Генпрокуратура «засекретила» кримінальну справу про привласнення мільйонів на реконструкції шевченківських пам’яток

Наприкінці 2017 року прокуратура Черкаської області скерувала до Генеральної прокуратури України матеріали кримінального провадження за фактом розтрати 17 бюджетних мільйонів гривень, передбачених на ремонтні роботи у Національному заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка».  

ГПУ, як сказано у відповіді облпрокуратури на запит “Ні корупції!”, мала би вирішити питання про доручення проведення подальшого розслідування Національному антикорупційному бюро України. Однак до бюро справа не дійшла. А ГПУ про її долю розповідати не поспішає, посилаючись на те, що запитувані дані – інформація з обмеженим доступом.

Нагадаємо, що майже чотири роки черкаські правоохоронці шукали винних у розкраданні державних грошей, виділених на реконструкцію маєтку  Енгельгардтів у с.Будище на Звенигородщині, де козачкував Тарас Шевченко.

Роботи розпочали у  2013 році, але досі не завершили. Куди поділися понад 17 мільйонів гривень, і хто в усьому винен, залишається лише здогадуватися.

Як повідомили у відповідь на запит “Ні корупції!” у прокуратурі Черкаської області, слідчий відділ якої проводив досудове розслідування сумнівної реконструкції шевченківської пам’ятки, підозру  у рамках цієї справи нікому не оголошували.  А минулого року усі її матеріали скерували до Генеральної прокуратури України для передоручення проведення подальшого розслідування Національному антикорупційному бюро України. Річ у тім, що у листопаді 2017 року у прокуратури закінчився термін дії повноважень щодо досудового розслідування проваджень з ознаками підслідності НАБУ.

На наш запит щодо того, чим завершилася передача резонансної справи, у ГПУ відповіли, що «відповідно до вимог частини 1 статті 222 Кримінального процесуального кодексу України, відомості досудового розслідування у конкретних кримінальних провадженнях відносяться до таємниці слідства і можуть бути розголошені лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим». Тож, на переконання Генпрокуратури, запитувана «Ні корупції!» інформація має обмежений доступ, і надати її «у порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» немає можливості». Хоча ми запитували лише таке:

  • чи скеровано згадану вище справу до НАБУ,
  • якщо ні, то на якому етапі розслідування нині, чи було оголошено комусь про підозру у рамках цього кримінального провадження. 

У Національному антикорупційному бюро нам повідомили, що станом на сьоме березня 2018 року до них не надходило кримінальне провадження за фактом розтрати бюджетних коштів, передбачених на ремонтні роботи у Національному заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка». Тож, імовірно, справа, передана до ГПУ ще минулого листопада, перебуває там і досі.

Як ми вже писали, і як вкотре нам підтвердили у прокуратурі Черкащини,  реконструкцію парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва 19 століття, прилеглої території до маєтку П.В. Енгельгарда та реекспозицію музею Т.Г. Шевченка у с. Будище Звенигородського району проводило ПП «Сфера-Пласт» на замовлення Черкаської обласної державної адміністрації.

Це місцеве приватне підприємство зі статутним капіталом у 100 гривень, засноване 2007 року. Його власником є Юрій Ситник.

Згідно з даними аналітичної системи YouControl, «Сфера-пласт» продовжує успішно обертатися. Особливо прибутковим для нього видався 2017 рік, протягом якого підприємство отримало 55 мільйонів гривень. Його основними замовниками були Департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації та військова частина А1201 (с. Богданівка Знам’янського району Кіровоградської області).

скрин з youcontrol.com.ua

До цього, у 2016 році, ПП заробило 11 мільйонів. Основним замовником був той же Департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації.

У 2015 році «Сфера-пласт» отримало 12 мільйонів за двома угодами з Департаментом капітального будівництва Черкаської облдержадміністрації.

скрин з z.texty.org.ua

Загалом, за інформацією z.texty.org.ua, за останні сім років на 19 угодах підприємство заробило 160 мільйонів гривень.

Однією з перших угод підприємства був 10 мільйонний підряд на міжселищний газопровід в Уманському районі, на окрузі нардепа Антона Яценка, «батька» «Тендерної палати», екс-регіонала та члена депутатської групи «Відродження» у Верховній Раді VIII скликання. Більшість депутатів цієї групи — також колишні члени Партії регіонів.

Наприкінці 2011 року Сфера ремонтувала за 18 млн. школу на Уманщині. У 2013 році, окрім садиби Енгельгардта, підприємство освоювало 11 мільйонів на реконструкції Нижнього парку Шевченківського національного заповідника в м. Каневі Черкаської області. Обидва тендери провели за процедурою закупівлі в одного учасника.

У 2016 році Сфера виграла підряд на 4,8 млн грн. на будівництво притулку для тварин в Умані. Замовником робіт був Департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА.  Як повідомляло у кінці вересня 2017 року видання «Кропива» , зведення притулку не завершили.

Із судового реєстру можна дізнатися, що службовці Департаменту капітального будівництва Черкаської ОДА, упродовж грудня 2012 року-березня 2015, змовившись з ПП “Сфера-Пласт” для «привласнення бюджетних коштів, які виділялись із бюджету, погоджували та підписували акти приймання виконання будівельних робіт, які містили неправдиві відомості щодо етапу будівництва об’єктів та завищені обсяги і вартість виконаних будівельних робіт, матеріалів».

Йдеться, зокрема, про реконструкцію Нижнього парку Шевченківського національного заповідника у Каневі, реконструкцію парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва 19 століття, прилеглої території до маєтку у с. Будище Звенигородського району, будівництво міжселищного газопроводу в Уманському районі.

Останні ухвали слідчих суддів у розслідуванні наведених вище фактів датовані 2016 роком.

Мирослава Білецька, для “Ні корупції!”

-->