Україна має належний економічний і людський потенціал для того, щоб стати успішною інноваційною країною, але для цього мають наполегливо працювати і влада, і суспільство. У цьому переконана інвестиційний банкір, міністр фінансів України у 2014-2016 роках Наталія Яресько. Радіо Свобода поцікавилось у неї, хто чи що стоїть на заваді українським реформам та розвиткові, під час першого міжнародного форуму Ukrainian ID, на якому Наталя Яресько була одним з ключових спікерів з питань розвитку людського та економічного потенціалу України.
– Головні вороги України – це війна, популізм та корупція, усі три загрожують існуванню України як незалежної держави. Всі вони можуть зруйнувати економіку, всі вони можуть коштувати нам незалежності й державності. Я думаю, влада та суспільство, спільнота активних українців мають «дати бій» популізму та корупції, щоб не лише підняти економіку й збільшити інвестиції, а і зробити міцним оборонний сектор, збільшити бойові потужності армії.
– На форумі говорили про Донбас, його майбутнє після повернення окупованої частини під контроль України. Ви казали, що «Донбас вже не буде таким, як раніше». Що ви мали на увазі?
– Донбас зруйнований – як з огляду на економіку, так і з огляду на людський потенціал, на стосунки поміж людьми. Якщо говорити про економіку, то після повернення окупованої частини Донеччини і Луганщини додому, в Україну, треба подивитись, як найкраще використати ті конкурентоспроможні об’єкти, які там лишились. Треба буде їх відродити, до того ж, у цьому регіоні було чимало сучасних виробництв, працювали банки і так далі. Але відроджувати і переорієнтовувати потрібно ті старі виробництва, які були орієнтовані на Росію. Я в найближчому майбутньому не бачу можливостей поновити економічні зв’язки з росіянами, за один день цього не зробити. Але я не кажу, що цього ніколи не буде: є приклади, коли вчорашні вороги з часом відновлювали торговельно-економічні стосунки.
– Наприклад?
– Німеччина і Франція ворогували, у час Другої світової війни були по різні сторони фронту, а потім стали серйозними економічними партнерами. Можливо, колись, з часом, після відновлення миру Україна і Росія знову стануть партнерами в економіці і торгівлі. Але ці зв’язки стосуватимуться вже не старих виробництв, не старих місць, які працювали раніше. Це має бути нова українська економіка, яка вироблятиме конкурентоспроможну продукцію.
– Чи лише нова економічна політика Києва може поновити довіру жителів Донбасу до України?
– Ні, соціальну політику також треба буде відбудувати, щоб з’єднати спільноту, «склеїти» людські взаємини, розірвані спершу економічною кризою, а по тому і війною. На Донбасі люди пережили і дотепер переживають страшні речі. Взагалі, давайте будемо чесними: потрібні величезні зусилля, щоб з’єднати всю Україну знову. Я би так сказала: рушії позитивних змін в Україні – це біль і натхнення. Біль від того, що ми втрачаємо людей унаслідок військових дій на сході, натхнення від того, що у країні виявилась чимала кількість людей, які готові її боронити, реформувати і розвивати. Власне, це і є інвестиції у економічний потенціал та людський капітал України.