16 мільйонів на вітер. Частина 1

Як ДСЗ бере на підряди правонаступників тих, кого підозрюють у розтраті державних коштів. 

У рамках громадського розслідування детектива WikiInvestigation про корупційні зловживання Державною службою зайнятості (Центральний апарат) (далі ДСЗ), на яку покладені функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Фонду), були виявлені численні зловживання під час здійснення закупівель ДСЗ у 2016-2018 роках.

Сьогодні ми публікуємо першу частину даного розслідування, що стосується закупівель ДСЗ у ТОВ “Айкюжн ІТ” у 2016-2017 роках на загальну суму – понад 36 мільйонів гривень, з яких на понад 16 мільйонів або немає документального підтвердженя виконаних робіт, або виконавець замовлення не може довести понесені власні витрати в рамках виконаних для ДЗС угод.

Таким чином, можемо підозрювати, що вказані вище злочинні дії вчинені за попередньою змовою групою осіб, а саме службовими особами ТОВ “Айкюжн ІТ” за підтримки представників ДСЗ, підпадають під ознаки складу кримінальних правопорушень передбачених ч.5 ст.191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах) та ч.2 ст.364 КК України (зловживання владою або службовим становищем, що спричинили тяжкі наслідки).

Основний масив доказів корупційної схеми базуватиметься на Акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державної служби зайнятості (Центральний апарат) за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року Державної аудиторської служби України (далі ДАСУ) № 04-22/5 від 5 квітня 2018 року, який громадський детектив WikiInvestigation Людмила Євсєєнко отримала першою в Україні і який, очевидно, після передачі інформації в правоохоронні органи невдовзі стане не публічною інформацією в рамках проведення досудового розслідування.

Крім того у своїх доказуваннях фактів порушень ми послуговуватимемося інформацією, яку отримали як від колишнього керівника відділу з питань запобігання та виявлення корупції у Державній службі зайнятості (Центральний апарат) С.О. Ілюшина.

“Схематоз” ДСЗ

Схема закупівель Державною службою зайнятості (Центральний апарат) у ТОВ “Айкюжн” виглядає так:

У 2016-2017 роках ДСЗ проводить кілька закупівель у ТОВ “Айкюжн ІТ” на загальну суму 36 415 400,00 гривень. У цих закупівлях ДАСУ знайшла порушень на 30 580 600,00 гривень, з яких на 5 131  294,06 грн не підтверджено виконання робіт, а ще на 11 183 200,00 грн не підтверджено витрат. При цьому згідно з документами всі роботи були виконані, а гроші перераховані, що дає підстави говорити про ймовірність нанесення збитку в особливо великих розмірах. Також є підстави припускати, що гроші могли виводитися через низку ФОПів, з якими укладалися угоду про співпрацю, але в жодному докумені не зазначалося, що ФОП виконує роботу на замовлення ТОВ “Айкюжн ІТ” в рамках виконання договору з ДСЗ. Тобто, що і для кого робили ці ФОПи – достеменно не відомо, при цьому гроші їм платилися справно від ДСЗ через ТОВ “Айкюжн ІТ”.

ТОВ “Айкюжн ІТ” є правонаступником ТОВ “Айкюжн”, яке на сьогодні разом з ДСЗ вже фігурує в кримінальному провадженні у справі привласнення державних коштів. При цьому засновником в обидвох компаній є один кіпрський ошфор. Він же є засновником інших компаній, що спеціалізуються на програмному забезпеченні для низки державних установ і відомств, і нині також фігурують у кримінальних справах щодо виведення та привласнення державних коштів.

Цинізм ситуації полягає в тому, що попри наявність кримінальних проваджень з ТОВ “Айкюжн” (до слова, ТОВ “Айкюжн ІТ” вже й сам на сьогоднішній день фігурує у кримінальних провадженнях – авт.), ДСЗ вперто наступає на ті самі граблі і, здається, повторює корупційну схему “під копірку”.

Як перемагав ТОВ “Айкюжн ІТ”

Отже, у 2016-2017 роках ДСЗ та ТОВ “Айкюжн ІТ” на основі проведених закупівель уклали угод та додатків до них на загальну суму 36 415 400,00 гривень.

