Повільне поспішання Ради зупинити “кнопкодавів”

Фото з відкритих джерел

Якщо дивитись телеканал «Рада», то здається, що в парламенті от-от з’явиться система, яка не дозволяє депутатам голосувати чужими картками.

Разом із тим, якщо переглядати дані Prozorro, то складається стійке враження, що ВР якось надто повільно квапиться зупиняти “кнопкодавів”.

Особливо “БЛОГЕРИ” були здивовані однією свіжою історією. Нещодавно Рада віддала підряд на створення проектно-кошторисної документації нової системи електронного голосування фірмі, яка минулого року не впоралася із цим завданням вчасно. Натомість Рада фірму навіть не оштрафувала, хоча саме такі санкції були прописані в договорі.  

Кому так мило пробачила Рада?

7 листопада ТОВ “Амріта комплексні рішення” виграло  тендер  Управління справами апарату Верховної Ради на закупівлю послуг із розробки проектно-кошторисної документації з ремонту зали пленарних засідань парламенту із заміною системи електронного голосування з використанням ID-картки народного депутата.  Вартість закупівлі склала 5, 675 млн грн.

Згідно з технічними вимогами до предмета закупівлі, робочі місця депутатів повинні мати модуль безконтактного зчитування ID-картки народного депутата України; кольоровий сенсорний екран з діагоналлю від 10” до 12” з можливістю голосування; всі види запису на виступ; мікрофон, гучномовець; пристрій для користування синхронним перекладом і т.ін.

Найголовніше: при проектуванні повинні бути враховані візуальний контроль перебування нардепа на робочому місці за допомогою відеоспостереження, а також забезпечення функції персонального голосування члена парламенту з використанням його ID-картки. Проектування має завершитися не пізніше 20 грудня 2018 року.

Нічого здавалося б особливого у цій закупівлі не було. Якби не одна річ. Ідентичний тендер у стінах ВР уже відбувався, і виграла його та сама фірма.

Ще у червні 2017-го Управління в результаті відкритих торгів уклало угоду з ТОВ “Амріта комплексні рішення” щодо розробки проектно-кошторисної документації для технічного переоснащення зали засідань парламенту на суму в 6, 914 млн. грн. І йшлося тоді теж про забезпечення функції персонального голосування нардепа з використанням його ID-картки.

Спочатку термін виконання договору мав завершитися до 20 грудня 2017 року, потім додатковою угодою його продовжили на 3 місяці, одначе виконавець знову не впорався із завданням. Зрештою, Рада розірвала угоду з підрядником, оскільки, як сказано у повідомленні про одностороннє розірвання угоди, підрядник хоч і надав виконану роботу в обумовлений термін, однак не встиг отримати дату позитивних експертних висновків на проектну документацію.

БЛОГЕРИ” прослідкували за листуванням Виконавця, Замовника та ДП. Як випливає з листа-пояснення “Амріти” до Ради, 14 грудня вона направила лист ДП “Укрдержбудекспертизі” з проханням провести експертизу до 19 грудня, тоді як термін виконання такої експертизи має відбуватись 30 днів. Відтак  у свою чергу ДП відповіло, що, воно, звичайно, намагатиметься зробити роботу максимально швидко, але нічого не гарантує. Як не чекала Рада, а експертизи не було ні до, ні після продовження терміну виконання угоди, відтак вона залишилась невиконаною, як її не тягнули.

Зазначимо, що у тексті угоди №90 від 17 липня 2017 року, укладеній між управлінням справами Верховної Ради і ТОВ “Амріта комплексні рішення” йшлося, що в разі невиконання робіт чи їх затягування виконавця чекають штрафні санкції. І немалі – 7% від вартості контракту:


Одначе Замовник вирішив пробачити майже півмільйона гривень. Як повідомив “БЛОГЕРАМ” у відповідь на запит перший заступник керівника Апарату ВРУ, керуючий справами П. Бондар, Замовник відмовився від договору у повному обсязі без застосування штрафних санкцій.

Таким чином, “Амріта” затягнула час із виконанням робіт, гроші за свої послуги від ВР не отримала, але й обійшлася без штрафів. Що дозволило їй виграти наступний тендер.

Не перший раз красива гра

Наприкінці 2016 року, як повідомляється в системі публічних закупівель Прозорро, Управління справами Верховної Ради за 169 тисяч гривень закупила у ТОВ “Крапер” послуги з удосконалення процедури електронної реєстрації народних депутатів України перед початком пленарних засідань. У технічному завданні до договору зазначалося, що «вдосконалення процедури електронної реєстрації народних депутатів полягає, зокрема, в тому, щоб втілити режим візуальної ідентифікації нардепа та щоб оператор зміг підтвердити можливості використання електронної картки під час голосування».

Тобто, поки система «Рада» візуально не ідентифікує депутата, його картка не зможе взяти участь в голосуванні. Крім того, програмне забезпечення системи голосування «Рада-3» після удосконалення повинне було унеможливити використання під час пленарних засідань електронних карток, які не пройшли реєстрацію перед початком засідання.

Згідно з цим договором, ТОВ “Крапер” отримало гроші у повному обсязі, одначе, як свідчить практика “кнопродавства” під куполом ВР депутатам досі не треба візуально ідентифікуватися. І за нього це досі може зробити його колега-”кнопкодав”.  

До слова, ТОВ “Крапер” регулярно отримує допорогові підряди від управління справами апарату Верховної Ради і на них періодично вдосконалює систему «Рада-3».  

А поки ж система голосування нагадує фортепіано

Незважаючи на регулярне оприлюднення громадськими організаціями рейтингів “кнопкодавів” і на те, що у парламенті зареєстрували законопроект, який передбачає  кримінальну відповідальність за неособисте голосування, депутати продовжують голосувати не лише за себе, але й за своїх колег.

Ось, наприклад, на нещодавньому відео, яке зняло NGO Centre UA, заступник голови депутатської фракції “Народного фронту” Андрій Іванчук, а також депутати Костянтин Яриніч (БПП) і Андрій Шинькович (БПП) “кнопкодавлять” у Верховній Раді 18 жовтня під час голосування за Проект постанови про висновки та пропозиції до Проекту Закону України про Державний бюджет на 2019 рік.

Тим часом апарат ВР третій рік «удосконалює систему»….

Валентина Новицька дляБЛОГЕРІВ

Розслідування проведене в рамках проекту «Підтримка місцевих антикорупційних розслідувань мережі «Блогери за добре врядування», який підтримує Міжнародний Фонд «Відродження».

 

-->