Ігри в конкуренцію на Донбасі

Фото: сайт Вугледарської міськради

Чотиримісячна фірма отримала 9 мільйонів держпідряду завдяки пов’язаному учаснику і діям тендерного комітету.

Розпил на державних тендерах – річ далеко не нова. Пов’язані між собою компанії часто-густо беруть участь у закупівлях, через що зникає здорова конкуренція, а держава від цього втрачає шалені гроші. Відбувається це за мовчазної згоди замовника, який робить вигляд, що не помічає пов’язаність фірм.

Замовнику доводиться понервувати, коли раптом на тендер приходять інші компанії і дійсно починають змагатися. Це плутає всі домовленості, і тоді у гру вступає тендерний комітет. Його завдання – не дозволити іншій компанії навіть за найвигідніших умов здобути перемогу на тендері. Нерідко це відбувається через недосконалість законодавства.

Саме про це наша наступна історія.

8 січня Державне підприємство “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1” за результатами відкритих торгів підписало контракт з ТОВ “Техномайн Інвест” на постачання комплектуючих на суму 9,06 млн гривень.

Компанія, відповідно до умов договору, протягом 2019 року має поставити частини гірничодобувного та будівельного обладнання.

Причина, чому “БЛОГЕРИ” вирішили придивитися до закупівель цього шахтоуправління, криється у подіях більше ніж річної давнини.

У вересні 2017 року це ж саме шахтоуправління провело тендер на суму 14,9 млн гривень. Тоді перемогла маловідома компанія ТОВ “Углесервіс”, хоча права на участь не мала.

Річ у тому, що у 2015 “Углесервіс” попався на антиконкурентній домовленості на тендері і навіть був за це оштрафований. Також компанію занесли до так званого «чорного списку» АМКУ і позбавили права протягом трьох років брати участь у закупівлях.

Громадська організація “Центр протидії корупції” звернулася до Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1», до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України і до Антимонопольного комітету України з проханням перевірити дану закупівлю та вжити необхідних заходів.

Наслідком цього стало рішення суду, яке визнало рішення тендерного комітету недійсним. Контракт з ТОВ “Углесервіс” розірвали.

Ця історія мала б стати повчальною для шахтоуправління. Натомість “БЛОГЕРИ” виявили, що вже у 2019 році підприємство продовжує укладати контракт з недобросовісними учасниками.

У свіжій закупівлі на постачання комплектуючих взяли участь чотири фірми – ТОВ “Смарт компані лтд”, ТОВ “Техномайн інвест”, ТОВ “Маркленд” та ТОВ “Донбаська проектна промислово-інжинірінгова група”.

Останні дві компанії тендерний комітет до аукціону не допустив. Причина – надані товариствами копії договорів не є аналогічними предмету закупівлі, що “не відповідає вимогам тендерної документації”. Що саме не сподобалося у цих договорах тендерний комітет не деталізує.

“На практиці “аналогічні договори” – досить оціночна категорія, і не завжди представники замовника в змозі визначати, чи можливо віднести відповідний договір, зазначений учасником, як аналогічний до конкретної групи договорів. Наразі в чинному законодавстві не встановлено, що мається на увазі під аналогічними договорами. Деякі замовники розуміють це як єдиний предмет закупівлі, дехто вважає аналогічними договорами правовідносини з бюджетними установами”, – розповідає аспірант Інституту економіко-правових досліджень НАНУ Антон Сошников.

Чи не зіграла така розпливчастість в законодавстві на руку іншим учасникам закупівлі, з огляду на те, що це підприємство вже ставало фігурантом нечесних торгів?

Пропозиція ТОВ “Смарт компані ЛТД”, яке виступило єдиним конкурентом  переможцю торгів ТОВ “Техномайн інвест” на аукціоні, виявилася всього на 120 тисяч гривень дорожчою. Під час аукціону конкуренти за усі три раунди чомусь не знизили своїх початкових ставок.

ТОВ “ Техномайн інвест”, за даними аналітичної платформи BI ProZorro, користується телефоном +380 99 500 18 08. Цим самим телефоном, відповідно до тендерної документації, користується і ТОВ “Смарт Компані ЛТД”.

Зважаючи на те, що ніде в офіційних джерелах не вказується, що цей телефон справді використовує ТОВ “ Техномайн інвест ”, “БЛОГЕРИ” вирішили зателефонувати за телефоном ТОВ “Смарт компані лтд”.

Слухавку взяла жінка і підтвердила нам, що працює саме в ТОВ “Техномайн інвест ”. На запитання, чи знайома вона з Анатолієм Пінчуком, директором і одноосібним власником переможця торгів ТОВ “ Техномайн інвест ”, відповіла схвально і пообіцяла передати йому наші контакти.

На пов’язаність компаній вказує і те, що у свідоцтві дилера, яке ТОВ “ХЗ” надало “Техномайну”, адресою переможця значиться м. Київ, просп. Перемоги, 51-А, хоча у реєстрі юридичних осіб фірма зареєстрована у Маріуполі. За цією ж київською адресою на проспекті Перемоги донедавна було зареєстроване і ТОВ “Смарт компані ЛТД”. Цю адресу компанія також вказала у тендерній документації.

Ми зателефонували голові тендерного комітету Миколі Злочевському із проханням прокоментувати знайдені нами факти.

“Ми цього не бачили, що вони пов`язані. Якщо в документах є такі факти, ми можемо переглянути ще раз. Обов’язково переглянемо”, – запевнив нас Злочевський.

Цікаво, що фірми конкурують між собою не вперше. До цього вони змагалися на тендері Державного підприємства «Шахта ім. М.С. Сургая». Там переможцем також виявилося ТОВ “ Техномайн інвест ”.

ТОВ “ Техномайн інвест ” зі статутним капіталом у 200 гривень було зареєстровано в Маріуполі у жовтні 2018 року. Керує і володіє фірмою Анатолій Пінчук, його місцем реєстрації вказаний окупований Донецьк. За своє 4-місячне існування компанія перемогла у 3 закупівлях на загальну суму 10,3 млн гривень, дві із них – з державною шахтою ім. Сургая.

Щодо ТОВ “Смарт Компані ЛТД”, то вона створена у 2015 році та нещодавно зареєструвалася у Харкові. Статутний капітал фірми складає 100 грн, а її директором і власником значиться мешканець Києва Владислав Кучерявцев. Протягом останніх двох років компанія підписала 17 державних контрактів на 60,3 млн гривень. Найбільше бюджетних коштів фірма отримала від “Селидіввугілля” – 49,5 млн гривень.

Георгій Шабаєв, спеціально для “БЛОГЕРІВ”

Матеріал створений у рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів.

-->