Тендери без конкуренції, співпраця з регіоналами, дармова земля

У Трускавці майданчик ремонтувала фірма, у власника якої – строката біографія

Облаштування футбольного поля зі штучним покриттям біля першої трускавецької школи ледь не з перших дів його відкриття викликало чимало зауважень у мешканців міста. Спочатку люди обурювалися, що місцеві чиновники обмежили до майданчика доступ дітей, зачинивши вхід. На цю критику посадовці відреагували, однак, як стверджують трускавчани, якість виконання робіт з облаштування поля є незадовільною. Про це повідомив у соцмережі Фейсбук Роман Матис, виклавши фотографії, на яких видно недоліки, а Петро Закусило вказав на невідповідність покриття майданчика вимогам проекту.

«Джерела Трускавця» вирішили з’ясувати, хто виконував роботи і у яку суму платникам податків вони обійшлися.

Як відомо, футбольний майданчик реконструювали в межах державної програми «Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям в регіонах України». На реалізацію цього об’єкта у Трускавці використали понад 1, 49 млн грн, співфінансування з державного і місцевого бюджетів склало відповідно 749, 5 тис грн і 741, 1 тис грн. Частина з цих коштів була використана на розробку проектно-кошторисної документації.

За інформацією порталу публічних закупівель ProZorro, відділ освіти Трускавецької міської ради не проводив відкритих торгів з реконструкції майданчика – сума не дотягнула до порогу у 1,5 млн грн менше, аніж на 100 тис грн! Завідувач відділу Орест Лобик обрав виконавця на власний розсуд, уклавши з ним договір на 1, 405 млн грн у листопаді 2017 року.

Виконавцем робіт була львівська фірма ТзОВ «Еліт Спорт Груп», засновниками якої вказані Роман Блащак -75% та Василь Сенчакович – 25%. Роман Блащак, судячи з даних аналітичної системи YouControl, є надзвичайно активним у веденні бізнесу. Він працює як приватний підприємець, а також є засновником ще кількох підприємств – ПП «Альнаро Плюс», ТОВ «Сабат і КО», фермерського господарства «Гамаліївське».

У 2012 році «Наші гроші» написали про те, що подружжя Роман та Ірина Блащаки як представники фірм-конкурентів, що брали участь у тендері, розіграли між собою мільйон на встановлення вуличних табличок у Львові. А у 2013 році родина Блащаків, за інформацією цього ж ресурсу, безкоштовно отримала три ділянки під забудову у селі Підберізці, яке розташоване в 10 км від Львова. Ділянки по 0,2 га отримали: власниця ТОВ «Паркбуд» Ірина Блащак, її чоловік Роман Блащак та брат чоловіка Зеновій Блащак. За даними кадастрової карти, у липні 2016 року подружжя продало свої наділи. Село Підберізці «славиться» тим, що тут земельні наділи одержала чимала кількість львівських депутатів та осіб, наближених до владних структур.

Роман Блащак є також доволі відомою особою у політичних колах. За даними порталу «Посіпаки», він протягом двох скликань був помічником нардепів від Партії регіонів: Володимира Личука та Ганни Герман та, у 2010 році – довіреною особою кандидата в Президенти України Сергія Тігіпка.

А наймолодше підприємство Романа Блащака – ТзОВ «Еліт Спорт Груп», схоже,  мало на меті саме освоєння коштів державної програми з будівництва футбольних майданчиків в регіонах. Компанія була створена на початку 2016 року, цілий рік не робила майже нічого (отримала лише одне замовлення), доки у липні 2017 році уряд не передбачив кошти на будівництво футбольних полів.

Ось тоді  ТзОВ «Еліт Спорт Груп» дочекався свого зоряного часу! За даними аналітичної системи YouControl, у 2017 році  кількість державних замовлень, отриманих підприємством, сягнула 38 на загальну суму у 62,8 млн грн! Усі тендери стосувалися проведення реконструкцій зі штучним покриттям та будівництва спортивних майданчиків у Львівській, Закарпатській та Луганської областях При цьому згідно Постанови  Кабміну, ухваленої у грудні 2017 року, переможці тендерів з реконструкції футбольних майданчиків отримували неабиякі привілеї: 100% передоплату від замовників і дозвіл виконувати роботи протягом усього 2018 року.

Як правило, підряди ТзОВ «Еліт Спорт Груп» отримує без жодної конкуренції – за процедурою звітування. А у випадку проведення відкритих торгів було помічене у маніпуляціях. Докладніше про це у публікації «Споріднені фірми позмагались за реконструкцію спортмайданчика вартістю в 2 млн грн».

Що стосується майданчика біля першої школи у Трускавці, то згідно з договором відділу освіти з ТзОВ «Еліт Спорт Груп», гарантійний термін на роботи складає 1 рік. Тож, якщо вони і справді виконані з порушенням технологій, завідувач відділу Орест Лобик, зафіксувавши недоліки у дефектному акті, має можливість виправити ситуацію.

Наша довідка

У 2016 році громадська організація «ФФУ», очолювана Андрієм Павелком, зареєструвала ТОВ «ФФУ Продакшн», яке у 2017 році під Києвом відкрило завод по виробництву штучного покриття для футбольних полів. Нардеп Андрій Павелко в парламенті очолює бюджетний комітет.

У 2017 році уряд затвердив програму «Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям в регіонах України», на що скерували з держбюджету 270 млн грн. Була ухвалена й окрема Постанова уряду у грудні 2017 року, яка дозволила здійснювати 100% передоплату замовлень переможцям тендерів по проектах будівництва і реконструкції футбольних майданчиків, а також виконувати роботи протягом усього 2018 року. Раніше переможці подібних тендерів могли отримати заздалегідь не більше 30% вартості замовлення. З 26 по 28 грудня 2017 р. держструктури у різних регіонах України уклали угоди щодо будівництва більше 300 спортивних майданчиків. Сума кожного договору не перевищувала 1,50 млн грн. Тобто, не потрібно було проводити аукціон, і замовник міг вибрати підрядника на власний розсуд. У Львівській області торік збудували 18 нових футбольних полів із штучним покриттям. У державному бюджеті на 2018 рік передбачено фінансування програми у розмірі 370 млн гривень

Ольга КУЦ, Джерела Трускавця

 

-->