Колишніх не буває

Через сумнівні торги підприємець постачає обіди у музичну школу, де вона раніше працювала.

Харківська середня музична школа-інтернат. Фото: vk.com

Уже багато років обіди у відому музичну школу у Харкові постачає її колишня співробітниця. Щорічно вона виграє право годувати обдарованих учнів. Її суперником на тендерах завжди виступає одна й та сама особа і завжди програє. А сумарна вартість контрактів склала вже близько 7 мільйонів гривень.

Історія “БЛОГЕРІВ”, яка винятково доводить – навіть працівниця регіональної школи може стати успішною бізнесвумен.

Харківська середня спеціалізована музична школа-інтернат – один з провідних музичних учбових закладів України. Історія школи почалася в 1933 році, коли при Харківському музично-драматичному інституті (зараз – Національний університет мистецтв ім. І.П.Котляревського), відкрилася особлива група для обдарованих дітей.

З 2016 року Міністерство культури включило школу до переліку закладів культури базової мережі загальнодержавного рівня. Форма власності – державна. 

Як і будь-яка державна установа, школа-інтернат проводить тендерні закупівлі. Зокрема, вони стосуються годування дітей, які у ній вчаться.

Так, на початку грудня минулого року Харківська середня спеціалізована музична школа-інтернат оголосила відкриті торги на послуги щодо харчування учнів на загальну суму 1,9 мільйонів гривень.

У тендері взяли участь дві фізичні особи-підприємця – Лариса Колот та Раїса Логовська. Переможцем тендеру стала Лариса Колот, яка запропонувала більш вигідну пропозицію.

“БЛОГЕРИ” уважно придивилися до цього тендеру і виявили, що це був далеко не єдиний підряд школи, в якому перемогу здобула саме ця ФОП.

У аналогічних договорах Лариса Колот вказує, що вона має досвід роботи з учбовими закладами протягом 12 років. І на підтвердження надає контракти з цією ж музичною школою, датовані ще 2015 роком.Так само Лариса Колот отримувала бюджетні кошти на харчування дітей і у 2017, і у 2018 роках. Примітно, що у всіх випадках конкурувала вона з Раїсою Логовською, як і цього року.

Довідка, яка свідчить, що ФОП Лариса Колот укладає контракти зі школою принаймні з 2015 року. Джерело: prozorro.gov.ua

Таким чином, тільки за п’ять років ФОП Лариса Колот отримала від музичної школи 5 підрядів на загальну суму 6,8 млн гривень. Як можна пояснити таку удачу? 

Ретельно вивчивши документи, які Лариса Колот подала на тендер, ми помітили цікаву деталь, а саме – контактний номер, який вона вказує у документах. 

У контракті зі школою, датованому 2015 роком, Колот вказує як контактний номер 057-712-53-96. 

В інтернеті на декількох сайтах можна знайти, що цей номер – контактний для Харківської музичної школи-інтернат, тобто, замовника. 

В інтернеті на декількох сайтах можна знайти, що цей номер – контактний для Харківської музичної школи-інтернат, тобто, замовника. 

Можливо, це прикра помилка, але ні – у контракті за 2016 рік так само вказаний цей номер телефону. 

Наше припущення щодо пов’язаності замовника та виконавця підтвердилося і тоді, коли наші джерела виявили – у 2009-2010 рр. Лариса Колот ще й працювала у цій музичній школі.

“У разі зазначення учасником номеру телефону замовника юридично немає ознак пов’язаності, оскільки відсутні відносини контролю над учасником. Однак це ознака змови між замовником і учасником, що є порушенням Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді спотворення результатів торгів”, – зазначає юрист громадської організації “Центр протидії корупції” Денис Свириденко.

Гіпотеза про те, що відкриті торги можуть проводитися вже з завідомо визначеним переможцем – колишньою співробітницею школи, підтверджується і тим фактом, що, за даними аналітичної платформи DoZorro, Раїса Логовська, постійна конкурентка переможця на торгах, жодного разу не перемагала на тендерах та в інших закупівлях участі не брала.

Таким чином, протягом щонайменше 5 років музична школа укладає контракти на послуги харчування із приватним підприємцем, яка раніше працювала у цій самій школі. Як вона це може пояснити?

“Зараз тендери проходять де взагалі? Зараз ніхто не знає, хто там бере участь, і я цього не знаю. Я подаю свої документи і беру участь. Звідки я знаю, хто там ще бере участь. Воно ж все зараз в системі Prozorro проходить, хто ж знає, хто там бере участь. Я подаю свої пропозиції. А як це виходить? Взагалі зараз машина обирає”, – розповіла нам у коментарі Лариса Колот.

Директор музичної школи Валерій Алтухов розповідає, що на тендери школи не впливає. У той же час він жаліється на тендерне законодавство.

“Для чого кожного року проводити тендери, якщо є людина, яка й так готова годувати дітей за такі смішні ціни? На ці тендери ніхто не приходить. Ціни постійно ростуть, у той час як розцінки на харчування для шкіл залишаються однаковими. Для військових усе ж змінили процедуру, чому для нас не можуть?”, – розповідає Алтухов.

“Тендерний комітет повинен бути зацікавлений у економії бюджетних коштів, для чого необхідна реальна конкуренція на торгах, а відтак і участь якомога більшої кількості учасників. Якщо на торги не виходять нові учасники, на це є підстави. Як правило, або дискримінаційні вимоги у тендерній документації, прописані під потрібного учасника, або відхилення замовником усіх нових і небажаних учасників за надуманими підставами, або у рідших випадках занижена від ринкових ціна очікуваної вартості закупівлі”, – коментує ситуацію Свириденко.

Таким чином, державна школа щороку через сумнівні тендери укладає контракти на харчування своїх учнів з одним і тим самим приватним підприємцем, який раніше працював у цій школі і не раз використовував телефон школи як контактний. Натомість директор школи запевняє, що не впливає на хід тендерних процедур і просить змінити законодавство, яке дозволило б школам укладати контракти напряму, а не через відкриті торги, на які, за його словами, “ніхто більше не приходить”.

Георгій Шабаєв, спеціально для “БЛОГЕРІВ”

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів.

 

-->