Хто в Одесі заробляє на «Безпечному місті»?

Справжня детективна історія із корупційним шлейфом розгорнулась із камерами відеоспостереження в Одесі, які встановлені в рамках міської програми «Безпечне місто».

Ані ГУНП, ані міський департамент муніципальної безпеки, ані комунальне підприємство «Спеціалізований монтажно-експлуатаційний підрозділ» (СМЕП) не зізнаються, хто проводив тендер на закупівлю камер відеоспостереження, хто їх встановлював і скільки всього грошей було виділено на цю закупку.

Подробиці з’ясовували «Блогери».

Камери для безпечного міста

У січні цього року радник голови одеської нацполіції Руслан Форостяк на своїй офіційній сторінці у фейсбуці повідомив, що в області триває розгортання спеціальних технічних засобів відеоспостереження у рамках реалізації програми «Безпечне місто».

Форостяк розповів, що заплановано ввести в експлуатацію у важливих локаціях міста близько 600 керованих дистанційно стаціонарних камер, що здатні розпізнавати не лише номери авто, а навіть проводити ідентифікацію та розпізнавання по спеціальних базах осіб, що, наприклад, перебувають у розшуку.

Інформація онлайн буде надходити безпосередньо в чергові частини ГУНП та СБУ в Одеській області. Коли запрацює ця система на повну, невідомо, але «Блогери» вирішили з’ясувати, хто закупив «розумні» камери і скільки грошей на це було виділено.

Відправивши запит до ГУНП в Одеській області, дізнаємось, що гроші на камери виділяла Одеська міська рада, яка й є власником усього комплексу обладнання.

Поліція лише надала пропозиції щодо адрес встановлення та необхідні технічні вимоги до камер системи відеоспостереження.

Зона відповідальності

І тут почався справжній детектив. Запит до Одеської міської ради був направлений спочатку до міського департаменту транспорту, зв’язку та організації дорожнього руху. В відповіді відомство повідомило, що цим питанням займається КП «СМЕП».

Спочатку в комунальному підприємстві заявили, що не займаються установкою відеокамер стеження за правопорушеннями, в зоні їх відповідальності – камери моніторингу поточної дорожньої обстановки на магістралях і перехрестях міста.

Запит також було направлено до міського департаменту муніципальної безпеки.

У відповіді департаменту зазначено, що в Одесі встановили 412 камер відеоспостереження на об’єктах муніципальної власності, біля архітектурно-історичних пам’ятників, на в’їздах у місто, в парках та інших місцях масового перебування громадян.

Інформацію щодо виділених на ці камери грошей і тендери на закупівлю в міському департаменті надати відмовились.

Пізніше ще одну відповідь надало КП «СМЕП», у якій повідомили про те, що протягом 2016-2017 року для моніторингу дорожнього руху було закуплено 126 камер.

З цих відповідей так і незрозуміло, хто саме закупив камери для безпечного міста, скільки грошей на це було виділено, яка компанія поставила «розумні» відеокамери.

Зрозуміло єдине: з якоїсь причини міські відомства дуже неохоче відповідають на запитання про закупівлю відеокамер.

Але чимало цікавого можна дізнатись, проаналізувавши тендери від КП «СМЕП», яке, за офіційною інформацією, придбало більше 120 відеокамер для моніторингу дорожнього руху.

Сумнівні закупівлі   

У системі «Прозорро» вдалось зайти дві закупівлі камер у 2016 і 2017 роках. В обох переможцем стала київська компанія ПП «Пронет».

Так, у 2016 році комунальне підприємство «Спеціалізований монтажно-експлуатаційний підрозділ» закупило 57 штук камер для перехресть у місті Одеса та 21 камеру для парків і бюветів.

Тендер фактично на цю закупівлю не проводився, КП просто уклало договір сумою 1,182 мільйони гривень із київською компанією ПП «Пронет». На якій підставі така велика сума була віддана цій компанії, невідомо.

У 2017 році комунальне підприємство оголосило тендер на закупівлю 69 камер відеоспостереження.

На торги подались три компанії, в тому числі вказане вище ПП «Пронет». І незважаючи на те, що конкуренти київської фірми запропонували за товар ціну на 180 тисяч гривень меншу, переможцем все одно оголосили ПП «Пронет» із пропозицією майже 830 тисяч гривень.

Обидві пропозиції конкурентів «Пронет» відхилили наче через невідповідність тендерній документації. Більше того, компанії, які брали участь у торгах, залишили чимало скарг, вказуючи, зокрема, на дискримінацію учасників.

Але комунальне підприємство все одно заключило договір із київською компанією «Пронет».

Щодо цієї фірми, то, згідно з даними аналітичної системи YouControl, ПП «Пронет» було зареєстровано в 1997 році. Компанія є частим переможцем на тендерах: наприклад, у минулому році фірма виграла більше 94 мільйонів гривень, у 2016 році – 18,5 мільйонів. При цьому статутний капітал ПП «Пронет» становить всього 10 тисяч гривень.

Знайти тендер на закупівлю ще 286 камер, про які прозвітував департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради, нам не вдалось. Але враховуючи те, як проходили тендери від КП «СМЕП», можна припустити, що закупівлі для «Безпечного міста» відбулись украй непрозоро.

Олена Зігульсьска, для “Блогерів”

 

-->