Більше року черкаський суд розглядає справу про мільйонні зловживання на харчуванні для військових

Рік тому прокуратура Черкаської області скерувала до суду обвинувальний акт стосовно директора ТОВ «Азімут» Олександра Головатенка. Його підозрюють у привласненні трьох мільйонів на постачанні харчів для військовослужбовців. Справу досі слухає суд першої інстанції, і схоже, до вироку ще далеко.

Із матеріалів справи, оприлюднених у судовому засіданні, стало відомо, що кілька підприємців Черкас та сусідніх областей створили низку підприємств для спільної участі у торгах із закупівлі продуктів харчування для військових частин та підрозділів Національної гвардії України.

Прокуратура області у серпні 2016 повідомила, що досудове розслідування довело створення штучної конкуренції між вказаними  підприємствами для безпрограшного результату суб’єктів злочину. Підприємства-учасники конкурсів пропонували в кілька разів завищені ціни на товар. Продукцію перепродавали між собою. А більш як 3 млн. грн. від різниці в ціні привласнили. Встановлено також, що деяка продукція, зокрема, тушкована яловичина, була непридатною для вживання.

В офіційній інформації, до всього, йшлося, що кримінальне провадження зареєстрували за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених  ч. 2 ст. 364 КК – зловживання владою або службовим становищем та ч. 3 ст. 191 КК – привласнення майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Писали також і про те, що “у кримінальному провадженні перевіряються факти причетності до злочинної схеми членів конкурсних торгів, організаторів конкурсів, службових осіб державних підприємств-замовників продукції“.

Як повідомили у відомстві у відповідь на запит «Ні корупції!», у кримінальному провадженні № 42016250000000053 від 14.03.2016 двом особам повідомлено про підозру. І на  даний час   обвинувальний   акт   у   вказаному   кримінальному провадженні перебуває на розгляді у Соснівському районному суді м. Черкаси.

 

Як нам вдалося з’ясувати, у справі, яку передали до суду, нині лише один підозрюваний – директор ТОВ «Азімут» Олександр Головатенко. Хоча, нагадаємо, у прокуратурі нам повідомляли, що оголосили підозру двом особам. Дії Головатенка кваліфіковано за ч.5 ст.191 КК України, привласнення або розтрата майна. Обвинувачення за ч. 2 ст. 364 КК, зловживання владою або службовим становищем, про яке інформувала прокуратура, до суду довести не вдалося.

За даними аналітичної системи YouControl, ТОВ «Азімут» нині – у стані припинення діяльності.  Товариство було засноване у Черкасах 14 років тому Іриною Корпань.

Даний тип аналітики показує, яку частку у виручці від реалізації продукту займають фінанси, що були отримані від забезпечення державних установ. Скрін з youcontrol.com.ua

 

У 2015 році підприємство заробило понад 27 млн грн. на харчуванні для військових та сухому кормі для службових собак.

Скрін з youcontrol.com.ua

В останній, оприлюдненій у Єдиному держреєстрі судових рішень ухвалі щодо цієї справи,  йдеться і про інших осіб, які причетні до вкрадених трьох мільйонів гривень. Згадано й директора «Торгівельна компанія «Тіса-Опт» та «невстановлених службових осіб Національної гвардії України і військової частини, які через завищення вартості неякісної продукції, яку поставлено в грудні 2015 року на адресу в/ч 3078 НГУ, заволоділи державними коштами».

Зі змісту повідомлення про підозру та інших документів зрозуміло, що це були не торги, а переговорна процедура. Згідно з протоколом оцінки (визначення переможця переговорної процедури закупівлі) №104 від 27.11.2015 року, ТОВ «Азімут» було визнано переможцем. Із ним було укладено договір на м’ясні консерви  «Яловичина тушована вищого ґатунку»,  70000 кг. на загальну суму 6.048.000,00 грн. Ця ціна була нижчою від очікуваної замовником вартості  на 250 грн.

З огляду на ці та інші факти та згідно із текстом ухвали суду, твердження про те, що підприємства ТОВ «Азімут» та ТОВ «ТД «Гермес 2000» ( власником якого є та ж сама особа, що й у  ТОВ «Торгівельна компанія «Тіса-Опт», Андрій Голуб),  брали участь у процедурі проведення закупівель за переговорною процедурою з метою створення штучної конкуренції та забезпечення перемоги на торгах, не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Як читаємо далі в ухвалі Соснівського районного суду Черкас, “ТОВ «Азімут» придбало у ТОВ «Торгівельна компанія «Тіса-Опт» консерви м’ясні «Яловичина тушкована вищого ґатунку» і (ДСТУ 4450:2005, дата виготовлення 08.12.2015 року) в кількості 35481, 6 кг. (67584 банки) за 2.240.663,04 грн., які останнє придбало у ТОВ «Бусідор», а це товариство у ПП «Агроспецгосп» (виробник, Тернопільська область)”.

Взявши до уваги те, що доставивши замовникові продукцію за ціною 3.065.610,24 грн., ТОВ «Азімут» отримало валовий дохід в сумі лише 824.947,20 грн., суд вважає, що це «не  узгоджується з висновком слідчого про заволодіння державними коштами в сумі 3.065.610,24 грн».

Також певні колізії виникли і щодо встановлення кола осіб усіх членів комітету з конкурсних торгів.

Колегія суддів апеляційного суду Черкаської області звернула увагу на те, що згідно з наданими стороною обвинувачення доказами, особи, які проводили процедуру закупівлі товарів у ТОВ «Азімут», та особа, яка підписала договір, є достовірно встановленими.  Проте, за версією слідчого, вони – не встановлені.

Останнє слухання у цій справі призначене, як бачимо з повідомлення на порталі Судової влади, на 12 квітня цього року. Проте чим завершилися кілька попередніх і на якому етапі розгляд нині – не відомо.

Остання ухвала у цій справі оприлюднена у Єдиному держреєстрі судових справ 15 листопада 2017 року. З того часу офіційної інформації щодо подальших рішень суду у відкритих джерелах немає.

Мирослава Білецька, для «Ні корупції!»