Буковинські дороги ціною в мільярд

в колажі використано світлину з https://ua.dorig.net.ua/

4 травня 2018 року мешканці села Хрещатик, що на Заставнівщині Чернівецької області, перекрили трасу державного значення “Чернівці — Тернопіль”. Причина — поганий стан дороги, що веде до села та інших населених пунктів. Автівки пошкоджуються, а спитати нема з кого.

Представники влади кажуть, що на капітальні ремонти нема грошей. Та й взагалі грошей немає. Але чи таки правду вони кажуть? “Закупівлі Чернівці” вирішили поцікавитись, що відбувається з закупівлями ремонтних робіт.

Відповідно до даних аналітичного модуля Електронної системи публічних закупівель “Прозорро”, з початку 2018 року Служба автомобільних доріг (САД) у Чернівецькій області здійснила 78 закупівельних процедур товарів, робіт та послуг на загальну суму 839 млн. грн.

Чи була конкуренція під час закупівель? Формально, так. Бо економія від проведення публічних закупівель через Електронну систему публічних закупівель склала аж 2,5%, або 21 млн. грн. від загальної суми закупівель. Четверта частина закупівель взагалі не відбулась, 36 тендерів з 78 (46,2%) виявились успішними для САД.

Хто ж отримав найбільше замовлень на роботи з поточного середнього ремонту доріг у Чернівецькій області впродовж 2018 року?

Так, 234 млн.грн. отримає ТОВ ПБС за ремонт доріг до КПП «Сокиряни» та КПП «Руська», а також ремонт дороги Чернівці-Житомир. ТОВ «ПБС» зареєстрована у м. Івано-Франківську. Як інформують Наші гроші, фірму “ПБС” контролює нардеп від Прикарпаття Олександр Шевченко. Чоловік, до речі і на президентські вибори готується, рекламується на Прикарпатті та Буковині. ТОВ ПБС у Івано-Франківській області виконали робіт з ремонту доріг на 4 млрд.грн. Одночасно у реєстрі судових рішень є ухвала щодо клопотання слідчого про тимчасовий доступ до документів цієї фірми в межах кримінального провадження щодо виконання у 2016 році ремонту дороги Чернівці-Заставна.

Ще 116 млн. грн., відповідно до укладених договорів по виконанню ремонту дороги Чернівці – Житомир та Глибока – Банилів Підгірний, отримає ТОВ “Компанія “Євродор”. Ця фірма зареєстрована в смт Доманівка Миколаївської обл. Загалом за 2017-2018 роки ця фірма отримала підрядів у Чернівецькій області на суму 234 млн.грн. Для порівняння, наступною за обсягом замовлених робіт, які буде виконувати ця фірма, є Миколаївська область. І сума робіт – 26 млн.грн. Власником цієї фірми є колишній помічник нардепа від БЮТ – Асланян Артур Гомединович. Це підприємство також проходить у кримінальному провадженні щодо зловживання службовим становищем при виконанні робіт по ремонту дороги Чернівці-Житомир.

Третю сходинку посідає ПП Полтавабудцентр, яка отримає 79 млн.грн. на ремонт дороги Чернівці-Житомир та Романківці – Кормань. Фірма ця зі статутним фондом 0 грн і зареєстрована вона, відповідно, у Полтаві. Засновником є Асланян Славік Арамович (однофамілець власника “Євродор”). Найбільший обсяг робіт по ремонту доріг це підприємство проводить у Одеській та Херсонській області. Цікавим є факт, що цю фірму тендерний комітет не визнав переможцем по тендеру на виконання ремонту дороги Чернівці – Житомир , оскільки порахували, що потужності асфальтобетонного заводу ТОВ «СПМК-17» не вистачить для забезпечення матеріалами і ПП Полтавабудцентр, і ТОВ ПБС. Однак фірма оскаржила це в Антимонопольному комітеті і це рішення було скасоване.

Чернівецькі не менш відомі фірми також виконуватимуть роботи з поточного середнього ремонту доріг, а саме: ТОВ Будторгінвест (14,8 млн.грн.), ТОВ “Техно-Буд Сервіс” (11,1 млн.грн.), ПП «Кронос» (5,9 млн.грн.).

Всі дані про поточні середні ремонти ми звели в таблицю, яка доступна тут.

Що цікаво, то більшість ремонтів, які ми побачили в Служби автодоріг в Чернівецькій області, — це поточний середній ремонт. За словами директорки Національного секретаріату CoST Ukraine (ініціатива для забезпечення прозорості та підзвітності будівництва, яке здійснюється за рахунок публічних коштів), в Україні лишень 11,8% відсотків ремонтів доріг – це капітальний ремонт, будівництво, реконструкція – 11.8%. Все решта – це цей поточний середній ремонт. А це призводить до того, що об’єкти “не будуть вводитись в експлуатацію і Архітектурно будівельний контроль з боку держави здійснюватись не буде”.  Експертка переконана, що такий “тимчасовий захід з поточними середніми ремонтами перетворився на великий бізнес”.

З огляду на те, як і на що витрачають кошти в Чернівецькій області, то тут поточний середній ремонт – це великий політичний бізнес.

Наталія Гусак, Надія Вірна, “Закупівлі Чернівці”

-->