Виправданий, а потім засуджений за хабарництво чиновник сплачуватиме штраф у розстрочку

Соснівський райсуд Черкас дозволив екс-працівникові Черкаської регіональної державної лабораторії держслужби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, якого визнали винним у хабарництві,  виплатити частинами заборговані 21250 гривень штрафу, призначеного вироком.
Як повідомляють «Блогери», у відповідному поданні відділу з питань пробації йшлося про те, що на даний час засуджений не має можливості відразу сплатити всю суму штрафу.  За таких обставин, у «Блогерів» виникло одразу кілька питань: чи насправді екс-чиновник-хабарник є «безприданцем», коли і за яких обставин у нього виникне можливість закрити борг і чому йому випало саме таке покарання.

Засудженим, згідно з даними сайту Судова влада, є Олексій Бондарук. У березні 2016 року як завідувач відділу Черкаської регіональної державної лабораторії державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів він вимагав та отримав дві тисячі гривень хабара у менеджера ТОВ «Птахофабрика Орловецька», яка займалася в тому числі й продажем зерна, за спрощену процедуру прийому та реєстрації зразків пшениці, які надходять на дослідження, а також пришвидшення оформлення та видачі експертних висновків на злак, який реалізовує товариство. Чиновникові інкримінували злочин, передбачений ч.3 ст.368 КК України.

У січні 2017 року суддя Соснівського райсуду Черкас Сергій Бащенко ухвалив виправдальний вирок у справі чиновника «за недоведеністю складу кримінального правопорушення».

Незаконний, на думку державного обвинувача, виправдувальний вирок прокуратура області оскаржила в апеляційної інстанції. Справу слухали протягом майже року. Свою вину у суді пан Бондарук не визнав. 31 січня 2018 року колегія суддів Апеляційного суду Черкаської області (Ігор Іваненко, Ігор Поєдинок, Юрій Биба) скасувала вирок Соснівського районного суду та постановила новий. Ним чиновника визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, та призначено штраф – тисяча двісті п’ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (21 250 грн.), з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням адміністративно-розпорядчих та організаційно-господарських функцій на два роки.

Справді, санкція цієї статті передбачає покарання – штраф від семисот п’ятдесяти до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років.

Як бачимо з ухвали суду, станом на початок квітня засуджений не сплатив штраф. Хоча відповідно до ст. 26 КВК України, засуджений зобов’язаний сплатити штраф протягом місяця після набрання вироком суду законної сили. У даному випадкові це мало б статися на початку березня. Тому начальник Черкаського районного сектору Черкаського міського відділу з питань пробації зробив подання про виплату рівними частинами заборгованого паном Бондаруком.

Відповідно, суддя Соснівського районного суду Черкас Сергій Бащенко, який у 2017 році виправдав чиновника, ухвалив рішення про те, що протягом 12 місяців засуджений має сплатити борг рівними частинами по 1770 гривень 84 копійки щомісячно, починаючи з квітня 2018 року.

Законодавство України передбачає таку можливість. Зокрема у ч. 3 ст. 26 КВК України йдеться, що  у разі несплати засудженим штрафу, призначеного як основне покарання, суд розглядає питання про розстрочку виплати несплаченої суми або заміну штрафу громадськими, виправнимих роботами чи позбавленням волі.

Проте ч. 4 ст. 53 КК України визначає, що розстрочку призначають «з урахуванням майнового стану особи».

Останнє є поняттям оціночним, оскільки Кримінальний кодекс не визначає його зміст. Для того, щоб вияснити, наскільки платоспроможним є оштрафований, враховують:

  • заробітну плату винного;
  • доходи від підприємницької та ін. діяльності, за банківськими вкладами, від цінних паперів або земельної ділянки;
  • нерухоме та інше майно;
  • наявність на утриманні непрацездатних осіб.

Згідно з декларацією Олексія Бондарука, у 2016 році він заробив за основним місцем роботи 63255 грн. Його дружина отримала 12145 грн. допомоги на дитину та 17699 грн. заробітної плати.

Того ж року в один день, 28 березня, у Дубіївці Черкаського району родина придбала:

  • будинок на 54 «квадрати» задекларованою вартістю – 62436 грн. (ця нерухомість 50/50 належить синові та доньці чиновника);

  • будиночок у 40 м2 за 32000 грн. (він – у власності дружини);

  • земельну ділянку площею 0,38 га за 65 тисяч грн. (нею навпіл володіють син та донька пана Бондарука).

Так, протягом 2016 року прибутки родини склали 93 тисячі гривень, а видатки були на 66 тис. грн. більшими.

У січні 2014 року у власності дружини пана Бондарука з’явилися дві земельні ділянки, площами 0,15 га та 0,16 вартістю  15400 та 16300 грн. відповідно.

У 2017 році пан Бондарук  задекларував 115785 грн. заробітної плати. Його дружина отримала 8816 грн. виплат на дитину та 88699 грн. зарплати за місцем роботи – Черкаська регіональна державна лабораторія державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

У лютому 2018 року Олексій Бондарук у декларації, поданій перед звільненням, вказав 6396 грн. зарплати, а його дружина – 4114 грн.

Отож, згідно з деклараціями за 2016 та 2017 рр., засуджений не має ніякого майна та заощаджень. Як виявилося, суд обрав йому у покарання саме штраф, врахувавши середню тяжкість злочину, «відсутність обставин, що пом’якшують чи обтяжують покарання; враховуючи, що ОСОБА_6 (засуджений – Ред.) до кримінальної відповідальності притягується вперше».

Мирослава Білецька, для «Блогери»

-->