Як родині директора «Артеку» пощастило виграти тендерів на 5 мільйонів у самого «Артеку»

Дитячий табір “Артек”. Фото з офіційної сторінки

На Київщині з’явилась чергова фірма-щасливчик. Народившись лише наприкінці 2016 року, вона завоювала вже 16 державних підрядів. Щоправда, усі вони лише від одного замовника – дитячого табору «Артек», зате загальна сума перевищила 5 мільйонів гривень.

Паралельно так випадково сталось, що директором фірми-переможця донедавна був брат дружини директора табору. Останній, щоправда, не бачить у цьому конфлікту інтересів. На відміну від юристів.

А тепер дещо детальніше про цю історію, яка триває до цього часу.

У 2016 році «Артек» переїхав до Київської області: у Пущу-Водицю. Урочисте відкриття відбулося за участі дружини президента України Марини Порошенко.

Близько 70 гектарів території, де розташувався ліс, озеро з пляжем, 25-метровий басейн, кіноконцертний зал. Вартість путівки в дитячий табір ‒ близько 11 тисяч гривень. В ціну входить п’ятиразове харчування та екскурсії. Щороку майже всі путівки викупляє Мінсоцполітики для дітей з малозабезпечених сімей та дітей-ветеранів АТО.

У лютому 2016 року генеральним директором «Артеку» в Пущі-Водиці став Сергій Капустін. Він не нова для табору людина – працює у структурі міжнародного дитячого центру щонайменше з 2006 року. Останні чотири роки перед призначенням працював заступником генерального директора.

Сергій Капустін (праворуч) – генеральний директор Міжнародного дитячого центру “Артек”, фото:http://kiev-noc.org.ua

«Наш «Артек» сьогодні – це найкращі традиції «Артеку», який знаходиться зараз на окупованій території, це справжній український центр, головна мета і завдання якого – це в першу чергу виховання”, – розповідав Капустін одразу після свого призначення.

«БЛОГЕРИ» виявили, що «Артек» відзначився не лише вихованням дітей, а й тим, що частина бюджетних грошей «Артеку» потрапляє у кишені родичів керівництва.

Так, у квітні цього року Державне підприємство «Міжнародний дитячий центр «Артек» оголосило тендер на закупівлю оброблених овочів та фруктів на загальну суму 2,4 мільйони гривень.

У тендері взяли участь три компанії – ТОВ «Платіум-Постач», ТОВ «Ортін Трейд» та ТОВ «Делістек». Найвигіднішою виявилася пропозиція «Платіум-Постач», яке запропонувало 2,27 млн гривень і з яким «Артек» підписав договір.

Це був найбільший підряд «Платіум-Постачу», але далеко не єдиний.

Усього, починаючи з листопада 2017 року фірма отримала замовлень від «Артеку» на постачання продуктів харчування на загальну суму близько 5,7 мільйонів гривень – як через тендери, так і через переговорні процедури.

Що ж це за фірма, яка з кінця 2017 року отримала більше 5 мільйонів на постачання продуктів харчування до міжнародного дитячого центру?

Вона створена у листопаді 2016 року. Директором та засновником фірми є Микола Савчук. Статутний капітал фірми складає 500 грн, а зареєстрована у Переяслав-Хмельницькому на вулиці Шевченка, будинок 102.

Варто звернути увагу, що Микола Савчук став директором фірми у грудні. Хоча ще станом на 30 листопада керувала компанією людина на ім’я Онопрієнко Олександр Васильович. Він так само і заснував цю фірму у 2016 році, але потім передав свою частку Миколі Савчуку. Адресу реєстрації фірми так само було змінено нещодавно – раніше вона розташовувалася у квартирі будинку у Переяслав-Хмельницькому за адресою вул. Можайська, 9А. Прізвище колишнього директора/власника фірми та колишня адреса фірми і привернула увагу «БЛОГЕРІВ».

За даними ЄДР, раніше власником “Платіум-Постач” був Олександр Онопрієнко

Річ у тім, що у своїй декларації генеральний директор «Артеку» Сергій Капустін вказав, що одружений з Наталією Онопрієнко-Капустіною. Серед низки нерухомості його дружині належить також частка квартири у… Переяслав-Хмельницькому. Саме у тому місті, де зареєстрована фірма «Платіум-Постач».

Здавалося б, це міг бути просто збіг обставин. Однак наші подальші пошуки виявили, що Олександр Онопрієнко зовсім не чужа людина для дружини директора «Артеку».

