Як «зелений» тариф переміг АТОшників у Бердянській міськраді

Бердянські депутати «освятили» роздачу землі під СЕС оточенню Пономарьова (“Дивись. Інфо”)

Бердянська міськрада за два роки не видала жодної ділянки бійцям АТО, але сповна забезпечила землею бізнес-оточення нардепа Олександра Пономарьова, чию фірму СБУ підозрює в підриві обороноздатності країни.

Нині в Україні справжній бум на будівництво електростанцій з відновлювальних джерел енергії. І стимулом до цього є не стільки думки про майбутнє людства, скільки тариф в євровалюті, який у нас в рази вищий від європейських. Головне в цьому бізнесі – обладнання та земля. З останнім не виникне проблем, якщо директор твоєї фірми – член виконкому, а помічник – голова комісії з питань земельних відносин у місцевій раді, які і організовують процедуру отримання землі. Принаймні історія ТОВ «Геліос-Електро» в Бердянську показала, що за рік таким чином можна обзавестися понад 20 гектарами землі під бізнес і, навіть, змінити заради цього її цільове призначення.

Починалося все так. У квітні 2017 року Бердянська міська рада строком на двадцять років надала в оренду «Геліос-Електро» ділянку площею 15 гектарів для будівництва та обслуговування сонячних батарей з електростанцією. За експертною оцінкою вартість цієї землі склала 16,63 млн грн.

Олександр Пономарьов

«Геліос-Електро» – підприємство із орбіти депутата Верховної ради Олександра Пономарьова («Воля народу»). Про це свідчить, як мінімум те, що серед його засновників фігурує ПАТ «Бердянські жниварки», бенефіціарами якого значаться родичі народного обранця – Юрій і Руслан Пономарьови та його колишній помічник Ігор Добича. Контрольний пакет «Геліос-Електро» знаходиться у власності ПАТ «КУА «Славутич-інвест», останнє також входить до засновників ключового активу нардепа Пономарьова – компанії «Агрінол». Крім того, директор «Геліос-Електро» Валерій Горлов – помічник нардепа Пономарьова, як власне і голова комісії з питань земельних відносин Бердянської міської ради Володимир Безверхий.

З судового реєстру відомо, що прокуратура намагалася отримати доступ до документів виконкому, але суд відмовив. Після цього інформації про якусь активність прокуратури в цій справі в реєстрі не знайти. Але в результаті «Геліос-Електро» було вимушене ініціювати зміну цільового призначення ділянки, і договір оренди з міськрадою було укладено лише в травні 2018 року. У червні того ж року за згодою міської ради ділянка була поділена на дев’ять частин.

Завершивши оформлення «пілотного проекту», літом цього року  «Геліос-Електро» почало обростати сусідніми земельними ділянками. Мова йде про три наділи загальною площею 6,58 гектарів. 

Першим кроком для цього стало надання виконавчим комітетом спеціального зонального погодження для будівництва електростанції. Таке рішення було одностайно прийняте на засіданні, яке відбулось 14 серпня 2018 року. Свій голос «за» тоді віддав і член виконкому Валерій Горлов. Це можна побачити на відео, він крайній зліва у футболці.

Факт голосування підтверджується і протоколом №24 засідання виконкому Бердянської міськради.

Горлов вже згадувався в цій історії вище як помічник Пономарьова  та директор «Геліос-Електро». За законом «Про запобігання корупції», він мав би попередити про конфлікт інтересів та утриматися від головування. Але проігнорував це. Скоріш за все – свідомо. Бо раніше він був присутнім, коли колега по виконкому самоусунувся від голосування за рішення на користь свого брата.

Як наслідок, 30 серпня 2018 року міськрада надала «Геліос-Електро» дозвіл на розроблення проектів землеустрою трьох додаткових земельних ділянок, а 8 листопада передала їх в оренду до 2038 року. Таким чином, територія цієї приватної фірми для будівництва сонячної електростанції була збільшена до 21,5 гектарів.

Карта ділянок «Геліос-Електро»

На подібному відрізку могли б розміститися щонайменше 360 приватних домоволодінь. На фоні того, що через відсутність затвердженої прибережної захисної смуги, отримання ділянок пересічними громадянами в Бердянську є дуже проблематичним, такі дії міської влади виглядають дуже суперечливо. Наприклад, ветеранам АТО ні в 2017, ні в 2018 роках не було надано жодного клаптику землі, це офіційно підтверджує мер Бердянська Володимир Чепурний.

В контексті ветеранів АТО згадалася інша історія, пов’язана з українською армією. Нині Служба безпеки України розслідує як підконтрольні Олександру Пономарьову підприємства у 2016-2017 роках надавали службовим особам Міноборони та Збройних сил хабарі за перемогу в тендерах з поставки моторної оливи. Сама продукція була неякісна, що призвело до поломки понад 20 танкових двигунів. При цьому, в судових ухвалах вказано, що службовці Міноборони діяли за змовою з російськими спецслужбами для підриву обороноздатності України.

Але депутати Бердянська на прикладі землі показали, кого вони вважають більш авторитетним для громади загалом та для себе особисто. Мляве розслідування прокуратури про виділення землі в 2017 році не додає оптимізму щодо покарання. Хоча термін давності ще дозволяє правоохоронцям в цьому питанні відновити хоча б законність, якщо не соціальну справедливість.

Олександр Пилипенко для “БЛОГЕРІВ

Розслідування проведене в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів.

-->