11 серпня 2016 року було укладено Договір № 87/08 між ДСЗ і ТОВ “Айкюжн ІТ” на суму 8 793 000,00 гривень на закупівлю послуг щодо допомоги у сфері інформаційних технологій. Тоді обов’язковою умовою торгів була наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів. У результаті, ТОВ “Айкюжш ІТ” надало конкурсній комісії таке підтвердження, але посилаючись при цьому не на власний досвід роботи, а на досвід компанії ТОВ “Айкюжн”, у якої вона, згідно з поданою до комісії довідкою (с.43-47 Акту) є правонаступником, бо ТОВ “Айкюжн ІТ” створене шляхом виділу із ТОВ “Айкюжн” на підставі рішення позачергових зборів.

Водночас під час ревізії ревізори ДАСУ резюмували, що згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань державна реєстрація ТОВ “Айкюжн ІТ” проведена 23 вересня 2015 року, а, отже, ТОВ “Айкюжн ІТ” не могло проводити вищевказані роботи. Відтак, констатували аудитори, компанія-переможець не підтвердила досвід виконання робіт, а відтак комітет конкурсних торгів ДСЗ мав би відхилити пропозицію ТОВ “Айкюжн ІТ” як таку, що не відповідає умовам документації конкурсних торгів. Відповідальна особа за допущені порушення – голова комітету з конкурсних торгів В.В. Горленко (звільнений 17 липня 2017 року). Своєю чергою, як пояснив керівник відділу нормативно-правового забезпечення юридичного управління Центрального апарату ДЗС О.С.Калєндер, досвід роботи ТОВ “Айкюжн ІТ” можна пояснити тим, що після його виділу з ТОВ “Айкюжн” до штату правонаступника були переведені всі фахівці, що спеціалізуються на роботі з держпідприємствами (с.48 Акту).

Наступний Договір № 118/08  на 7 000 000,00 гривень на послуги з проектування та розробляння у сфері інформаційних технологій за результатами проведення процедури закупівлі було укладено між ДСЗ та ТОВ “Айкюжн ІТ” 5 грудня 2016 року. При цьому ТОВ “Айкюжн ІТ” так само, як і попереднього разу вказала необхідний досвід виконання аналогічних договорів ТОВ “Айкюжн” як свій власний. (с.50-57), що у ДАСУ знову визнали порушенням закону про закупівлі.

Ще один Договір № 68/08 від 12 грудня 2017 року на суму 8 592 000,00 гривень між ДСЗ і ТОВ “Айкюжн ІТ” було укладено вже за результатами переговорної процедури. У тому числі на підставі експертного висновку щодо наявності підстав застосування переговорної процедури при закупівлі послуг із програмного забезпечення ЄІАС ДСЗ на 2017 рік, підписаний завідувачем кафедри прикладної математики, доктором технічних наук О.Р. Чертовим, який у ДАСУ назвали таким, що не відповідає законним вимогам. Цю закупівлю аудитори ДУСУ назвали такою, що не мала підстав для проведення переговорної процедури (с.57-65 Акту).

Такою ж назвали і закупівлю, після якої ДЗС і ТОВ “Айкюжн ІТ” уклали договір № 86/08 від 21 серпня 2017 року на суму 6 195 600,00 гривень (с. 65-73 Акту).

Таким чином, підсумували ревізори ДАСУ, ці чотири закупівлі між ДСЗ і ТОВ “Айкюжн ІТ” були проведені з  порушенням законодавства. Загальна сума, на яку виявлено порушення – 30 580 600,00 гривень (с. 73 Акту).

Проаналізувавши на основі зустрічної звірки виконання умов цих та інших договорів між ДСЗ та ТОВ “Айкюжн ІТ” (нагадаємо, загалом було укладено 7 договорів на загальну суму 36 415 400,00 гривень з урахуванням додаткових угод), у ДАСУ виявили, що документально не підтверджено:

  • виконання робочими групами ТОВ “Айкюжн ІТ” робіт, передбачених договорами, укладеними з ДЗС, на загальну суму 5 131 294,06 гривень;

  • фактично понесені витрати ТОВ “Айкюжн ІТ” під час виконання договорів, укладених з ДЗС, на загальну суму 11 183 200,00 гривень (с. 101 Акту).

