Секретні закупівлі харківських ОТГ

(Фото з відкритих джерел)

Найзначимішими реформами в Україні вважаються децентралізація і відкритість різноманітних реєстрів. Разом же вони би мали давати ефект синергії: кожен мешканець села зміг би проконтролювати видатки своєї общини. Однак моніторинг закупівель показує, що зважаючи на бездіяльність контролюючих органів, ОТГ намагаються витрачати гроші з мінімальною відкритістю, навіть порушуючи закон.

Нагадаємо, що державні замовники мусять оприлюднювати у системі «Прозорро» головні параметри угод: ( що купили, у кого і за скільки). Навіть, якщо це була допорогова закупівля, а не відкритий тендер.

Тим часом, за даними «Харківського антикорупційного центру», деякі ОТГ проводять секретні закупівлі, зокрема – Малинівська, Малоданилівська, Золочівська.

Наприклад, Малоданилівська селищна рада уклала угоду з Науково-виробничим підприємством «Промтехснаб» товариства інвалідів Київського району міста Харкова на капітальний ремонт спортзалу Черкаськолозівського ліцею вартістю 365 тис. грн. Але на сайті «Прозорро», її не виявилося, а знайти вдалося завдяки іншому реєстру – веб-порталу використання публічних коштів E-data.

Крім того, виявилося, що секретні закупівлі ця ОТГ використовує, щоб уникнути проведення відкритих торгів. Наприклад, 18 квітня укладається договір з ФОП Приймак Ірина Вікторівна вартістю 152 тис. грн. на придбання виробів для парків розваг. Але угоди від 27 квітня ще на 96 тис. грн на придбання каруселів – немає. Тобто і відкриті торги не проводяться, і ховається сама закупівля.

1 серпня, за даними порталу Є-Дата, укладається угода та відразу оплачується ігровий комплекс, пісочниця, карусель на суму понад 200 тис. грн. Але на порталі публічних закупівель лише угода на 4100 грн.

Приховуються проектні роботи на 150 тис. грн., де акти закриваються у день підписання угоди і закупівля комп’ютерного обладнання.

Всього Малоданилівська селищна рада приховала оплачених робіт на послуг на суму близько мільйона гривень.

Окрім вищеназваних ОТГ,вдалося виявити, що уникають публікувати всі звіти про закупівлі й у Наталинській ОТГ.

Сільска рада не показала угоду з ФОП Омельник щодо придбання костюмів для будинку культури. До речі, купували у підприємця, який за два роки наторгував на костюмах для бюджетних установ майже мільйон гривень.

Ще цікавіша історія виявилася з придбанням комп’ютерів. В «Прозорро» показали придбання техніки на максимальну допорогову суму у ФОП Жданюк.

Але при цьому приховали витрату ще 53 тисяч на такі ж комп’ютери, які пішли ФОП Кошляк Михайло Сергійович. Якби купували разом – то техніку потрібно було б купувати через відкриті торги, але у селі вирішили «схитрити».

Забули у сільській раді й про договір ремонту фасаду та покрівлі сільського клубу на суму майже  1 млн. грн., а також ремонт школи в одному з сіл ОТГ

Проблема стосується не лише сіл. Мерефянська міська рада викладає в публічний простір теж далеко не всі документи. Так, у липні її виконком уклав угоду з ПП «Восток-Маклер» щодо проведення ремонтних робіт в приміщеннях Утківської школи. Вартість робіт склала фактично максимальну допорогову – 198,77 тис. грн. Але у міськраді замість проведення відкритих торгів та спроби зекономити кошти – вирішили взагалі не публікувати інформації про ці роботи.

Ще 84 тис. грн. тіж підприємці також таємно отримали за ремонт теплотраси.

Засновником ПП «Восток-маклер» є ТОВ «Бенефіт Брок», а кінцевим бенефіціаром реєстри показують мешканця окупованого Красного Луча Віктора Міхєєва.

За даними «Прозорро» ця фірма отримала 18 підрядів і майже всі вони від Господарського суду міста Києва й отримані за допороговою процедурою.

Також,серед неопублікованих звітів виявилися понад 100 тис. грн. на ремонт дороги для ПП «ВО «Технодорбуд».

Тож, як бачимо багато ОТГ зловживають тим, що публікують не всі звіти і не завжди проблема лише у людському факторі, а не злому намірі.

Відсутність чіткого контролю дозволяє подекуди дивитися на закони крізь пальці, ще й з бонусами для себе.

Павло Новик для “БЛОГЕРІВ”

Розслідування проведене в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний Фонд «Відродження».

-->