Скандальний звіт Рахункової палати: квартирні аферисти в Міноборони

Міністр оборони Степан Полторак звітує президенту Петру Порошенку про вирішення житлових проблем військовослужбовців. Фото з сайту “Главком”

Чиновники купують нікому непотрібне житло на периферії за подвійною ціною

У Міністерстві оборони під час війни процвітають корупція, шахрайство та недбалість. Це не викриття вічно невдоволених опозиціонерів та громадських активістів, а офіційні висновки, викладені в свіжому звіті Рахункової палати. Сам звіт ще не оприлюднено на офіційному сайті цього відомства, але його фінальна версія опинилася у розпорядженні «Главкома». Аудитори досліджували стан справ із забезпеченням військовослужбовців житлом за бюджетний кошт і виявила кричущі порушення та зловживання.

За 2011–2017 роки Міноборони отримало на вирішення житлових проблем військовиків 2,85 млрд грн. Зокрема, в 2016–2017 роках на будівництво та придбання житла для військовослужбовців – 1,25 млрд грн. У результаті за останні сім років за державні кошти отримано 4518 квартир. Дослівно: «було здійснено будівництво (придбано або виплачено грошову компенсацію)». Тобто держава забезпечила 10% від реальних потреб. У Рахунковій палаті вважають, що управлінські рішення щодо розпоряджання цими коштами містили ознаки корупції та таких кримінальних правопорушень як шахрайство, службова недбалість та службове підроблення.

У звіті зазначається, що через прийняття керівництвом Міноборони «непослідовних і хаотичних рішень» вартість незавершеного житлового будівництва зросла більш як на 100 млн грн до майже 650 млн. Також бюджетні кошти спрямовувалися на оплату отриманого житла за недостовірними актами, які ставали підставою для перерахування на рахунки забудовників сотень мільйонів. В результаті за відповідною бюджетною програмою за 2016–2017 роки із 2200 запланованих квартир для військовослужбовців Міноборони отримало тільки 1083, що менше половини від плану. Враховуючи, що весь цей час військовим треба десь жити, держава була вимушена витрачатись на оплату орендованого житла: на це протягом двох років було витрачено понад 670 млн грн.

Загалом аудит визначив нерезультативне та неекономне використання коштів на будівництво та придбання житла для військовослужбовців у сумі 638,4 млн, що складає більше ніж половину використаних за останні два роки асигнувань.

Квадратні метри у повітрі

Причин такої сумної ситуації, на думку аудиторів, кілька. Серед них: системне недофінансування видатків на будівництво та придбання житла, громіздка система розподілу коштів, відсутність довгострокового іпотечного кредитування, непрозора діяльність конкурсної комісії з відбору пропозицій щодо купівлі квартир. Міноборони звинувачують у відсутності стратегічного плану дій із забезпечення житлом військовослужбовців, що стоять на квартирному обліку. Причому кількість останніх тільки збільшується – якщо на початку 2010 року на квартирному обліку перебували 45 тисяч військовослужбовців, то на початок цього року їхня кількість сягнула 47 тисяч. Тобто проблема не тільки не вирішується, а й поглиблюється.

Констатуючи відсутність координації Міноборони з Міністерствами економіки та фінансів, Рахункова палата вимагає розробку нової державної програми забезпечення житлом військових із застосуванням кредитних механізмів та альтернативних джерел. Окремо в відомстві звертають увагу на корупцію та некомпетентність посадових осіб Міноборони, які займались цим питанням.

У звіті згадуються кримінальні провадження, які були відкриті за результатами минулого аудиту, але в Рахунковій палаті скаржаться, що Генпрокуратура та НАБУ не тримають їх в курсі розслідування. Як приклад корупції та безвідповідальності навколо житлового питання, в палаті наводять гучну історію з будівництвом в селищі Михайлівка-Рубежівка Київської області. У 2015 році за наявності непереданих 96 квартир в цьому селищі з боку ТОВ «Будкапіталс» директор Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних сил Андрій Берназ уклав ще одну угоду на придбання 13 квартир в цьому будинку вартістю 8 млн, з яких більше половини було перераховано приватній структурі на підставі фіктивного акту від Міноборони. Оплачене ще три роки тому житло (загалом 109 квартир) досі не отримано через неготовність, а в результаті цих шахрайських дій державі було завдано шкоди на 41,6 млн грн.

