Аукціон-атракціон для бердянського курортного магната з Верховної ради

Вид на територію ПрАТ «Приазовкурорт» (фото з відкритих джерел)

Дві фірми з орбіти нардепа Олександра Пономарьова розіграли між собою аукціон з продажу майна ПАТ «Приазовкурорт».

У Бердянську ПрАТ «Приазовкурорт», що належить Федерації професійних спілок України, має чотири філії. Це санаторії «Лазурний» і «Бердянськ» та комбінати «Курорт» і «Вiдпочинок». Усі вони розташовані на самісінькому березі Азовського моря – біля початку Бердянської коси, в природній парковій зоні. Від центру міста туди 15 хвилин автотранспортом. Територія «Приазовкурорта», по-суті, є окремим неофіційним мікрорайоном. Принаймні за розмірами – площа лише одного санаторію «Бердянськ» складає 50 гектарів.

Офіційним власником 99,9% «Приазовкурорт» є ПАТ «Укрпрофоздоровниця». У свою чергу, 93% його акцій є власністю Федерації професійних спілок України, яка представляє інтереси майже десяти мільйонів громадян.

Останні часи були для «Приазовкурорту» скрутними. Через несплату орендної плати за землю, у товариства сформувався податковий борг  понад 3,3 млн грн.

У грудні 2016 року Запорізький окружний адміністративний суд за позовом Бердянської податкової інспекції надав дозвіл на його погашення шляхом продажу належного підприємству майна.

Розпорядником аукціону з реалізації майна податківцями була визначена «Міжрегіональна товарно-промислова біржа».

Відповідь ДФС щодо біржі

 Згідно до інформації Головного управління ДФСУ у Запорізькій області, відомості про проведення аукціону організатором оприлюднювалась на його власній веб-сторінці і на веб-сторінці служби, а також у засобах масової інформації. На вказаних інтернет-сайтах знайти залишки цих оголошень не вдалося, проте в газеті «Комсомольская правда» в Украине»  від 8 червня 2018 року  анонс торгів наявний.

З яких міркувань було обране саме це видання? У відповідь на запит організатори торгів не відповіли.

Участь в аукціоні, який відбувся 26 червня, взяли два товариства з обмеженою відповідальністю – «Виробниче об’єднання «Бердянські Жниварки» та «Міроіл». Серед засновників «Жниварок» можна побачити родичів-однофамільців народного депутата Олександра Пономарьова – Юрія і Руслана, а ще Ігоря Добичу (який був його помічником) та ПрАТ «Бердянський райагропромпостач». Бенефіціарами останнього є всі вищезазначені особи, а згідно з даними аналітичної системи «YouControl», до свого обрання депутатом Олександр Пономарьов керував цим підприємством особисто.

Фірма «Міроіл» відома як офіційний дилер компанії «Торговий дім «Агрінол». У переліку власників ТД «Агрінол» – прізвища засновників конкурента «Міроіла» на аукціоні.

Одноосібною власницею «Міроіл» зареєстрована Юлія Павріанідіс. В соціальній мережі «Facebook» можна знайти аккаунт на аналогічне ім’я, в інформаційному розділі якого місцем роботи саме вказане фірму «Агрінол».  

За результатами аукціону з продажу майна «Приазовкурорту» переможцем було визнане «ВО «Бердянські Жниварки». Воно і отримало право придбати двадцять одну нежитлову будівлю та споруду «Приазовкурорту» за 11,18 млн грн. Це тільки на 220 тис грн, або 2% вище стартової ціни.

Адміністрація «Приазовкурорту» в першій декаді серпня чотири рази зверталася до Господарського суду із заявою про забезпечення позову до пред’явлення позовної заяви до «Міжрегіональної товарно-промислової біржи» та Головного управління ДФС у Запорізькій області, але всі його спроби залишилися марними. Спочатку суд повернув заяву на тій підставі, що в ній не було зазначено ТОВ «Бердянські Жниварки» в якості особи, яка може отримати статус учасника справи. Другу заяву залишено без розгляду через ненадання «Приазовкурортом» доказів, що підтверджують сплату ним судового збору. Після цього, у задоволені заяви про забезпечення позову було відмовлено через відсутність у ній доказів викладених обставин справи. І, нарешті, заявник знову наступив на ті ж граблі несплати судового збору, через що заяву вкотре було відхилено. При цьому, згідно до наявних у судовому реєстрі документів, оскарження «Приазовкурортом» аукціону по-суті досі не відбулось. Хоча з того часу вже сплинуло більше п’яти місяців. Що це: змова усіх сторін чи тактика боржника – говорити зарано? Відповідь на це запитання дізнаємось згодом.

Історія «Приазовкурорт» – черговий крок родини Олександра Пономарьова з розширення власного курортного бізнесу. Раніше нею в Бердянську були придбані санаторії «Арктика», «Нафтохімік України», бази відпочинку «Прибій» та «Бригантина», а також дитячі оздоровчі табори «Факел» й «Орлятко». Усі вони зареєстровані на підприємство «Курорти Приазов’я», яким свого часу нардеп також керував персонально і яке є попереднім місцем роботи секретаря Бердянської міськради Олексія Холода.

До речі, підприємства з орбіти Пономарьова раніше вже були піймані на тендерній змові. У грудні 2016 року Запорізьке обласне відділення Антимонопольного комітету України оштрафувало ТОВ «Азов Хаус» і ТОВ «Торговий дім Агрінол» на загальну суму 1,09 мільйонів гривень за антиконкурентні узгоджені дії у вигляді спотворення результатів торгів (у обох підприємств були виявлені спільні засновники і установчі реквізити).

Побачимо, чи станеться аналогічна реакція на історію з «Приазовкурортом».

Олександр Пилипенко для “БЛОГЕРІВ”

Розслідування проведене в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів.

-->