«КРАЯН»-2: В ОДЕСІ НАМІЧАЄТЬСЯ ЧЕРГОВА КРУПНА ОБОРУДКА З НЕРУХОМІСТЮ

Ілюстрація з відкритих джерел

На початку року всю Україну сколихнула новина про розслідування Національним антикорупційним бюро  схеми купівлі будівлі колишнього заводу «Краян» посадовцями Одеської мерії на чолі із міським головою Геннадієм Трухановим, який 57 днів переховувався за кордоном. Тоді оборудка коштувала місту 185 мільйонів гривень тільки за будівлю.

Але зараз в Одесі намічається чергова схема на сотні мільйонів. В подробицях розбирався «Ні корупції».

Закласти все

На початку березня на порталі «Прозорро Продажі» з’явилось оголошення про продаж прав вимог за кредитними договорами вже наразі збанкрутілого «Надра банку». Лот стартує на аукціоні з 10%-им пониженням вартості, а саме 104,403 мільйони гривень. Скоріш за все ці права за кредитними вимогами виставляються не вперше. Але раніше чомусь не знайшовся покупець.

Насправді за сухими фразами й цифрами про забезпечення лоту – 28 і 53 одиниці нежитлових приміщень в Одесі – приховуються численні адмінбудівлі міста, які були закладені в банк ще колишнім міським головою Едуардом Гурвіцем у 2005 році.

Окрім нерухомості під заставу пішли і транспортні засоби, й обладнання.

Нагадаємо, двократний мер Одеси Едуард Гурвіц, який славився тим, що постійно набирав кредитні тягарі (наприклад, у 1998 році в його першу каденцію він довів місто до дефолту) в «Надра банку» взяв перший кредит у вигляді кредитної лінії під оплату газу, що споживало КП «Теплопостачання Одеси», яке наразі має величезні борги. Тоді сума кредиту склала 120 мільйонів гривень. Крім того, був ще один кредит у «Надра» у розмірі 30 мільйонів гривень. Усюди головною заставою виступали численні об’єкти нерухомості Одеси, в тому числі в центрі міста й на узбережжі.

Так, зокрема серед відомств Одеської міської ради закладено будівлі за адресами Польський узвіз, 6, де розташований міський департамент аналітики й контролю, крім того, будівля з управлінням державного архітектурно-будівельного контролю на Черняховського, 6. Також у заставі будівлі Київської та Суворовської райміськадміністрацій, податкова Київського району, адмінбудівлі тепловиків на Варненській і багато іншої цінної нерухомості.

Суворовська райадміністрація. Фото з мережі
Будівля на Черняховського. Фото з мережі

Гурвіц примудрився навіть закласти теплотрасу на Балківській: тоді майно було оцінено в майже 62 мільйони гривень. Також заставою величезного на той час кредиту стали легкові та вантажні автомобілі, автобуси, причепи, спецтехніка.

Кредит мав бути погашений 31 серпня 2017 року. Але чомусь борг не сплачувався останні 2,5 роки, коли Гурвіц давно вже покинув посаду.

Одесі будівлі не потрібні?

Так, згідно з публічним паспортом виставленого на продаж активу, за одним кредитом загальна заборгованість складає майже 120 мільйонів гривень, за іншим – приблизно 45 мільйонів. Кредити прострочені 950 і 944 дні відповідно. Чому нинішнє керівництво Одеської міської ради допустило таку заборгованість, питання відкрите.

Більш того, незрозуміло, чому місто не викупівує на аукціоні цінну для Одеси нерухомість, бо в будь-якому разі постане питання: куди виїжджати чиновникам, якщо будівлі будуть викуплені якоюсь приватною компанією, та як організувати роботу з новим власником.

Перелік №1 закладеного майна

Перелік №2

Очевидно, що подібні проблеми мають вирішуватися на сесії Одеської міської ради.

Але аукціон зі «смішною» сумою для такого цінного лоту в 104 мільйони гривень за вартісні одеські активи призначений на 19 березня, а сесія запланована лише на 21.

На порядку денному це важливе питання в одеських очільників не стоїть.

При цьому нагадаємо, бюджет Одеси в минулому році перевалив за 9 мільярдів гривень, а сотні мільйонів було покладено на депозит – на грудень минулого року в банки направлені 700 мільйонів гривень платників податків міста.

Але чомусь на викуп комунального майна, що складе в сукупності приблизно 270 мільйонів гривень (викуп кредитних вимог і погашення самого кредиту), одеська влада знайти гроші не може чи не хоче.

Треба також додати, що ряд будівель перед самим продажем було відремонтовано за рахунок бюджетних коштів.

Зокрема, досі триває ремонт у будівлі Київської районної адміністрації, який одеситам обійшовся в понад 50 мільйонів гривень.

Дуже сумнівно, що міська влада не знала, що майно закладено в банк і найближчим часом буде виставлено фактично на продаж.

То навіщо було витрачати величезні бюджетні гроші?

Афера по-одеськи

Ситуація, що склалася, дуже нагадує чергову схему виведення коштів з бюджету. Нагадаємо, наразі НАБУ розслідує оборудки з купівлею будівлі колишнього заводу «Краян» Одеською міською радою за рекордних 185 мільйонів гривень у 2016 році.

Пікантності ситуації додає той факт, що за кілька місяців до придбання старих занедбаних приміщень Фонд держмайна продав цілий комплекс заводу на аукціоні всього за 11,5 мільйонів гривень офшорній компанії. І не зрозуміло, якщо Одесі так була потрібна ця будівля, чому вони самі не взяли участь в аукціоні й не зекономили десятки мільйонів бюджетних коштів.

Будівля Київської райадміністрації. Ремонт перед продажем. Фото з мережі
Будівля на продаж на Єврейській. Фото з мережі

За цією гучною справою підозру вже отримали топ-посадовці Одеси, включно із мером міста Геннадієм Трухановим. Але, вочевидь, наразі назріває нова афера, яка коштуватиме Одесі, можливо, набагато дорожче.

Бо з заставленими в банку комунальними приміщеннями, несплатою кредиту вчасно й ігноруванням аукціону з продажу необхідних місту активів посадовці знов хочуть провернути щось подібне до схеми «Краян», коли за відносно невеликі гроші фіктивна офшорка викупить одеські будівлі, а місто перекупить уже частину з них за шаленою ціною, знов витягнувши з бюджету сотні мільйонів «під соусом» покладання провини на попередників.

Олена Зігульська, “Ні корупції!

-->