​Найпоширеніше порушення – не підтвердження фактичних витрат ТОВ “Айкюжн ІТ” на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, накладні витрати, ПДВ тощо. Так само до зустрічної звірки не були надані підтвердні документи щодо виконання робочими групами послуг, передбачених договором з ДЗС (с.76-101 Акту).

Так, наприклад, за виконанням кожного договору з ДЗС директор ТОВ “Айкюжн ІТ” В.М. Коробов закріплював низку ФОПів, при цьому у самих договорах не вказувалося, що ФОПи виконують роботи саме для ДЗС. Також не було інформації про те, які саме роботи вони виконували в рамках цих договорів (с. 81 Акту), при цьому ТОВ “Айкюжн ІТ” справно платило субпідрядникам кошти по кожному з договорів.

Своєю чергою, у своїй скарзі до правоохоронних органів, копію якої має у своєму розпорядженні громадський детектив WikiInvestigation, колишній керівник відділу з питань запобігання та виявлення корупції у Державній службі зайнятості (Центральний апарат) С.О. Ілюшин свідчить про такий факт:

“При візуванні Звіту про надані послуги за період з 1 січня 2017 року по 9 лютого 2017 року, який є додатком до Акту приймання-передачі наданих  ТОВ “Айкюжн ІТ” послуг із супроводження ЄІАС (термін дії Договору з  ТОВ “Айкюжн ІТ” від 11 серпня 2016 року №87/08 продовжено додатковою угодою до 30 січня 2017) керівником Управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення  ДСЗ Н.М. Федорчук встановлено факт включення послуг, які фактично не були надані, про що було нею зазначено у звіті”. Попри цей факт Акт здачі-приймання послуг від 9 лютого 2017 року №24 за січень 2017 року на суму 75,6 тис грн був підписаний начальником відділу інформаційних технологій та захисту інформації Управління інформаційних систем та захисту інформації А.В. Школовою.

Таким чином, резюмує С.О. Ілюшин, не було вжито заходів щодо направлення ТОВ “Айкюжн ІТ” мотивованої відмови від прийняття фактично ненаданих послуг, а отже, можна говорити про ймовірні збитки ДСЗ у розмірі 75,6 тис грн.

Екс-штатний антикорупціонер ДЗС стверджує, що “даний факт був письмово доведений до відома в.о. голови ДСЗ В.С. Ярошенка доповідними записками від 2 березня 2017 року № 188/03/24-17 та № 190/03/24-17, але рішення не було прийняте.

Також додамо, що в рамках аудиту ревізори ДАСУ залучили експерта для з’ясування, зокрема, повноти і достовірності наданих ТОВ “Айкюжн ІТ” послуг ДСЗ.

На це запитання він не зміг надати відповідь, посилаючись на те, що у нього були відсутні необхідні для проведення повного дослідження дані, а також можливості проведення дослідження працездатності та функціональності із аналізом вихідних та об’єктних кодів.

Окремо у своїй довідці спеціаліст наголосив, що йому не забезпечити безперешкодний доступ до працездатних примірників об’єктів дослідження (с.141-142 Акту).

Зв’язки по лінії бенефіціарів

Згідно з даними інформаційно-аналітичної платформи YouControl ТОВ «Айкюжн ІТ» має 2 роки і 7 місяців трудового стажу та прописку: м.Київ, вул. Василя Стуса, будинок 35-37, тел: 0442226060. Уповноважена особа і керівник – Валерій Миколайович Коробов. Засновники і кінцеві бенефіціарні власники – Олександр Юрійович Смирнов та Компанія з обмеженою відповідальністю «Сорочан Холдінг Лімітед», що зареєстрована на Кіпрі. Розмір статутного фонду компанії – 50 тисяч гривень.

До слова, в разі виникнення спірних питань і судових позовів, ТОВ несуть відповідальність у межах їх вкладів до статутного фонду. Таким чином, в даному випадку мова йде про те, що відповідальність ТОВ, яка отримує мільйони Фонду соцстаху через ДСЗ, в межах 50 тисяч гривень.

