Жодного суддю, спійманого на хабарі за останні 3 роки, не покарано

Колаж ІП “Гречка”

Члени Громадської ради доброчесності у програмі “Честь і НЕчесть” на 24 каналі обговорили проблему притягнення до відповідальності суддів, яких НАБУ спіймало на гарячому. Гостем студії була керівниця Ради громадського контролю при НАБУ Галина Янченко.

Ведучі програми Олекса Шалайський та Галина Чижик розповіли, що за останні три роки Національне антикорупційне бюро України розпочало понад 30 кримінальних проваджень, де фігурантами є судді. В 20 випадках матеріали вже передали до суду,  щодо 15 суддів – ще триває розслідування.

Також, як зауважили ведучі, станом на червень 2018 року НАБУ повідомило про підозру 11 суддям, зокрема через отримання неправомірної вигоди, недостовірне декларування та зловживання владою.

Як показує статистика, справи суддів, яких підозрюють у корупції, затягують. Зокрема, як вважає очільниця Ради громадського контролю НАБУ Галина Янченко, це відбувається здебільшого через відсутність самих суддів на робочому місці або через неявку прокурорів чи сторони захисту. Ведуча Галина Чижик додала що справи затягують і через те, що довгий час не можуть визначити підсудність, повертають обвинувальний акт прокурору або не призначають засідання по півроку.

За словами ведучих програми, Вища рада правосуддя, відповідальна за формування та функціонування доброчесного суддівського корпусу, не відсторонює суддів, які підозрюються/обвинувачуються в корупційних злочинах, та не звільняє тих, які місяцями не ходять на роботу, переховуючись від слідства.

Через цю кругову поруку суддям вдається уникнути відповідальності й вони мають змогу повернутися до роботи, отримувати заробітну плату від держави та продовжувати вирішувати людські долі, незважаючи на те, що їх спіймали на гарячому.

Йшлося про скандальних суддів, зокрема про суддю-стрілка з Одеси Олексія Бурана, якого викрили на ймовірному отриманні півмільйонного хабаря. Його справу, до прикладу, розглядають уже майже 2 роки. Його колега, суддя Геннадій Молібога, голова Дружківського міського суду Донецької області, якого затримали на хабарі у 13 тисяч гривень наприкінці 2017 року, у червні вже цього року повернувся до виконання своїх обов’язків.

У рубриці про кваліфікаційне оцінювання суддів, яке проводить ВККС, ведучі розповіли про суддів Майдану, які мали б вже давно пройти співбесіди, однак Комісія чомусь відстрочила їхнє оцінювання. Наприклад, суддя Олена Первушина з Голосіївського районного суду м. Києва, яка у часи Революції Гідності очолювала цей суд. Щонайменше семеро її підлеглих судили майданівців. Згодом вона намагалася потрапити до Вищої ради правосуддя, однак безрезультатно. А минулого тижня завдяки старанням судді, Голосіївський суд очолила її колега – теж суддя Майдану – Наталія Чередніченко. До слова, їй Первушина видавала довідки про непричетність до засудження активістів.

Підлеглий Первушиної Дмитро Валігура та суддя Шевченківського райсуду Марина Антонюк таож свавільно позбавляли прав автомайданівців, однак, Вища рада правосуддя відмовилась притягувати їх до відповідальності.

Ще один суддя, голова Оболонського райсуду Києва Владислав Дев’ятко, який ще 4 роки тому виконував вказівки Адміністрації Януковича та позбавляв прав Автомайданівців за поїздки до Межигір’я, сьогодні розглядає справу про державну зраду Віктора Януковича. Звільнити суддю мала б Вища рада правосуддя, яка дотягнула із розглядом до того, що сплив трирічний термін притягнення судді до відповідальності.

Лауреатом премії “НЕчесть тижня” стала членкиня Вищої ради правосуддя Ірина Мамонтова. Хоч й у часи Революції Гідності вона відмовилася виконувати вказівки Адміністрації Президента й про це свідчила у Генпрокуратурі, утім, вже за нової влади Мамонтова відмовилася від своїх слів.

Премію “Честь тижня” отримала суддя нового Верховного Суду Олександра Яновська, яка не погодилася із думкою своїх колег заборонити громадськості скаржитися на дії прокурорів, свою позицію виклала в окремій думці. Вона наголосила, що такі дії – це порушення права на ефективний засіб юридичного захисту і порушення Конвенції про права людини.

Повний випуск програми:

ГРД

-->