Як створити газетну монополію в районі після роздержавлення преси

Фото Iinternews.

У Харківської області на хвилі роздержавлення ЗМІ приватна новостворена газета за рік без конкурсів отримала від райдержадміністрації низку замовлень. Роздержавлена газета РДА конкуренції не створила.

24 грудня 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Закон поширюється на друковані ЗМІ, засновниками або співзасновниками яких є органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування.

«Згідно із Законом органи влади і місцевого самоврядування виходять зі складу засновників чи співзасновників друкованих ЗМІ. Відтак чиновники будуть позбавлені можливості впливати на редакційну політику», – заявив голова Державного комітету з питань телебачення і радіомовлення Олег Наливайко.

Район конфлікту

Закон передбачав, що до початку 2019 року процес роздержавлення мали пройти усі друковані видання.  Це стосувалося і комунального підприємства «Редакція Дергачівської районної газети «Вісті Дергачівщини», що на Харківщині. Це і породило конфлікт між головним редактором газети Олександром Алєксєєнком та представниками РДА, яку очолює Костянтин Жидков. Суперечки тривали понад рік. В підсумку Жидкова Національна спілка журналістів України навіть записала до  «ворогів реформування преси». Хоча голова РДА пізніше і запевняв, , що конфлікт у Алєксєєнка був з трудовим колективом, а не з адміністрацією.

«Аби призначити чи звільнити директора роздержавленої газети, яка вже функціонує в статусі ТОВ, потрібні протокол установчих зборів і трудового колективу. А трудовий колектив таку згоду не дає, бо він (Алєксєєнко) зняв усі гроші з рахунків, забрав майно і не реагує на вимоги повернути все це. Тому на сьогодні він (Алєксєєнко) ще є директором ТОВ «Вісті Дергачівщини», – казав Жидков.

На ці звинувачення  Алєксєєнко заявив, що в будь-який час може надати відповідну бухгалтерську документацію для перевірки. Також він розповів і про ситуацію з трудовим колективом.

«Торік наша влада сприяла створенню нової приватної газети «Вісник Дергачівщини» і всіх сільських та селищних голів умовила передплачувати саме це видання, зробивши йому передплату понад десять тисяч примірників. Відтак четверо осіб із шести членів редакційного колективу, які були і співзасновниками нового видання, звільнилися. Останній номер газети створювали два працівники», – наводять слова Алєксєєнко у НСЖУ.

Від шампанського до РДА

Інформацію щодо створення у грудні 2017 року нової газети та передплату на неї легко можна зайти на сайті РДА. А на сайті «Прозорро» з  лютого 2018 року з’являються звіти про укладання договору на розміщення інформації селищних рад Дергачівського району у газеті «Вісник Дергачіщини». При цьому кошти отримує Благодійна організація «Благодійний фонд “Підприємців та виробників Дергачівщини». Контактною особою у цьому фонді вказана Олена Ільїна-Макарова. Вона у своєму профілі у Facebook вказує, що є головним редактором «Вісник Дергачівщини».

Ільїна-Макарова також відома як ведуча служби новин КП «Газета «Харьковские Известия» Харківської міськради, які виходять на «7 каналі», що належить найближчому оточенню мера Харкова Геннадія Кернеса.

Керівником фонду записали Руслана Гарматюка, якого включили до складу спостережної комісії при Дергачівської РДА.

За даними порталу публічних коштів «Є-Дата», від селищних рад Фонд отримав 903,15 тис. грн.

Крім того, влітку було зареєстроване ТОВ «Слобожанські інформаційні ресурси», де директором також стала Ільїна-Макарова, а засновником записали Павла Кравченка. За даними сайту «Прозорро» у 2018 році ця фірма отримала від Дергачівської міськради без тендеру підрядів на 480 тис грн. З них 100 тис грн. були заплачені за послуги з розміщення інформаційних матеріалів у газеті «Вісник Дерачівщини», а решта на випуск двох фотоальбомів.

Також «Слобожанські інформаційні ресурси» отримували гроші і від Дергачівської РДА. Отримували без проведення відкритих торгів і, навіть без публікації звітів у системі «Прозорро». Бо угоди укладалися на суми, які не підпадають під публікацію на «Прозорро» – 49,9 тис. грн.

За даними порталу «Є-дата», мова йде про висвітлювання діяльності Дергачівської  РДА. Всього «Слобожанські інформаційні ресурси» отримали від адміністрації , яку очолює Жидков, майже 150 тис грн. При чому перший платіж стався через два тижні після реєстрації фірми з посиланням на рішення сесії від 2017 року.

Для порівняння, сайт «Прозорро» не містить інформації про укладання угод з колишньою газетою РДА –  ТОВ «Вісті Дергачівщини».

Щодо Костянтина Жидкова, то за даними «Харківського антикорупційного центру», він працював у СБУ, пізніше обіймав посаду керівника служби безпеки торгової групи «TARGET», був засновник охоронного агентства «Шерхан». Зараз ця фірма записана на його батька Сергія Жидкова.

У 2014 році указом міністра аграрної політики України призначений виконуючим обов’язки директора Харківського Заводу шампанських вин, але пробув на цій посаді недовго. В 2015 році обіймав посаду директора «Докучаєвські чорноземи». Серед засновників фірми є його батько, а також Олег Кияшко та Віктор Макарицький.

За даними сайту «Наші Гроші», люди з оточення Жидкова без тендеру отримують підряди на ремонт шкіл. Крім того, «Харківський антикорупційний центр» писав що саме підлеглі Жидкова є одними з найбільших порушників розпорядження голови ОДА Юлії Світличної, щодо проведення закупівель за допомогою системи «Прозорро».
Таким чином, замість роздержавленими ЗМІ та «свободи слова» в районі Харківської області створили приватну газету за бюджетні кошти для власного піару.

Павло Новик для “БЛОГЕРІВ

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний Фонд «Відродження».

-->