КВАРТАЛ РУССОВА – ВТРАЧЕНА ПЕРЛИНА ОДЕСИ: ЯК КОРУПЦІЯ ВБИВАЄ МІСТО

Під час проведення гуморини в Одесі сталася трагедія – відірвався кусок ліпнини від історичної будівлі в самісінькому центрі міста і влучив у людину, що проходила там. У результаті  чоловік опинився в лікарні, йому зробили операцію.

Ця ситуація, на жаль, у місті типова, бо, незважаючи на гігантський бюджет, що торік перевищив 9 мільярдів гривень, в Одесі знищуються відомі пам’ятки архітектури, спотворюються унікальні фасади, зникає історична спадщина. Кому вигідно, і хто допускає до цього, розбирався «Ні корупції».

Історія кварталу Руссова

Однією із знищених візитівок міста є так званий квартал Руссова. Дві величні будівлі  – будинок Руссова і Лібмана – знаходяться на перехресті вулиць Преображенська та Садова в самісінькому серці Одеси. Наразі будівлі майже зруйновані, тримаються лише фасадні стіни, а колись прикрашені чудовою ліпниною й маківками вони чарували око, не залишаючи нікого байдужим. Але багато років тому будівлі стали жертвами нечесних і непрозорих схем чиновників і бізнесменів.

Будинок Руссова. Фото з відкритих джерел
Будинок Лібмана. Фото з мережі

Справа в тому, що хоча будинок Руссова перебуває в комунальній власності, більшість квартир у ньому належить бізнесмену Руслану Тарпану. Згідно з даними  з відкритих джерел, у 2004 році почалась реконструкція будівлі, але фактично роботи не проводились. У той час скандальний бізнесмен скуповував цінні квадратні метри дорогої нерухомості. У 2009 році сталося декілька пожеж, які завдали будівлі значної руйнації. Не у кращому стані зараз і прилеглий до будівлі будинок Лібмана. У результаті пожеж, які, ймовірно, сталися через підпали, значно вигоріли внутрішні перегородки, дах, несучі конструкції.

Фактичний власник квартир у будівлі Тарпан неодноразово заявляв про можливість відновлення будинку Руссова лише за умови передачі йому під реконструкцію всього кварталу.

Не раз від нього звучали заклики про те, що будівлю треба розібрати, а потім побудувати наново. Але з Тарпаном, вочевидь, нинішня міська влада так і не домовилась. Причому, війна за ці історичні будівлі продовжується досі. Наприкінці минулого року Одеський апеляційний господарський суд прийняв рішення по процесу, який тягнувся вже більше двох років. Зокрема, мова йшла про те, щоб визнати об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Реставратор 21» недійсним, адже будинок Руссова, де наче й було зареєстровано вказаного ОСББ, давно вже стоїть пусткою, жителі там не проживають, бо фактично будівля багато років в аварійному стані.

В ході судового процесу з’ясувалось, що будинок у центрі Одеси ще 12 років тому був визнаний аварійним і ветхим, непридатним для нормальної експлуатації, у стані можливого завалу. І весь цей час будинком ніхто не займався, міська влада на це просто закривала очі.

Суд дослухався до наведених доводів, ОСББ, за яким насправді стоїть бізнесмен Руслан Тарпан, визнано недійсним. Це відкрило для мерії можливість відремонтувати історичну пам’ятку. Але скоріш за все належати одеситам вона так і не буде – принаймні наразі у планах мерії зробити ремонт за бюджетний кошт, а потім знайти інвестора, який розмістить там готель і музей.

За час невизначеності будинок Руссова неодноразово горів. Вогонь знищував історичну будівлю зсередини. Негода додавала руйнувань. Остання пожежа в домі Русова сталася влітку 2017 року. Тоді причиною надзвичайної ситуації стало, вочевидь, необережне поводження в вогнем, адже фактично наразі руїни архітектурної пам’ятки в серці Одеси облюбували люди без постійного місця проживання, які нерідко там палять вогнища.

Інші проекти Тарпана

Руслан Тарпан, який зараз знаходиться в розшуку за оборудки із будівництвом глибоководного випуску, що вартували бюджету мільйони гривень, добре відомий у місті ще і своїми захопленнями історичних будівель і цінної землі. Окрім історії із кварталом Руссова, Тарпана знають ще й як особу, що  реставрувала готель «Велика московська», який так і не введений у експлуатацію до сьогодні.

