Нагрітися на дров’яному тендері

Фото з відкритих джерел

Райківська виправна колонія дозволила двом пов’язаним між собою підприємцям розіграти тендер на постачання дров. Паливо обійшлося на третину дорожче від ринку.

Під кінець 2018 року Державна установа “Райківська виправна колонія (№ 73)”, що розташована в селі Райки Житомирської області, оголосила проведення відкритих торгів для закупівлі 200 кубометрів дров. При очікуваній вартості в 170 тис грн. свої пропозиції для участі в закупівлі подали лише два претенденти –приватні підприємці Анна Герасимчук та Сергій Кучерявий.

Всі три раунди аукціону підприємці «завзято» торгувалися, не знизивши в жодному з раундів свої стартові пропозиції. В результаті, переможцем торгів стала Анна Герасимчук, яка запропонувала поставити дрова за 162 тис грн. З нею і було укладено договір.

ФОПи з однієї адреси

Жодних зауважень від учасників, швидкий розгляд документів тендерним комітетом, 4,7% економії… Можна було би вважати закупівлю вдалою, якби не підозри про можливу змову підприємців. Адже про їх пов’язаність свідчить відразу декілька фактів.

Перший. Серед документів поданих ФОП Кучерявим Сергієм Івановичем для участі у торгах міститься файл під назвою «4.2 Витяг єдиний податок.pdf», який є витягом з реєстру платників єдиного податку виданий на ім’я … його суперника по тендеру – ФОП Герасимчук Анну Вікторівну.

Другий.  Файл «4.1 Виписка з ЄДР.pdf», що міститься у документах ФОП Кучерявий Сергій Іванович, є насправді випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців виданий знову-таки на його конкурента –   ФОП Герасимчук Анну Вікторівну.

Третій факт. В поданому ФОП Кучерявим Сергієм Івановичем файлі «4.6 Контактна інформація» та ФОП Герасимчук Анною Вікторівною файлі «Реєстраційні дані» містяться контактні дані обох підприємців. При цьому пощтова адреси бізнесменів є ідентичними: 13308, Житомирська обл., м. Бердичів, вул. Чуднівська, 3.

Четвертий факт. В Єдиному державному реєстрі обидва ФОПи при реєстрації вказали один і той самий мобільний номер телефону: +380975737980. А ще  в файлах з тендерними пропозиціями обидва ФОПи вказали однаковий контактний номер телефону:  097 573-79-80.

Відтак існує підозра, що саме особисте знайомство дозволило підприємцям контролювати хід проведення аукціону. А це порушення Закону України «Про захист економічної конкуренції», а саме «вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів».

Є у цій закупівлі питання й до самого замовника – Райківської виправної колонії №73. Тендерний комітет закладу не відхилив пропозицію ФОП Герасимчук Анни Вікторівни, незважаючи на те, що вона не подала цілого ряду довідок які були обов’язковими згідно умов тендерної документації. Аналіз документації показав, що підприємиця не подала більше десятка довідок, копій документів та гарантійних листів.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник був зобов’язаний відхилити її пропозицію і приступити до розгляду документів поданих її конкурентом, однак цього зроблено не було.

«Змішана» ціна дорожче ринку

У тендерній документації колонія не вказала, яку породу дров буде закуповувати. Але журналісту «Блогерів» старший інспектор з організації продовольчого забезпечення Ігор Столяров уточнив, що за договором будуть поставлятися дрова змішаних порід.

Розрахунки показують, що один кубометр палива обійдеться виправному закладу в  810 гривень. Прим цьому, аналіз документів в системі «Прозорро» показує, що нині середня ціна опалювальної деревини на ринку Житомирщини коштує в середньому 660 гривень за «куб». Колегам з Житомирської виправної колонії №4 кубометр дров м’яких порід коштуватиме 722,6 гривень, за куб дров твердих порід. Комунальна установа «Олевська центральна лікарня» Олевської міської ради платитиме 610 гривень.

Тому навіть «змішавши» дрова різних порід, колонія переплатить за них від 33% до 12%. Але ще питання, в якій пропорції будуть «змішані» дрова.

Що стосується Сергія Кучерявого, «конкурента» Анни Герасимук на торгах, то він офіційно зареєструвався підприємцем у березні 2016 року, однак брати участь в публічних закупівлях через систему ProZorro почав лише з вересня минулого року. За цей час встиг отримати 4 підряди, при чому всі від Райківської виправної колонії № 73.

Для переможниці торгів Анни Герасимчук, яка зареєструвалась як ФОП 25 жовтня 2018-го, цей договір став першим отриманим на торгах в системі ProZorro. Опісля нього колонія, уникнувши відкритих торгів, тобто всупереч закону розробивши предмет закупівлі – відписала підприємиці ще 182,25 тисяч гривень за поставку 228 кубометрів дров. А це 810 грн./ куб м., що суттєво дорожче вартості сировини на ринку.

Таким чином, колонія підтвердила, що готова платити за дрова дорожче ринку. І закривати очі на можливу пов’язаність ФОПів на торгах. Тепер будемо сподіватися, що цей зв’язок підприємців та колонії помітить і Антимонопольний комітет.

Павло Лісниченко для “БЛОГЕРІВ”

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний Фонд «Відродження».

-->