Фірма «Платіум-постач» станом на 30 листопада була зареєстрована у Переяслав-Хмельницькому у квартирі за адресою: вул Можайська 9а. За цією ж адресою у 2016 році було зареєстроване місце проживання самого директора фірми Олександра Онопрієнка (цю інформацію він вказав під час реєстрації фірми ТОВ «Платіум-постач»). Окрім нього у 2015 році там була зареєстрована і Наталія Онопрієнко-Капустіна, дружина директора «Артеку».

Також ми звернули увагу і на декларацію самої Наталії Онопрієнко-Капустіною. В ній вказано, що їй належить частка квартири в Переяслав-Хмельницькому у розмірі 25%. Така сама частина відповідно до декларації належить і Олександру Онопрієнку.

Зважаючи на такий збіг, можна припустити, що у квартирі, якою володіє Наталія Онопрієнко-Капустіна і Олександр Онопрієнко, і була зареєстрована фірма ТОВ «Платіум-поста» яка згодом змінила адресу реєстрації.

Ця гіпотеза знайшла своє підтвердження тоді, коли ми проаналізували зв’язки дружини директора «Артеку» Наталії Онопрієнко-Капустіної і Олександра Онопрієнка і виявили, що Олександр – це рідний брат Наталії. Для того, щоб розвіяти всілякі сумніви, ми звернулися безпосередньо до директора «Артеку».

І у телефонній розмові Сергій Капустін нам це підтвердив:

  • Як ви можете пояснити той факт, що фірма брата вашої дружини постачає продукти харчування в «Артек»?
  • А чому вони не можуть постачати? Система прозора, будь-яка людина може подати заявку і прийняти участь у цьому тендері.
  • А ви не вбачаєте у цьому конфлікт інтересів?
  • Це ж не моя дружина. Брат моєї дружини – це окрема людина, вона живе в окремому місті, може брати участь, може не брати – я тут при чому. Може й є конфлікт інтересів, може й не має – я звідки знаю. Напишіть нам офіційно – ми надамо вам відповідь.

Ми також зателефонували ще донедавна директору фірми «Платіум-постач» Олександру Онопрієнку. Систематичні тендери на постачання продуктів харчування до «Артеку» він пояснює так: «Я як підприємець брав участь у торгах на Prozorro. І мої ціни, скажімо, були кращими за конкурентів, які також брали участь в торгах. Тому тендери і вигравав».

Директор ТОВ «Платіум-постач» Олександр Онопрієнко, брат дружини генерального директора «Артеку» Наталії Онопрієнко-Капустіної, фото: vk.com

З одного боку логіка видається залізною: вільний ринок – вільні люди. А те, що новонароджена фірма виграє винятково у одного замовника – ну, так склалось. Можна було би зі скрипом погодитись на таку аргументацію, якби не один нюанс. Річ у тому, що «Платіум-постач» вигравав не тільки конкурентні торги, а й позаконкурсні закупівлі. Тобто ті, коли держпідприємство обирає постачальника самостійно, керуючись якимись своїми вподобаннями. І саме в той період, коли Олександр Онопрієнко був директором цієї фірми.

Таких позаконкурсних підрядів «Платіум-постач» взяв уже одинадцять, на суму в понад 1.1 млн грн.

Підписи під угодою Сергія Капустіна і  Олександра Онопрієнка, джерело: prozorro.gov.ua

Зрештою, юристи теж скептично ставляться до захисної лінії поведінки керівництва.

«У цій ситуації керівник державного підприємства підписував угоди з переможцем торгів, а отже приймав рішення про таке підписання із фактично членом своєї родини, а тому діяв в умовах реального конфлікту інтересів при підписанні таких угод. Більше того, очевидно, що компанія отримувала контракти систематично, що власне може свідчити про те, що гендиректор міг давати певні вказівки членам тендерного комітету щодо прийняття рішень в інтересах цієї компанії», – зазначає юристка «Центру протидії корупції» Олена Щербан.

Цікаво, що саме під час підготовки цього розслідування до публікації ми виявили, що «Платіум-постач» змінило директора та власника – замість брата дружини директора «Артеку». Олександра Онопрієнка ним став Микола Савчук. Також була змінена і адреса фірми. Це сталося вже після того, як ми зателефонували до директора «Артеку» з проханням пояснити тісну співпрацю очолюваного ним дитячого табору та ТОВ «Платіум-постач», де директором до цього був його шурин.

Ну, а ми й далі будемо стежити за тендерами міжнародного дитячого центру «Артек». Найбільше нас цікавить, чи оприлюднення цієї інформації змусить «Артек» змінити свою тендерну політику, чи безстрашшя керівництва все ж таки переможе.

Георгій Шабаєв, спеціально для “БЛОГЕРІВ

Розслідування проведене в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST). Позиції висловлені у даному матеріалі не обов’язково збігаються з позиціями BST та його партнерів.

-->