Коробов Валерій Миколайович на даний час окрім уповноваженої особи в ТОВ «Айкюжн ІТ» є директором у ТОВ «Софтлайн-ІТ» . Власники крупних пакетів акцій ТОВ «Софтлайн-ІТ»знаходяться також на Кіпрі. Попри відсутність інформації про державні тендери, скажімо в базі даних Кларіті Проджет, можемо стверджувати на основі низки запитів, що ТОВ «Софтлайн-ІТ» до 2016 року регулярно вигравала підряди на постачання послуг з програмного забезпечення в державні установи – міністерства, відомства, ОДА тощо.

Своєю чергою, Компанія з обмеженою відповідальністю «Сорочан Холдінг Лімітед» окрім ТОВ «Айкюжн ІТ» є власником низки компаній, що також займаються програмним забезпеченням. Зокрема, це: ТОВ «ДЕФСИ», ТОВ «ГЛОБАЛ ІНТЕКРАТІ», ТОВ «ІНТЕКРЕСІ БЕЙЗ», ТОВ «СОФТЛАЙН ІТ» (не плутати з ТОВ «Софтлайн-ІТ», різниця у дефісі, що присутній у назві – авт.), ТОВ «С.Л.ГЛОБАЛ СЕРВІС», ТОВ «СЕЛЛФОН».

Раніше «Сорочан Холдінг Лімітед» був у засновниках ТОВ «АЙКЮЖН», ТОВ «АКАДЕМІЯ ФІТНЕСУ ХХІ», ТОВ «СОФТЛАЙН БІЗНЕС ПРАКТИКА», ТОВ «СОФТЕНЖІ УКРАЇНА», ТОВ «ДАТА МЕНЕДЖМЕНТ» і ТОВ «С.Л. ЕДЬЮКЕЙШН».

Компанії, де у засновниках є, або був “Сорочан Холдінг Лімітед”:

До слова, як йдеться в тексті однієї з судових ухвал, згідно за даними Служби зовнішньої розвідки України юристи кіпрської компанії з обмеженою відповідальністю «Сорочан Холдінгз Лімітед» приховують реальних власників та бенефіціарів, у тому числі шляхом укладання трастових угод та договорів про юридичне супроводження діяльності вищезгаданих суб’єктів господарювання, підписаних між номінальним акціонером та їх бенефіціарами.

Загалом, станом на 20 травня 2018 року ТОВ «Айкюжн ІТ» зі статутником у 50 тисяч гривень згідно з даними Кларіті Проджект, від часу своєї реєстрації брав участь у 109 тендерах і переміг у 77 з них на загальну суму 171 836 203,12 гривень. Серед замовників послуг зокрема, Фонд соціального страхування України, Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Державна служба зайнятості (Центральний апарат), ДП «Національні інформаційні системи», Мінсоцполітики, Генпрокуратура тощо.

Як повідомляється в системі публічних закупівель “Прозорро”, останню закупівлю у ТОВ “Айкюжн ІТ” за переговорною процедурою, без проведення відритого конкурсу, ДСЗ провела у травні цього року на загальну суму – 5 730 670,00 гривень.

Шлейф із судових позовів

Нині ТОВ “Айкюжн ІТ” фігурує у кількох кримінальних провадженнях за ознаками кримінальних порушень щодо розтрати державних коштів та зловживанні службовим становищем осіб, з якими укладалися договори внаслідок проведених закупівель.

Загалом, станом на 20 травня 2018 року у судовому реєстрі знаходяться 39 судових справ, в яких компанія може бути стороною або фігурантом.

Так, ТОВ “Айкюжн ІТ” фігурує в кримінальному провадженні № 42017000000002581 від 09.08.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 205, ч. 2 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК України. Установлено, що 28 вересня 2016 службові особи ДП “Національні інформаційні системи Міністерства юстиції України”, не дивлячись на вказане рішення Антимонопольного комітету України, всупереч вимог Закону України “Про публічні закупівлі”, уклало договір з ТОВ “Айкюжн ІТ” за переговорною процедурою на суму 27 500 000,00 гривень за розробку прикладного програмного забезпечення, чим вчинили розтрату державних коштів в особливо великих розмірах, які знаходились в розпорядженні ДП, шляхом зловживання службовим становищем під час здійснення у 2016 році закупівель товарів і послуг та подальшого заволодіння вказаними коштами невстановленими особами.

