Таємні розпорядження Харківської ОДА

Харківська ОДА. Фото “Слово і Діло”

Облдержадміністрація під керівництвом Юлії Світличної продовжила традиції своїх попередників і сховала від громадськості дозволи на передачу землі в приватні руки.

На початку року ЗМІ розтиражували дослідження про виконання керівниками облдержадміністрацій своїх обіцянок. Цей рейтинг відповідальності очолила голова Харківської ОДА Юлія Світлична. Але якби експерти складали схожий рейтинг щодо прозорості роботи керівників ОДА, навряд чи очільниця Харківщина була в його призерах. Хоча б через те, що минулого року її підлеглі «забули» опублікувати немало розпоряджень обладміністрації стосовно виділення землі.

Ніде правди діти – приховували свої розпорядження всі харківські губернатори останніх десяти років. Так, на сайті адміністрації майже немає таких документів нинішнього міністра МВС Арсена Авакова, були прогалини у Михайла Добкіна та нинішнього голови Ігоря Райніна. Залишились «білі плями» в діловодстві і коли губернаторкою стала Юлія Світлична.

Мова йде про те, що жодного розпорядження, яке б стосувалося земельних питань, у вільний доступ Харківською ОДА не було викладено. Хоча в них не було грифу «для службового користування». Ці «забуті» розпорядження вдалося знайти лише за допомогою запитів на публічну інформацію.

Наприклад, прихованим виявилося розпорядження № 36 від 24 січня 2018 року. У ньому йдеться про дозвіл на продаж права оренди на земельну ділянку через аукціон. Це ділянка площею трохи більше 10 га на території Нововодолазького району. В підсумку, право оренди отримало ТОВ «Агроінвест Холдинг». Власниками фірми вказані Олег Кіяшко та Віктор Макарицький. Колишнім засновником цієї фірми був Вадим Казарцев, якого в 2016 році в ЗМІ називали кримінальним авторитетом.

А минулого літа Господарський суд м Києва визнав розпорядження Харківської ОДА № 36 та проведення аукціону незаконним. Справа в тому, що на цій ділянці був розташований комплекс будівель, який ще з 2010 року належить ТОВ «Власівський мірошник». Тож суд погодився з власником нерухомості, ще передавати в оренду цю ділянку було незаконно. На даний час, рішення суду першої інстанції оскаржується в апеляції.

Ще одне приховане розпорядженням Харківської  ОДА стосувалося надання згоди на відновлення меж земельної ділянки для ТОВ «Краснокутський агрошляхбуд». Серед засновників цього підприємства є ТОВ «Балана» – власниками якого є Нікіта Коритін та Дмитро Лазарєв. Вони ж засновники фірми, яка охороняє мера Харкова – Геннадія Кернеса. Більше того, Дмитро Лазарєв ще нещодавно працював у правоохоронній системі – генерал МВС в 2014 році був начальником обласного управління міліції у Рівненській області.

Ще один документ, якого не побачила громадськість, стосувався виділення землі під кафе для Мариам Шамоян. А також було приховане розпорядження про надання ТОВ «Агрофірма «Пісчанська» статусу спеціальної зони для виготовлення сировини, що використовується для виробництва дієтичних продуктів або продуктів дитячого харчування. Одним з засновників фірми є екс-мер Харкова Володимир Шумілкін.

До цього ж переліку засекречених потрапив і документ, який надав право структурному підрозділу ОДА розпоряджатися майном біглого олігарха Сергія Курченко. Ще у  жовтні 2017 року Господарський суд Харківської області конфіскував у власність держави ФК «Металіст». Після чого, Кабінет міністрів передав стадіон футбольного клубу у розпорядження Харківської облдержадміністрації.

Цікаво, що розпорядником майна – стадіону, бази –  є управління у справах молоді та спорту ХОДА, але де-факто ним користується приватний ФК «Металіст-1925».

Крім земельних питань до списку «неопублікованих» потрапили розпорядження щодо розподілу бюджетних субвенцій, присудження премій, тощо.

Варто відзначити, що приховані розпорядження підписуються в основному першим заступником голови ОДА Марком Беккером. Взагалі у Харкові тенденція, що особисто Світлична не підписує документи щодо земельних питань, надаючи це право заступникам.

Така сама ситуація була і коли губернатором був Райнін, а Світлична була його першим заступником. Наприклад, тоді  таємним розпорядженням Харківська  обласна державна адміністрація дозволила одіозному екс-податківцю, фігуранту справи «податкових майданчиків» Станіславу Денисюку розробити технічну документацію з відновлення меж земельної ділянки на території Мартівської селищної ради Печеніжського району площею 0,75 га. саме розпорядження підписав віце-губернатор Михайло Черняк.

Тож ситуація навколо голови Харківській ОДА показала, що можна потрапити до рейтингу найбільш відповідальних чиновників і одночасно бути в своєрідному антирейингу щодо прозорості роботи.

Павло Новик

Розслідування проведене в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний Фонд «Відродження».

-->