Як в Одесі компанія з кримінальним шлейфом освоює бюджетні кошти

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Секрет успішного бізнесу в Україні часто-густо полягає не у вдалій стратегії чи доброму володінні законами ринку, а у близькості до можновладців чи тісних зв’язках із розпорядниками бюджетних коштів. Нерідко аналіз закупівель відкриває чимало сумнівних компаній, які отримують кошти платників податків, хоча вони тільки-но створені, мають маленький статутний капітал і в них працює всього декілька робітників.

Історію успіху однієї такої компанії досліджували «БЛОГЕРИ».

Скромна компанія для нескромного бюджету

Менше двох років тому в Одесі з’явилось підприємство ТОВ «Соттосервис», яке спеціалізується на ремонті машин та устаткування. Статутний капітал фірми складає всього 10 тисяч гривень і належить вона Кирилу й Сергію Галітовським.

Примітна ця фірма  надзвичайною успішністю при отриманні бюджетних підрядів. Так, згідно з даними системи Clarity-Project, за неповних два роки свого існування ТОВ «Соттосервис» уже навигравало тендерів майже на 53 мільйони гривень.

Скрін з порталу Clarity-Project
Скрін з порталу Clarity-Project

Компанія нікому не відомих Галітовських стала переможцем у 35 закупівлях з 38, у яких вона брала участь. Переважна більшість закупівель – неконкурентні, тобто компанія «Соттосервис» підписувала договір без будь-яких тендерів чи конкурсів.

Найбільше ТОВка навигравала в одеського міського управління капітального будівництва  (майже 33 мільйони гривень), КП «Міськзелентрест» (18,7 мільйонів), КП «Сервісний центр» (1,165 мільйони).

Причому спектр робіт і послуг від фірми «Соттосервис» просто вражає: компанія встановлює міські вбиральні, проводить капітальні ремонти одеських скверів, приєднує до централізованої системи водопостачання й робить багато чого іншого.

До речі, ТОВ «Соттосервис» займалось ремонтом пришкільного стадіону в Одесі на вулиці Варненській і само себе контролювало, здійснюючи авторський нагляд на цьому ж об’єкті.

У той же час на цьому успішному підприємстві, яке регулярно отримує бюджетні підряди на десятки мільйонів гривень, згідно з даними штатного розкладу, працює всього 15 осіб, включаючи директора, його заступника, бухгалтера та секретаря.

Штатний розклад «Соттосервис»
Штатний розклад «Соттосервис»

Як їм вдається виконувати всі підряди з такою малою кількістю робітників – незрозуміло. При цьому, згідно з даними порталу Є-дата, ТОВ «Соттосервис» уже отримало з бюджету 8,5 мільйонів гривень. Реальна сума може бути ще більшою, якщо розрахунок йшов не через казначейство.

Але це не всі факти про скромну компанію з нескромними підрядами.

Справи кримінальні

Окрім ТОВ «Соттосервис» брати Галітовські пов’язані із низкою інших приватних підприємств. До вересня 2017 року вони були власниками ТОВ «Реммуз», яке, з одного боку, «засвітилось» у гучному кримінальному розслідуванні, з іншого – отримувало чималі бюджетні підряди.

Так, згідно з даними Clarity-Project, ТОВ «Реммуз», яке було зареєстровано у 2014 році, отримало чимало підрядів від одеських комунальних підприємств, а також міського управління капітального будівництва. Лише у 2016-2017 роках ТОВка «Реммуз» підписала 11 договорів на суму більше 3 мільйонів гривень.

Усі ці закупівлі теж були неконкурентними. При цьому в єдиному конкурентному тендері компанія переможцем не вийшла. Але примітна ця фірма Галітовських, тим, що вона проходить у кримінальному провадженні головного слідчого управління Державної фіскальної служби за корупційною статтею «привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом користування службовим положенням».

Нічого дивного, що фірма, яка була одним з фаворитів неконкурентних бюджетних торгів, уже припинила своє існування через банкрутство. Рішення було прийнято судом наприкінці 2017 року. Серед тих, хто втратив гроші виявився і бюджет, оскільки ТОВ не сплатило близько 5 млн грн податків.  Цікаво, що в рік банкрутства ТОВ «Реммуз» підписало договорів на 700 тисяч бюджетних гривень.

Така ж доля спіткала ще одну пов’язану із Галітовським компанію ТОВ «Зумер». Ця фірма у 2015 році теж збанкрутіла. Але до того вона, згідно з даними аналітичної системи YouControl, також отримувала бюджетні кошти. Під час банкрутства держава не дорахувалась 1.5 млн грн недоплачених податків.

Скрін з аналітичної системи YouControl
Скрін з аналітичної системи YouControl

Наразі не все чисто і з самою фірмою «Соттосервис». Компанія Галітовських,  «засвітилась» у кримінальному розслідуванні дфсників щодо ухилення від сплати податку на додану вартість. З матеріалів провадження випливає, що в результаті вказаного правопорушення держава не отримала податків на суму більше 5 мільйонів гривень.

Складно повірити, що представники влади не знають історій, які постійно супроводжують фірми Галітовських. Однак, не зважаючи на ці знання, вони однаково вперто видають їм поза конкурсами мільйонні підряди. Тому так виглядає, що в цій історії фігурують й інші аргументи. Які не заплановані для показу для широкого загалу. 

Олена Зігульська, «БЛОГЕРИ»

Розслідування проведене в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний Фонд «Відродження».

-->