Також ТОВ «Айкюжн-ІТ» фігурує у кримінальному провадженні № 42017000000001279, внесеному до ЄРДР 26 квітня 2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191 КК України за фактами незаконного заволодіння грошовими коштами службовими особами ряду підприємств за підтримки представників Фонду соціального страхування при наданні послуг у сфері IT на адресу Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у сумі понад 8 млн. грн., що є особливо великим розміром, а також здійснення службовими особами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності спільно з представниками пов’язаних комерційних структур комплексу антиконкурентних узгоджених дій під час проведення закупівельних процедур, спрямованих на придбання товарно-матеріальних цінностей та послуг за цінами, які значно перевищують ринкові з подальшим переведенням грошових коштів у готівку і заволодінням надлишково сплаченими коштами.

І найголовніше – нині триває досудове розслідування, внесене до ЄРДР за № 42016100000000156 від 23 лютого 2016 року за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.  У ньому фігурують і ДЗС, і ТОВ “Айкюжн”, з якого шляхом виділу було створено ТОВ “Айкюжн ІТ” і на досвід якого у своїй роботі у кожній тендерній документації посилався ТОВ “Айкюжн ІТ” як правонаступник.

Отже, як йдеться в судовій ухвалі від 24 квітня 2016 року у справі № 757/18427/16-к,  в ході досудового розслідування встановлено, що Державною службою зайнятості Міністерства соціальної політики України та Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за 2012-2015 роки на рахунки ТОВ «Айкюжн» (код ЄДРПОУ 35908770) та ТОВ «БМС Консалтінг» (код ЄДРПОУ 24932263) з державного бюджету перераховано понад 150 млн. грн. авторської винагороди та інших платежів.

При цьому роботи з модернізації програмного забезпечення фактично ТОВ «Айкюжн» та ТОВ «БМС Консалтінг» не виконуються, а до актів виконаних робіт вносяться недостовірні відомості щодо їх обсягу.

Зокрема, у слідчих були підстави вважати, що службові особи ТОВ виводили державні кошти на рахунки, як українських комерційних підприємств, так і кіпрської Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю «Сорочан Холдінгз Лімітед».

Додамо, що після початку саме цього провадження компанія з обмеженою відповідальністю «Сорочан Холдінгз Лімітед» вийшла із засновників ТОВ “Айкюжн”. Замість неї директором і засновником став Кадиров Дійобек Адахамович.

Інші компанії з орбіти кіпрської компанії “Сорочан Холдінгз Лімітед” – також часті фігуранти проваджень за фактом розкрадання коштів. Скажімо, фірми “Інтекресі Бейз” ТОВ «Софтенжі» ТОВ «Софтлайн ІТ» та вже знайома нам ТОВ “Айкюжн” фігурують у кримінальному провадженні №42015000000001624, відкритому за фактом розкраданн коштів на обслуговування держреєстрів колишніми службовцями Мін’юсту, ДП “Інформаційний центр” і ДП “Інформаційні судові системи”.

За результатами даного розслідування громадський детектив WikiInvestigation направив заяву про вчинення злочину, що підпадають під ознаки ч.5 191 ККУ та ч.2 ст. 364 ККУ.

Продовження буде…

Наступні частини розслідування щодо зловживань Державною службою зайнятості (Центральним апаратом) стосуватимуться закупівель послуг з прибирання та охорони приміщень центрів зайнятості, а також закупівель послуг у СП ТОВ “Інфоком” на загальну суму 31 220 072,82 гривень. Саме цей підрядник фігурує у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369 КК України. У 2015 році екс-голова Державної служби зайнятості Ярослав Кашуба, за версією слідства, використовуючи своє службове становище, дав трьом членам конкурсної комісії незаконну вказівку про визнання переможцями торгів на надання послуг у сфері інформаційних технологій двох компаній, у тому числі й “Інфоком”.

Також у наступних частинах розслідування ми покажемо, де і як живуть очільники ДСЗ, та як відрізняється їхній задекларований спосіб життя від незадекларованого.

-->