорочена на перші два слова) і ПАТ «АЗМОЛ».

Колишньою працівницею «Агрінола» виявилась і менеджерка проекту Євгенія Солонська-Ситник. Принаймні, таку інформацію вона вказала на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook.

Скрін зі сторінки в «Facebook» Є. Солонської-Ситник

Спільним знаменником для підприємств «Бердянськбудтрест» і «Агрінол» є не тільки адреса їх реєстрації – вулиця Будівельна, 3-а у місті Бердянську, а й засновники, серед яких фігурують Світлана Векленко, Олександр Клошинський та ПрАТ «Компанія управління активами «Славутич-Інвест». Усі вони тісно пов’язані з депутатом Верховної Ради Олександром Пономарьовим. Існує ряд фірм (включаючи і вже згадуване ТОВ «НВП «Агрінол»), зареєстрованих на цих осіб спільно з помічником депутата Ігорем Добичею, Юрієм та Русланом Пономарьовими, які є родичами бердянського нардепа.

ПАТ «АЗМОЛ» знаходиться в стані припинення і на його потужностях працює ТОВ «СП АЗМОЛ-БІПІ» (згідно договору з ТОВ «Ультра-Ойл» – його новим власником, директором якого є саме Андрій Андрієнко) Це підприємство також входить до кола інтересів Пономарьова. Один із двох його засновників – Павло Путілов – керує естонською фірмою «LubOil OU», яка є офіційним дилером «Агрінолу».

У цьому контексті доречно додати, що секретарем робочої групи по відбору фахівців європроекту був секретар міськради Олексій Холод – також виходець із бізнес-структур родини бердянського нардепа. Його попереднім місцем працевлаштування є фірма «Курорти Приазов’я», якою свого часу Пономарьов керував особисто.

Єврогрант чи обласний бюджет?

У квітні 2018 року заступниця міського голови Юлія Дойнова на одній із зустрічей з громадськістю повідомила, що для завершення робіт по єврогранту не вистачає 14 мільйонів гривень.  Випадковий збіг, але Дойнова також має відношення до оточення Пономарьова. Саме на її сестрі одружений Віктор Цуканов, який чотири року тому, будучи помічником бердянського нардепа, затримувався правоохоронцями під час одержання неправомірної вигоди, і кримінальна справа відносно якого розглядається у суді до сьогодні.

Детальне пояснення виконавчої влади з приводу браку грошей з’явилось лише у серпні – воно полягало у тому, що кошторисну документацію проекту виготовили після підписання договору з ЄС. Хоча дивно, як можна «прорахуватись» майже на половину вартості всього проекту.

У підсумку, у передостанній день літа Запорізька обласна рада надала Бердянську майже 13 мільйонів гривень за призначенням «реконструкція каналізаційних мереж по вулиці Європейській в районі будівлі 68-А», тобто за адресою дитсадка. Не виключно, що тут свою роль зіграв ще один помічник Олександра Пономарьова  – Сергій Ткаченко – голова бюджетної комісії обласної ради та в недалекому минулому заступник директора все того ж ТОВ «Бердянськбудтрест».

Офіційно – кошти з обласного бюджету не є частиною єврогранту. Принаймні, так стверджувала Юлія Дойнова. Але спрямовані ці мільйони були на реконструкцію каналізаційних мереж будівлі, роботи на якій була профінансовані єврогрантом. Загадкова ситуація.

Але така загадковість в цій історії відсутня, коли мова йде про підрядника робіт. Реконструкція каналізації дісталася все тому ж «Бердянськбудтрест». Хоча на цей раз було проведено навіть показовий тендер. На ньому єдиним конкурентом було зареєстроване в сусідньому Токмаці ТОВ «Південь-Буд», Ця фірма надала цінову пропозицію дорожчу лише на 17 тисяч гривень. Жодних кроків пониження вартості своїх послуг учасники не робили, зупинившись на відмітці 11,35 мільйонів гривень.

Наразі залишається незрозумілим, як бердянським можновладцям вдалося завершити реалізацію європроекту за умови нестачі коштів? Можливо, відповідь ми дізнаємось зі звітів за аудитом, який має бути проведений згідно угоди.

Але вже сьогодні можна впевнено сказати, що розподілом грантових коштів і їх освоєнням в Бердянську займалися пов’язані люди.

Олександр Пилипенко для “БЛОГЕРІВ

Розслідування проведене в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів.

-->