Щоправда, ще в 2015-му міністр оборони Степан Полторак визнав роботу Берназа незадовільною і звільнив його. А вигодонабувач від тієї оборудки директор «Будкапіталс» та екс-голова Всеукраїнської спілки безквартирних офіцерів Євген Пінчук є головою комітету з забезпечення військовослужбовців житлом Громадської ради при Міноборони. Та є ще один цікавий момент у біографії Пінчука. «Главком» писав, що його бізнес-партнер по охоронній фірмі «Боссервіс» Руслан Тростинський був призначений радником Полторака з питань… боротьби з житловою корупцією в Міноборони.

У звіті наводиться ще один промовистий приклад. У тому ж 2015-му році Міноборони в особі в.о. директора Департаменту капітального будівництва пані Шраменко «за бездіяльності керівництва міністерства» використало 15,8 млн грн на придбання 30 квартир в м. Новий Розділ Львівської області, попри депресивний статус території і відсутність охочих на це житло військовослужбовців. Встановлено, що загальні неекономні витрати держбюджету при купівлі цього житла склали понад 5 млн грн. Військовою прокуратурою Львівського гарнізону навіть було відкрите кримінальне провадження з цього приводу. Цікаво, що викривав цю оборудку свого часу той самий пан Пінчук, компанія якого засвітилась в іншому скандалі з житлом ля військових. Пінчук заявляв, що Міноборони купило квартири в реконструйованому гуртожитку в Роздолі за цінами, вищими, ніж житло під Києвом, та ще й за півсотні кілометрів від міста та найближчого гарнізону.

Кількість бажаючих отримати квартиру суттєво переважає реальні можливості держави

Кількість бажаючих отримати квартиру суттєво переважає реальні можливості держави

Придбали непотріб

Рахункова палата вважає нелогічним, що Міноборони не займалось будівництвом, а купувало житло у комерційних структур удвічі дорожче. Та ще й не було враховано фактичної потреби у такому житлі в місцях дислокації військових частин. Зазначається, що Головне квартирно-експлуатаційне управління приймало до експлуатації житло, яке було непридатне для життя навіть після офіційного введення будинків в експлуатацію. Загалом на рахунки кількох приватних структур на чолі зі згаданим ТОВ «Будкапіталс» було перераховано третину мільярда. При цьому за бажання посудитись з забудовниками позови відхилялися з посиланням на наявність підписаних актів купівлі-продажу житла. В результаті незаселеними лишаються 200 квартир загальною вартістю 168,4 млн грн.

Заборгованість забудовників перед Міноборони на 1 січня 2018 року склала майже 120 тис. кв. м житла. Як зазначають в Рахунковій палаті, міністерство запровадило практику непрозорого без конкурсів та економічного обґрунтування надання у користування комерційних структур інвестиційно привабливих ділянок в Києві, Одесі, Львові та інших містах. Було відкрите кримінальне провадження за фактом укладання в.о. начальника Західного управління капітального будівництва інвестдоговорів на передачу у користування комерційним структурам 88 га землі. Але його наслідки невідомі.

«Тема під контролем»

Рахункова палата робить висновки, що у діяльності держпідприємств будівельного комплексу Міноборони, наділених активами у сумі понад 500 млн грн, відсутня стратегія розвитку і збиткова система просто не забезпечує виконання покладених на неї завдань. Палата закликає «посилити претензійно-позовну роботу» щодо структур, які не виконали зобов’язань перед Міноборони, тобто активніше судитись з недбайливими забудовниками.

У парламентському комітеті з питань безпеки та оборони очікують офіційний звіт Рахункової палати, визнаючи, що забезпечення житлом військовослужбовців – це вічно хвора тема. «Ми це постійно обговорюємо на комітеті в різних форматах – закритих, відкритих, – каже депутат від «Народного фронту» Андрій Левус. – Окремо презентований новий підхід разом з Державною іпотечною установою, який дозволив би зробити цей процес абсолютно прозорим. На жаль, ми поки не вийшли на законодавчі ініціативи, які б були підтримані голосуванням, але тема під контролем. Більше того, члени комітету самостійно звертались до органів Військової прокуратури для перевірки тих чи інших фактів розкрадання чи недбалості, але ніяких фактів, що хтось поніс конкретно кримінальну відповідальність, ми не бачимо».

В комітеті висловили задоволення тим, що Рахункова палата нарешті запрацювала (її склад був оновлений та обрано голову лише в березні цього року) і після офіційного оприлюднення звіту планують провести окреме засідання, де заслухати представників палати і Міноборони. Голова контролюючого органу Валерій Пацкан запевнив «Главком», що звіт знаходиться на його підписі і документ з’явиться на офіційному сайті найближчим часом.

Главком

-->