Технічний фінт. Звільнення власних «технічок» не зекономило кошти держустановам

Фото із відкритих джерел

Пенсійний фонд та Держслужба зайнятості через два роки реформи з заміни техперсоналу на приватних прибиральників не може порахувати її економічний ефект. І це не дивно. Цифри в «Прозорро» показують – його не має.

Пенсійний фонд та державна служба зайнятості в процесі реформування структур замінили традиційних техпрацівників на наймані приватні фірми або підприємців. У відповідь на офіційні запити назвати економічну ефективність такого кроку установи не змогли. Але через систему «Прозорро» помітно, що економії не відбулося. А в Луганській області взагалі виникла монополія.

Навіщо звільнили технічок?

У 2016 році Державна служба зайнятості (ДСЗ) оголосила курс на реорганізацію. Уже наступного року в.о. голови ДЗС Валерій Ярошенко заявив, що реформа на фінальній стадії. Ціль реформи – зокрема, збільшити кількість співробітників для обслуговування клієнтів за рахунок скорочення адміністративно-господарського персоналу центрів на місцях.

Схоже скорочення техперсоналу того ж 2016 року почав і Пенсійний Фонд. Була створена Стратегія розвитку та модернізації Пенсійного фонду, яку схвалив Кабмін. Одним з її завдань було «скорочення чисельності працівників відповідно до темпів упровадження новітніх інформаційних технологій і технічного переоснащення територіальних органів Пенсійного фонду з урахуванням результатів аналізу ефективності внутрішньої структури та визначенням доцільності кількісного складу працівників».

Що стоїть за цим витіювато-бюрократичним виразом в самому ПФ пояснити не змогли. На офіційний запит «БЛОГЕРІВ» про економічний зиск від цієї реформи там не відповіли. Кажуть – технічний персонал у них не прибиральниці, а секретарки і друкарки. А таких не звільняли. Тож рахувати нічого.

У Державній службі зайнятості (Центральному апараті) за запит «БЛОГЕРІВ» про кількість скороченого персоналу та економічний ефект від цього процесу відповіли, що запитувана інформація не є публічною – у них відсутній документ, у якому могла би бути відображена запитувана інформація, а нову інформацію вони створювати не збираються.

Приватний сектор

Коли «БЛОГЕРИ» отримали такі відповіді, то всерйоз задумалися: якщо у ДСЗ і ПФ нічого не розповідають про економічний ефект від скорочення – можливо його і не має. Просто гроші, які йшли на утримання господарських відділів, перемістилися в іншому напрямку. Офіційно –  до приватних фірм та фізосіб-підприємців, які тепер прибирають держустанови.

Але розрахунки показують, що оплата праці приватних «технічок» коштує так само, як і прибиральників, що перебувають або перебували у штаті центрів зайнятості чи відділеннях ПФ.  Скажімо, у штатному розкладі Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області станом на 2018 рік числиться один прибиральник службових приміщень із зарплатою у трохи більше, ніж 2100 гривень на місяць. А у квітні управління уклало договір майже на 83 тис грн. з ТОВ «Деніком». Фірма буде прибирати чотири адреси будівлі теруправління за 10,35 тис грн. на місяць. Тобто майже по 2600 гривень за прибирання одного об’єкту.

Для порівняння, в Овруцькому об’єднаному управлінні ПФ в Житомирській області, у штатному розкладі якого немає жодного прибиральника, ця ж фірма «Деніком» прибирає три приміщення за 9912 грн. за місяць, тобто по 3,3 тис грн за один об’єкт.  Але, зауважимо, у другому випадку йдеться про прибирання не технічних, а адміністративних приміщень.  Але порядок цифр зрозумілий – офіційно гроші за прибирання перетекли в приватні руки, а замовляє ці послуги керівництво територіальних відділень. Часто такі послуги замовляються без тендерної процедури.

Питання до Антимонопольного комітету

Аналіз в «Прозорро»  укладених угод на прибирання ДСЗ та ПФ показав деякі регіональні особливості. Наприклад, у Львівській області в результаті відборів основним прибиральником стало ПП «ЛЕВ-3» Власники фірми  Джура Іван Теодорович (людина з таким самим ПІБ є чоловіком працівниці ГУ Нацполіції на Львівщині) та Рудницький Олег Володимирович, екс-працівник Управління по боротьбі з економічними злочинами.

Своєю чергою, монополію на прибирання теруправлінь центрів зайнятості на Луганщині має ФОП Самолюк Олег Володимировичз Києва. Він прибирає всі місцеві теруправління  столиці та веде свою діяльність з 2008 року. Також крім Луганщини ФОП Самолюк обслуговує Київщину. Його найбільшим замовником є Київський обласний центр зайнятості.

«БЛОГЕРИ» мають скріншоти електронних листів, якими провідний інженер з господарської діяльності господарсько-договірного відділу Київського обласного центру зайнятості Олена Кузовкіна  наприкінці 2017 року рекомендувала усім районним центрам зайнятості заключати договори саме з цим підприємцем. Тоді ж вона надсилала калькуляцію місячної вартості послуг, які надаватиме ФОП Самолюк, на одного прибиральника з розрахунку 1,5 ставки. Це понад 12 тис грн.

 Тобто, працівник Київського обласного центру зайнятості зі своєї робочої електронки надсилала усім 28 районним центрам зайнятості, де просила заповнити таблицю і вислати її на адресу ФОПа Самолюка. «Заповнюйте, будь ласка, свої реквізити, якщо вас все влаштовує, підписуйте та надсилайте разом із сканкопіями на адресу Самолюка», – йшлося у третьому листі працівника КОЗЦ на адресу підлеглих центрів зайнятості.

Зрештою, деякі центри зайнятості – зокрема, Білоцерківський міськрайонний та Бородянський районний центри зайнятості – уклали угоду з цим ФОП.

Підсумовуючи перераховані факти. Ні у Пенсійному фонді,  ні в центрах зайнятості не змогли назвати жодної цифри економічної вигоди від звільнення технічних працівників і переходу на замовлення послуг від приватних підприємців та фірм. Крім того, за переговорною позаконкурсною процедурою в Луганській області центри зайнятості прибирає один підприємець, і його працівники (офіційно) отримують півтори  ставки. Що значно вище штатних зарплат державних прибиральників.

Валентина Новицька для “БЛОГЕРІВ

Розслідування проведене в рамках проекту “Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний Фонд «Відродження».

-->