Де реконструкції. Фото з мережі
Після реконструкції. Фото з мережі

Будівля була доведена до руйнації й фактично збудована наново, що викликало чимало критичних зауважень. Зараз готель порожній, до запуску його в роботу ще дуже далеко.

Нещодавно будівля була захоплена громадською організацією, але, можливо, за цим приховується банальне бажання нинішніх можновладців прибрати до рук цю історичну будівлю.

“Захоплення”. Фото з відкритих джерел

Саме Тарпан довів до знищення колишній готель «Спартак», де зараз замість історичної будівлі розташований міський ярмарок.

Уже неіснуючий одеський готель “Спартак”. Фото з відкритих джерел

Замість готелю ярмарок. Фото з відкритих джерел

Якщо перевірити кадастрову карту, то на центральній одеській вулиці Дерибасівській бізнесмен володіє через афілійовані компанії і пов’язаних людей кількома великими ділянками.

Війна за реставрацію

Але повернемось до кварталу Руссова. Взимку нарешті тендер на проведення ремонтно-реставраційних робіт у будинку Руссова в майже знищеному домі був оголошений. Замовником протиаварійних робіт та реставрації фасадів виступило управління капітального будівництва Одеської міської ради. І хоча спочатку на ремонт планувалось виділити 60 мільйонів гривень, наразі об’явлена сума тендеру склала вже більше 110 мільйонів.

У техзавданні прописаний великий перелік робіт. На тендер подались п’ять компаній з різноманітними пропозиціями – починаючи від 81 мільйона гривень до 110,5 мільйонів.

Спочатку переможцем була оголошена компанія ТОВ «Арт проект-2010», наближена  до Тарпана. Але потім компанія сама відмовилась від підписання договору.

Руслан Тарпан. Фото з відкритих джерел

Щодо наступного можливого переможця з пропозицією 107 мільйонів гривень ТОВ «Укрспецпроект» тендерний комітет після двотижневої затримки з’ясував, що фірма має податковий борг. Те, що компанія, яка раніше мала донецьку прописку, а зараз зареєстрована в Києві, на момент оголошення тендеру, за даними аналітичної системи YouControlзаймалась організацією конгресів і торговельних виставок, вочевидь, тендерний комітет не збентежило. До речі, компанія змінила КВЕДи лише в лютому цього року, і навряд чи вже встигла реалізувати якісь проекти, що можуть довести позитивний досвід.

Податковий борг знайшли і в компанії «Білд-про», яка належить депутату одеської обласної ради від партії мера Геннадія Труханова «Доверяй делам» Вадиму Теплицькому. Статутний капітал компанії, яка мала намір реставрувати будинок Русова за більше ніж за 107 мільйонів гривень, становить всього 44 тисячі гривень.

Пропозицію ТОВ «Підприємство «Альянс» відхили через невідповідність документів вимогам тендерної документації. Ця фірма, так само як і ТОВ «Укрспецпроект», спочатку була зареєстрована в Донецьку, пізніше змінила прописку на Київ, а у 2017 році – на Одесу.

І нарешті п’ятого претендента на бюджетні кошти відхилили через те, що «Чорноморська реставраційна-будівельна компанія» не надала оригінали довідок та договорів, що доводять позитивний досвід виконання аналогічних робіт, а також через те, що статут підприємства скановано з копії.

Кінцеве рішення по тендеру розглядалось майже три тижні – міській владі не підійшла жодна компанія. Зараз, вочевидь, торги відкладено, відтерміновується й реконструкція будівлі. А тим часом руйнація пам’яток архітектури продовжується. Більше того, реконструкція будинку Лібмана наразі навіть не розглядається. І невідомо, скільки часу ці величні будівлі ще зможуть протриматися.

А тим часом саме з будинку Лібмана і впав той нещасливий кусок ліпнини, що травмував випадкового чоловіка. Ніякої загорожі чи попереджувальних знаків не було. Крім того, вже після розголосу і трагедії одеські комунальники не знайшли нічого кращого, як варварським способом збити ще вцілілий історичний барельєф. Міська влада в цьому звинуватила приватну комунальну компанію, пов’язану із Тарпаном, але одеські журналісти зуміли зняти техніку, яка належить комунальному підприємству, а також розпізнали представника міських служб.

І поки тривають війни за цінну нерухомість, Одеса втрачає безцінні пам’ятки.

Олена Зігульська, для “Ні корупції!”

-->